Potansiyometre titremesi

YusufYlmz

Hectopat
Bugün Hepsiburada'dan aldıgım çok turlu pot elime ulaştı. Arduino ile kullanmayı denedim, sağa dönüşünde sorun yok ancak sola çevirirken her tur başı garip atlamalar titremeler oluyor. (yarım tur sağa geliyor yarım tur daha çevince birden olması gereken yere geliyor) Lehimleri de kontrol ettim sıkıntı yok sizce sorun %100 potta mı? Eğer öyleyse elimdemi kaldı iade edebilme imkanım var mı?

Hayır kullandığın duruma göre direnç kullanman gerekiyor. Proje vs araştır. Direk arduinoya bağlarsan yapıyor böyle.

Hayır kullandığın duruma göre direnç kullanman gerekiyor. Proje vs araştır. Direk Arduino'ya bağlarsan yapıyor böyle.

Doğrudur ancak sağa çevirdiğim zaman böyle bir sorun olmuyor. Hatta + ve - kabloların yerini değiştirmeyi falan denedim Arduino üzerinde gene potu sola çevirince aynı sorun oluyor. Direnç bu sorunu çözebilir mi acaba?

Doğrudur ancak sağa çevirdiğim zaman böyle bir sorun olmuyor. Hatta + ve - kabloların yerini değiştirmeyi falan denedim Arduino üzerinde gene potu sola çevirince aynı sorun oluyor. Direnç bu sorunu çözebilir mi acaba?
Arduino 5V ile calisiyor potansiyometre de 5V verir maksimum 5V ADC'nin halledecegi bi' voltaj direnc koymanin nedenini tam anlamadim. Oyle titreme derken ani dusus derken ornegin 10-bit dersek 512 iken diyelim 0'a mi dusuyor yoksa daha mi az dusuyor? Ben olsam ortalamasini alirdim. Potansiyometre degerlerine pek dikkat etmem ama boyle dusus sorunu pek yasamadim gerek Arduino olsun gerek diger gelistirme kartlari olsun.

Arduino için potansiyometre bağlantısı olarak ararsan bulabilirsin. İki pot ile zamanında pedal denemesi yapmıştım. Titreme ve sabit kalmama ile ilgili çok büyük sorun yaşıyordum. Daha sonra birisinin tavsiyesi ile devreye direnç atarak çözdüm sorunu.

Merhaba. Hocam, kendi düşünceme göre arduino'daki mevcut projeye uygun değerli (kohm değerli) çok turlu bir potansiyometreyi seçerek kullanmadığınız için bu olumsuz durum (varsayım olarak) oluşmuş olabilir, hangi kohm değerli pot. kullanılmışsa mutlaka ayni değerdekini bu projede kullanmaya çalışın. Çevirirken tek yönde bir sıkıntı olmayıp diğer yönde bu sıkıntının olması bence parça içi imalat sıkıntısından ziyade yanlış değerli pot. kullanımıyla direk ilgili olmalıdır. Kolay gelsin.

Geri
Yukarı