Powerbank uzun süre kullanılmayacağı zaman nasıl saklanmalı?

Ama satın aldığımda %70 civarı doluluk oranına sahipti ve 2019 un 7. ayında üretilmişti . Üretici neden bu kadar süre rafta duracak bir ürünü doluyken yollasın ki o zaman ?

Dolaba atmak riskli olmaz mı ?

Paketin üzerinde üretim tarihi 2019'un 7. ayı yazıyor o denli rafta beklemiş sağlığını çoktan kaybetmiş olması gerekmez miydi?
Tabiki de buzdolabına atmayın. Yapılması gereken şey %40 civarında bir batarya durumunda muhafaza etmenizdir. Güneş ısısı ile temas etmeyecek şekilde saklamanızdır. Şöyle bir tablo atayım. Uzun zamanlı bir senaryoda nasıl bir performans alacağınızı gösterir.
pil-tablosu.png

Sizden bize fırsat kalmaz. Şaka değilse yanlış bilgilendirmenin hasını yapmış oluyorsunuz.

@BlackArch Pil teknolojisi gereği %40-50 arası bir şarj ile, güneş görmeyen ve ısısı sabit kalan serin bir yerde depolayabilirsiniz. Önerilen ortam ısısı 15 derecedir. Buna yakın bir ortamda ve şarj değerinde durması yeterlidir. Verdiğim değerlerin altında ve üstünde pilin yıpranması hızlanır. Önerilen, en ideal şarj yüzdesi ve ortam sıcaklıkları bunlardır.
Teşekkürler hocam ahşap dolabın içinde saklıyorum güneş görmüyor ama odanın içi sıcak tabi kapalı balkonda saklama imkanım da var . Batarya lityum polimer bu arada .

@BlackArch Hiçbir lityum pil size tam kapasitesini kullandırmaz. Tampon bölge bırakılır ki yıpranma sonucunda o alandan kayıplar tolere edilsin. Sizin gördüğünüz %70 değer, pilin asıl kapasitesinin %50’si olabilir. Siz bir süredir kullanıyorsunuz ürünü ve rafta da beklemiş. Artık tampon bölge kalmamış olabilir. Siz %40-50 arası şarj ile saklayın.

Düzenleme:

Önceki mesajlarda yüzde ile alakalı bir şüpheniz olmuş. O konuda bilgi vermek için yazmıştım bu mesajı. Yeni mesajı geç fark ettim.

Benim ve birkaç arkadaşın dediği gibi şarjı yarı civarlarında tutarsanız ve güneş görmeyen, mümkünse de serin bir yerde saklarsanız keyfi yerinde olur bataryanın. Çok sıcak olmuyorsa ahşap dolap da iş görür. İyi geceler. :)

Piller tam doldurulduğunda ya da tam boşaltıldında daha hızlı yıpranır bence %60-70 gibi bir oranda saklayabilirsiniz.
Yazıyı bulamadım ancak 1 sene boyunca %40 şarjdan fazla tutulan piller %40'ın altında bulanan pillere göre çok daha uzun ömürlü gidiyordu (lityum iyon için).

Tabiki de buzdolabına atmayın. Yapılması gereken şey %40 civarında bir batarya durumunda muhafaza etmenizdir. Güneş ısısı ile temas etmeyecek şekilde saklamanızdır. Şöyle bir tablo atayım. Uzun zamanlı bir senaryoda nasıl bir performans alacağınızı gösterir. Eki Görüntüle 693487
Teşekkürler hocam bilgi için .Bu tablo li-po piller için sanırım sağolun .

Yeni konular

Geri
Yukarı