Power Boost hive 650W 80+ PSU'dan cızırtı ve titrek ses geliyor

Mataracı Ahmet

Hectopat
Yer
İstanbul
Kullandığım PSU Power Boost hive 650W 80+ bunu almaktan başka şansım yoktu. kampanyalı sistem ucuza gelmişti ve değişmiyordu. Şu ana kadar PSU ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamadım fakat dün titrek bir ses gelmeye başladı PSU'dan kulağımı PSU'nun olduğu yere koydum ve sesi gidermek için kablosuyla biraz oynadım. Kabloyu aşağı doğru bastırdığım zaman ses gidiyordu. 1 gün kadar öyle devam ettim, sonrasında sesin yine geldiğini fakat umursanmayacak kadar az geldiğini gördüm gittim bi' oyun açtım ve oyun açılırken o titrek ses yanında cızırtı ile beraber 3 katı kadar arttı oyun açılınca durdu, oyuna girdim yük bindikçe sesin arttığını fark ettim. Bu sefer cızırtımsı bir seste eşlik ediyordu titrek sese, kablonun üstüne bastırınca falanda geçmiyordu yukarı kaldırdığımda ses artıyor sadece, boşta da aynısı geçerli artık kablonun üzerine bastırdığım zaman da ses gitmiyor boştayken cızırtı sesini almıyorum, kablosu tam takılı ve prizde sorun yok akım korumalı priz kullanıyorum kablosunda da bir şey olduğunu düşünmüyorum. Bunun sebebi nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam bütçe olmadığı için Everst, Frisby, Turbox gibi ucuz markalar dışı sizi rahat ettirecektir.
Cooler Master alabilirsiniz tabi bütçeniz varsa. Ama yine de PSU'dan geldiğine emin misiniz?

1 X GSKILL 16GB (2x8GB) Ripjaws V Siyah 3200MHz CL16 DDR4 Dual Kit Ram
1 X SEAGATE 1TB Barracuda 64MB 7200rpm 3.5" SATA 3.0 Harddisk
1 X AMD RYZEN 5 3600X MPK 3.8GHz 32MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 7nm İşlemci
1 X MSI B450M-A PRO MAX 4133MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI DVI mATX Anakart
1 X POWER BOOST X-59 RGB 650W 80+ Tempered Glass USB 3.0 Mid Tower Kasa
1 X MSI GeForce RTX 2070 SUPER VENTUS GP OC 8GB GDDR6 256 Bit Ekran Kartı
1 X KIOXIA EXCERIA 500GB NVMe M.2 SSD (1700MB Okuma / 1600MB Yazma)

Hocam bütçe olmadığı için Everst, Frisby, Turbox gibi ucuz markalar dışı sizi rahat ettirecektir.
Cooler Master alabilirsiniz tabi bütçeniz varsa. Ama yine de PSU'dan geldiğine emin misiniz?
400-500TL Arası bütçem var Cooler Master modellerine baktım 2-3 ay içerisinde almayı planlıyorum o süreye kadar sorun çıkartır mı sizce?
Değiştirmelisiniz. High Power öneririm. Böyle bir sistemi bu güç kaynağına emanet etmeyiniz.

Attığınız modeldeki markanın adını hiç duymadım Cooler Master ve Corsair almak daha mantıklı gibi geliyor. Ayrıca 750W'a ihtiyacım yok ilerde değiştirirsem sadece ekran kartını upgrade ederim 3070 ile filan 1 2 sene sonrasından bahesdiyorum 600W veya 650W yeterli olr diye düşünüyorum.

Nereden bulabilirim bendekine eş değer güç kablosunu?

POWER KABLOSU 3*1,5mm 1,80 mt KALİTE POWER ve MONİTÖR GÜÇ KABLOSU Fiyatları ve Özellikleri. benim önerim yeni kablo almadan önce evdeki herhangi bir güç kablosuyla test yapmanız. Aynı sesleri almazsanız yeni kablo alırsınız. Almaya devam ederseniz PSU'yu söküp garantisine gönderin. Kasa ile birleşik geldiği için PSU'yu çıkarıp kasa garantileriyle aldığınız yere ulaştırın. Orada gerekli işlem yapılır.

POWER KABLOSU 3*1,5mm 1,80 mt KALİTE POWER ve MONİTÖR GÜÇ KABLOSU Fiyatları ve Özellikleri. benim önerim yeni kablo almadan önce evdeki herhangi bir güç kablosuyla test yapmanız. Aynı sesleri almazsanız yeni kablo alırsınız. Almaya devam ederseniz PSU'yu söküp garantisine gönderin. Kasa ile birleşik geldiği için PSU'yu çıkarıp kasa garantileriyle aldığınız yere ulaştırın. Orada gerekli işlem yapılır.
Direk çöpe atmayı planlıyorum ve yeni PSU alıcam kasaya da ızgara yaptırıp toz filtresi alacağım, CW sorunu Ekran kartındanmış dikkatli incelediğimde anladım fakat PSU'nun etkisi olabilir diyorlar eğer değiştirdiğimde yine CW sorunu varsa garantiye yollarım MSI 2070 SUPER VENTUS GP OC modeli, değişim isterim büyük ihtimalle 3900TL iade alırsam 2 model düşmek zorunda kalırım sizin öneriniz nedir sizce değişim yapılır mı?

Kullandığım PSU Power Boost hive 650W 80+ bunu almaktan başka şansım yoktu. Kampanyalı sistem ucuza gelmişti ve değişmiyordu. Şu ana kadar PSU ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamadım fakat dün titrek bir ses gelmeye başladı PSU'dan kulağımı PSU'nun olduğu yere koydum ve sesi gidermek için kablosuyla biraz oynadım. Kabloyu aşağı doğru bastırdığım zaman ses gidiyordu. 1 gün kadar öyle devam ettim, sonrasında sesin yine geldiğini fakat umursanmayacak kadar az geldiğini gördüm gittim bi' oyun açtım ve oyun açılırken o titrek ses yanında cızırtı ile beraber 3 katı kadar arttı oyun açılınca durdu, oyuna girdim yük bindikçe sesin arttığını fark ettim. Bu sefer cızırtımsı bir seste eşlik ediyordu titrek sese, kablonun üstüne bastırınca falanda geçmiyordu yukarı kaldırdığımda ses artıyor sadece, boşta da aynısı geçerli artık kablonun üzerine bastırdığım zaman da ses gitmiyor boştayken cızırtı sesini almıyorum, kablosu tam takılı ve prizde sorun yok akım korumalı priz kullanıyorum kablosunda da bir şey olduğunu düşünmüyorum. Bunun sebebi nedir?

Tamamen aynı sorun bende var.
Ne yaptınız peki?

Geri
Yukarı