Rehber Powerbank Tek Yuvadan şarj Etme Ve şarj Almak

Önemli Uyarı: Elektronik devre ve ekipmanlarında acemi veya hiç tecrübeniz yoksa yapılan işlemi önermiyorum. 🙂

Merhaba almış olduğum Philips marka powerbank iPhone cihazım için kullanılamıyordu. Üzerinde 2 adet USB çıkışı, birer adet Micro-USB ve Type-C girişi bulunmakta. Sahip olduğum kablo ile powerbanki kullanmam mümkün değil.
Sahip olduğum kablo tipi:

bix-pd-type-c-lightning-iphone-hizli-sarj-kablosu-539-1364x1364.jpg

Aklıma Type-C girişini çift taraflı kullanma fikri geldi. Amacım powerbanki hem şarj etmek için hem de telefonu şarj etmek oldu.
Yabancı forumlarda araştırmama rağmen sonuç alamadım kendimce çözümüm amatör şekilde şöyle oldu.

Başlamadan Önce Devreden Pili Çıkartmayı Unutmayın!🧐

6Pin Type-C girişini araya bir DİYOT ve KAPASİTÖR ekleyerek akım alış verişi sağlamış oldum. Standart tip USB çıkışından güç alarak, gelen akımın tek yönlü olması için araya standart bir DİYOT ekledim. DİYOT'un - kısmı Type-C girişinin A9 veya B9 bacağına bağlantısını yaptım. DİYOT'un siyah kısmını standart tip USB çıkışının + kısmına bağladım. Bu sayede USB çıkışından gelen voltaj Type-C girişine gidecek, aygıt şarj etmek için kullanılabilir olacak. Type-C kısmından powerbanki şarj etmek istediğimiz zaman gelen akım USB çıkışından DİYOT sayesinde geri gidemeyecek. Şu ana kadar tek DİYOT ile tek yuvadan hem giriş ve çıkış alabilmekteyiz, fakat telefonumuz iPhone gibi korumalı telefonlarda önerilen akım doğrulanmadığı için şarj etmiyecektir. Bunun için minimum 5V 50-60uF KAPASİTÖR işimizi görecektir. Standart tip USB çıkışının + kısmına bağladığımız diyotun bacağına KAPASİTÖR'ün - olmayan bacağını bağlıyoruz, - bacağınıda B5 (CC1) veya A5 (CC2) bacağına bağlıyoruz. Fakat burada her Powerbank'in devresi aynı olmadığından dolayı A5 ve B5 bacakları değişiklik gösterecektir. 2 bacağıda tek olarak denemeniz gerekiyor. Aygıt şarjda iken anlık bağlantı yapsanız bile cihazınız şarj olmaya başlayacaktır.

Standart USB çıkışının amperi 2.1A olduğundan dolayı Type-C giriş ve çıkışından 2.1A almaktayız gayet hızlı ve iş görür olduğunu söyleyebilirim. 😁

NOT : Eğer Type-C yuvasından çıkış alamıyorsanız kablonuzu ac modda deneyebilirsiniz.

s-l1200.jpg

Video ektedir, amatör ve kötü anlatım için kusuruma bakmayın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı