Potansiyometre bağlantısı

Ark_Us

Kilopat
Makaleler
1
Herkese merhaba.

Şöyle bir soru sormak istiyorum elimde 25v DC akım veren bir güç kaynağı var. Ben buradan aldığım voltajı devre ile uğraşmadan direk pot bağlasam gelen voltajı düşürebilir miyim?

Besleyeceğiniz ekipman nedir? Kaç W enerji harcanacak. Aslında bir önceki arkadaşın dediği nokta ne kadar akım çekeceksiniz, pot belli bir gerilimi üzerinde enerjiye dönüştürerek gerilimi düşürür ama akım değeri yükselirse pottaki rezistans yanacaktır.

Yüksek akım çekmediğiniz sürece bir problem olmaz.

Şerit LED(1mt) için kullanacağım öyle yüksek bir amper çekecek bir cihaz için kullanmayacağım.
Besleyeceğiniz ekipman nedir? Kaç W enerji harcanacak. Aslında bir önceki arkadaşın dediği nokta ne kadar akım çekeceksiniz, pot belli bir gerilimi üzerinde enerjiye dönüştürerek gerilimi düşürür ama akım değeri yükselirse pottaki rezistans yanacaktır.

Şerit LED için kullanacağım.(1mt)
Şöyle baktım da kaç ohm bir pot gerekiyor 10k yeterli gibi görünüyor ya.
10k bir pot aldım 10TL para verip orada bir kriz geçirdik olmasaydı sövecketim belki.
Neyse ki oldu hatta çok bile almışım 1 2K ohm çok rahat yeter miş.
Yardımcı olan herkese teşekkürler.

Son düzenleme:
Merhaba. Şerid LED kullanacağınız ve şerid LED'in 1 metresinin çekeceği amper değeri 1 A'dan daha az olamayacağı için potansiyometre ile 25 voltu 12 volta düşürürken arada transistör, tristör, vb. veya diğer başka akım kontrollü devre elemanları kullanmadığınızdan 10 k potu çevirirken ani kesilmeler, potansiyometre film direncinde aşırı ısınmalar ortaya çıkması muhtemel olur. En doğrusu 12 volt ayarlı veya kademeli voltları veren güç kaynaklarıyla (şerid LED'in çektiği amper değerine uygun) kullanmanızdır. Kolay gelsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı