Çözüldü Precision Boost OverDrive ve Core Performance Boost seçenekleri nasıl aktif edilir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Biyan21

Centipat
Daha fazla  
Merhaba,

Sistem bilgileri ekteki görsellerde mevcut olup konu hakkında yardımlarınızı rica ederim. BIOS menüsünde belirttiğim seçenekler yok, nereden aktif veya pasif edebilirim. Yönlendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

1.Precision Boost OverDrive (bu seçenek BIOS ekranında silik bir şekilde yazılı) fotoğraflarda belli.
2.Core Performance Boost ( bu seçenekte BIOS ekranında silik bir şekilde yazılı) fotoğraflarda belli.

Dosya Ekleri

• 20220923_110010.jpg
    20220923_110010.jpg
    191,5 KB · Görüntüleme: 441
  • 20220926_081303.jpg
    20220926_081303.jpg
    236,1 KB · Görüntüleme: 411
Çözüm
@Biyan21

2. fotoğrafta sol üstte GAME BOOST açık görünüyor. Dediğiniz özellikleri aktif edebilmek için GAME BOOST'un OFF olması gerekiyor.

1.jpg

Anakartınızın kullanım kılavuzunda da GAME BOOST'u aktif ettikten sonra BIOS'ta herhangi bir değişiklik yapılmaması tavsiye edilmiş. Bu da bazı özelliklerin direk otomatik olarak devre dışı bırakılacağı anlamına geliyor.

1.png

Yine aynı şekilde aşağıda da overclock ile pek haşır neşir değilseniz GAME BOOST özelliğinin kullanılması önerilmiş. Doğal olarak bu özellik açılınca sizin aktif etmek istediğiniz özellikler devre dışı (grayed out) oluyor. :)

2.png
@Biyan21

2. fotoğrafta sol üstte GAME BOOST açık görünüyor. Dediğiniz özellikleri aktif edebilmek için GAME BOOST'un OFF olması gerekiyor.

1.jpg

Anakartınızın kullanım kılavuzunda da GAME BOOST'u aktif ettikten sonra BIOS'ta herhangi bir değişiklik yapılmaması tavsiye edilmiş. Bu da bazı özelliklerin direk otomatik olarak devre dışı bırakılacağı anlamına geliyor.

1.png

Yine aynı şekilde aşağıda da overclock ile pek haşır neşir değilseniz GAME BOOST özelliğinin kullanılması önerilmiş. Doğal olarak bu özellik açılınca sizin aktif etmek istediğiniz özellikler devre dışı (grayed out) oluyor. :)

2.png

Son düzenleme:
Çözüm
@Biyan21

Eki Görüntüle 1531442

Eki Görüntüle 1531451

Eki Görüntüle 1531452
Çok uğraştım ama tesadüf ile bende aynı şekilde GAME BOOST kapatarak yaptım :) Ancak bu GAME BOOST seçeneği off durumda ,performas veya oyunlarda bana bir sıkıntı yaratır mı ? gerçi tam ne anlama geliyor bilmiyorum. Tekrardan teşekür ederim.

Ancak bu GAME BOOST seçeneği off durumda, performans veya oyunlarda bana bir sıkıntı yaratır mı?
İşlemciye otomatik overclock yapıyor; bunu yaparken önceden belirlenmiş değerleri kullanıyor. Bu sebeple de bazı kullanıcılar çok sağlıklı ve stabil bir özellik olmadığını söylüyor. Ayrıca bazı sistemlerde Game Boost'un işlemciye tehlikeli bir şekilde fazla voltaj verip işlemciyi ısındırdığını da paylaşanlar var. Kısa vadede ciddi bir sorun olmasa da uzun vadede sürekli böyle kullanmak işlemci veya anakartta hasara yol açabilir.

Genel itibarıyla tüm işlemciler farklı oluyor. Her çipin silikon kalitesi aynı olmuyor doğal olarak. Biri için gayet iyi yani ilaç gibi gelen değerler; bir diğer kullanıcı için stabiliteyi bozabiliyor, tehlikeli olabiliyor.

Game Boost kullanmaktansa RAM için XMP profilini elle tek tıkla ayarlama ve işlemci için PBO ve CPB ikilisini açmak aynı işi belki de daha sağlıklı yapıyor, özellikle Ryzen 5000 serisinde.

Game Boost'un yaptığı iş olarak "CPU Core Multiplier" kısmını arttırmak diyebiliriz.

BIOS ayarıyla, hız aşırtmayla vs. uğraşmayayım diyorsanız Game Boost açık kalabilir. Ama ondan daha sağlıklısı Game Boost'u kapatıp CPB ve PBO açmaktır fikrimce. Tabii iyi bir işlemci soğutucunuz varsa. Ryzen 5000 serisi sıcak çalışan bir seri biliyorsunuz, soğutma konusunda biraz daha iyi bir çözüm bulmak lazım. Soğutmanız iyiyse Game Boost kapatıp CPB ve PBO açabilirsiniz. Belki Game Boost sizin sisteminizde kötü çalışmıyordur ama ben kendi sistemimde kapalı kullanıyorum.

İsterseniz açık bırakın, işlemci sıcaklık ve voltaj değerlerini oyun içerisinde gözlemleyin. Bir sıkıntı varsa kapatır; diğerlerini açarsınız. Anakartınızın çok ısınacağını sanmam, tepe seviye bir B450.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı