Port açılmıyor

databreachphobia

Hectopat
Daha fazla  
Fivem'de bir sunucu üzerinde çalışıyorum, birkaç gündür port yönlendirme konusunda iyice araştırma yapıp videolar izledim fakat hâlâ port açmayı beceremedim. Minecraft için de denediğimde yine becerememiştim, port checker sitelerinden portları deniyorum fakat hiçbiri açık gözükmüyor. Wan arayüzünde bende sadece ekte görünen 2 opsiyon bulunurken, benimle aynı model modem üzerinden port yönlendirme videosu yapan arkadaşta bende olmayan opsiyonlar var. Soldaki bende olan opsiyonlar, sağdaki de aynı modemin videosunda olan opsiyonlar. Bende neden eksik bilmiyorum, belki sorun wan arayüzü opsiyonumdan kaynaklıdır. Bende olan 2 opsiyonla da portlarımı açamadım. (modemimin de bilgisayarımın da güvenlik duvarı tamamen devre dışı.)

Modemimin modeli Zyxel VMG3312-B10B.
Inked12323432_LI.jpg
45.PNG

Arayüz de böyle görünüyor;
1233.jpg

Güvenlik duvarı konusunda sorun olduğunu sanmıyorum fakat yine de emin olmak için görebilirsiniz;
213123.PNG

Yerli yabancı kaynaklara günlerdir bakıyorum fakat mentalitemi yitirmeye başladım lütfen yardımcı olun, kaçırdığım söylemediğim veya lazım olan bilgileri sağlayabilirim.

Türkiye'de port yetmezliği olduğunda CGN IP adında bir sistem kullanılıyor, kısacası altyapıdaki bir port birden fazla modeme dağıtıldığı için kullanıcı kendisi port açamıyor, bu sistemin içinden çıkmak için internet sağlayıcınıza aylık 10-15TL ödeyerek Dinamik IP servisini satın alabilirsiniz. Ben de aynı sorunu yaşıyordum dediğiniz gibi ben de tüm kaynaklara vs. bakmıştım ama tek çözüm yolu bu maalesef.

IPv4 için herkese özel verecek IP kalmadığından havuz IP kullanılıyor, siz kendi IP'nize baktığınızda o gördüğünüz IP özel bir cihazın değil birçok cihazın IP'si oluyor. Bu yüzden port yönlendirdiğinizde dış bir ağdan kimse sizin IP'nize ulaşamadığından bu bir işe yaramıyor.

Bunun için internet servis sağlayıcınızdan ücreti karşılığı Statik IP satın alırsanız dışarıdan bu özel IP'ye ve porta ulaşılabilir. Ancak bu bana o kadar da güvenli gelmiyor, kendi evinizde özel bir IP ve açık portlar suistimal edilecek zafiyetler barındırabilir.

Eğer kendi arkadaşlarınız arası bir sunucu olacaksa ZeroTier, Hamachi tarzı programlarla bu işi halledebilirsiniz, veya internette server hizmeti veren sitelerden ücreti karşılığı server kiralayabilirsiniz, tabii nihayetinde sizin bileceğiniz iş.

Testlerinizi yapmak için sanal sunucu alırsanız hem 7/24 aktif olur, hem sürekli bıraktığınız şekilde kalır. Sanal sunucu için Aksunucum'u önerebilirim size.

Cevaplar için teşekkür ederim.
IPv4 için herkese özel verecek IP kalmadığından havuz IP kullanılıyor, siz kendi IP'nize baktığınızda o gördüğünüz IP özel bir cihazın değil birçok cihazın IP'si oluyor. Bu yüzden port yönlendirdiğinizde dış bir ağdan kimse sizin IP'nize ulaşamadığından bu bir işe yaramıyor.

Bunun için internet servis sağlayıcınızdan ücreti karşılığı Statik IP satın alırsanız dışarıdan bu özel IP'ye ve porta ulaşılabilir. Ancak bu bana o kadar da güvenli gelmiyor, kendi evinizde özel bir IP ve açık portlar suistimal edilecek zafiyetler barındırabilir.

Eğer kendi arkadaşlarınız arası bir sunucu olacaksa ZeroTier, Hamachi tarzı programlarla bu işi halledebilirsiniz, veya internette server hizmeti veren sitelerden ücreti karşılığı server kiralayabilirsiniz, tabii nihayetinde sizin bileceğiniz iş.
Ben de ilk dediğinize mantık verememiştim, şimdi Hypnamed arkadaşımın da dediği statik ip mevzusunu duyunca taşlar yerine oturdu. Statik ip gerektiğini bir yerde daha okumuştum fakat unutmuşum, çok teşekkürler.

Kendi makinem üzerinden açmak için uğraşıyorum aslında, fivem sunucu hizmetlerinde yerel fiyatlandırma yok zaten ekonomimiz de belli.. Arkadaşlarımla beraber oynayabileceğim kadar olsa bile yeter bana. Güvenlik konusunda kendi makinemden host yaparsam ne tür savunma türleri uygulayabilirim? veya uygulayabilir miyim? (ben araştıracağım fakat öneriniz varsa yazabilirsiniz efenim)

Bu port açma denemeleri boyunca hamachi kullanıyorduk, her adımda arkadaşım sunucuya bağlanmaya çalıştı fakat olmadı. Modemin güvenlik duvarı kapalıyken denememiştik gerçi. Şimdi ağabeyime danıştım ekte olan wan arayüzü opsiyonlarıyla alakalı, modemi yakın zamanda (operatör değiştirirken) sıfırladığımızdan dolayı tekrar güncellememiz gerekebilir dedi. Onu da araştırayım.

Türkiye'de port yetmezliği olduğunda CGN IP adında bir sistem kullanılıyor, kısacası altyapıdaki bir port birden fazla modeme dağıtıldığı için kullanıcı kendisi port açamıyor, bu sistemin içinden çıkmak için internet sağlayıcınıza aylık 10-15TL ödeyerek Dinamik IP servisini satın alabilirsiniz. Ben de aynı sorunu yaşıyordum dediğiniz gibi ben de tüm kaynaklara vs. bakmıştım ama tek çözüm yolu bu maalesef.

Çok teşekkür ederim, bunu unutmuştum. Güvenlik olayı konusunda kendimi ikna edecek kadar güvenlik sağlayabilirsem dinamik ip düşünüyorum, arkadaşlarla oynarken bir tehlike arz etmez diye düşünüyorum gerçi. İyice araştıracağım.

Testlerinizi yapmak için sanal sunucu alırsanız hem 7/24 aktif olur, hem sürekli bıraktığınız şekilde kalır. Sanal sunucu için Aksunucum'u önerebilirim size.

Öneriniz için teşekkürler.
Bir arkadaşıma sorduğumda onun da benimle aynı operatöre geçtiğinde ip havuzuna düştüğünü ve bir program kullanarak port açtığını söyledi. Onun söylediği programda sadece tcp port açılıyordu, ben de araştırıp tcp/udp portu açabilen bir program buldu. Localtonet adlı programla sorunumu çözebildim, yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Cevaplar için teşekkür ederim.

Ben de ilk dediğinize mantık verememiştim, şimdi hypnamed arkadaşımın da dediği statik IP mevzusunu duyunca taşlar yerine oturdu. Statik IP gerektiğini bir yerde daha okumuştum fakat unutmuşum, çok teşekkürler.

Kendi makinem üzerinden açmak için uğraşıyorum aslında, FiveM sunucu hizmetlerinde yerel fiyatlandırma yok zaten ekonomimiz de belli. Arkadaşlarımla beraber oynayabileceğim kadar olsa bile yeter bana. Güvenlik konusunda kendi makinemden host yaparsam ne tür savunma türleri uygulayabilirim? Veya uygulayabilir miyim? (ben araştıracağım fakat öneriniz varsa yazabilirsiniz efenim)

Bu port açma denemeleri boyunca Hamachi kullanıyorduk, her adımda arkadaşım sunucuya bağlanmaya çalıştı fakat olmadı. Modemin güvenlik duvarı kapalıyken denememiştik gerçi. Şimdi ağabeyime danıştım ekte olan WAN arayüzü opsiyonlarıyla alakalı, modemi yakın zamanda (operatör değiştirirken) sıfırladığımızdan dolayı tekrar güncellememiz gerekebilir dedi. Onu da araştırayım.

Çok teşekkür ederim, bunu unutmuştum. Güvenlik olayı konusunda kendimi ikna edecek kadar güvenlik sağlayabilirsem dinamik IP düşünüyorum, arkadaşlarla oynarken bir tehlike arz etmez diye düşünüyorum gerçi. İyice araştıracağım.

Öneriniz için teşekkürler.
Bir arkadaşıma sorduğumda onun da benimle aynı operatöre geçtiğinde IP havuzuna düştüğünü ve bir program kullanarak port açtığını söyledi. Onun söylediği programda sadece tcp port açılıyordu, ben de araştırıp tcp/udp portu açabilen bir program buldu. Localtonet adlı programla sorunumu çözebildim, yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

Hocam hortlatıyorum ama Ark oyununa server açmaya çalışıyorum, dediğiniz programı indirdim siteden ve şurada IP adresi kısmına hangi IP'yi yazıyoruz? 192'li olan mı?

1649168339422.png

Hocam hortlatıyorum ama Ark oyununa server açmaya çalışıyorum, dediğiniz programı indirdim siteden ve şurada IP adresi kısmına hangi IP'yi yazıyoruz? 192'li olan mı?

Eki Görüntüle 1350878
Ben FiveM'de açıyorum, benim ip de o şekilde fakat ara sunucudaki adresi istiyor/kullanıyor galiba. Windows 10'da Ağ seçeneklerinde ara sunucudaki betik adresini kullanıyor sunucum, "http://127.0.0.1:85/" yazıyor bende. 127.0.0.1 adresiyle port açıyorum. Sanırım standart herkeste olan o. Olmuyorsa ipconfig'den ipv4 adresinizi deneyebilirsiniz. ARK'ta da binlerce saatim var ama yerel sunucu açmayla ilgili bilgim sıfır. Genel olarak çok bilgili olduğum bir konu değil fakat söyleyebileceklerim bunlar.

Geri
Yukarı