Prime B350M-A Çift kanal RAM takmak

mrUFUK

Hectopat
Merhabalar kolay gelsin, sistemimde şu an tek bir kanalda 8 GB RAM kullanıyorum. Çift kanal yapmak istiyorum fakat 2x8 GB'lık olan RAM fiyat bakımından şu anlık biraz tuzlu geliyor dolayısıyla benimde aklımda ilk önce diğer kanala takacağım çift kanal çalışan belleklerin birini sonra da diğerini almak ama şu var ki 3200 MHz bir RAM mi alsam karar veremedim ya da bu elimde ki RAM ile çift kanal çalışan bir RAM alsam 2400 HHZ ile 3200 MHz arasındaki farka ve çift kanal yapımına 520 lira vermek değer mi?
Elimde ki RAM ile 3200 MHz hızında ki bir RAM alsam çift kanal çalıştırabilir miyim eğer olursa daha sonra 3200 MHz hızında bir RAM alırım
Bir de çift kanal RAM önerisinde bulunursanız sevinirim.

Sistem:

İşlemci: AMD Ryzen 5 1600X 3.60GHz 16MB Soket AM4 İşlemci
Ekran kartı: ASUS ROG STRIX GeForce GTX 1660 Ti OC Gaming 6 GB 192Bit GDDR6
Anakart: ASUS Prime B350M-A AMD B350 AM4 DDR4 3200(O. C. )MHz mATX Gaming(Oyuncu)
RAM:
Corsair Vengeance LPX 8 GB (1x8GB) DDR4 DRAM 2400MHz C14 Kırmızı RAM - CMK8GX4m1A2400c14R

Son düzenleyen: Moderatör:
Farklı MHz ve bellekte RAM alsan dahi çift kanal çalışır. Ama 3200MHz olarak değil de düşük MHz olan hız ile çalışır. O da FPS olarak düşürür. Ama çift kanal yuzunden FPS artacağı icin fark etmezsin.
Elinizdeki RAM'le MHz, CL, GB, DDR'ı aynı olmayan bir RAM'i Dual Channel çalıştıramazsınız. 2400MHz biraz kötü bir seçim olmuş zaten, eksiyi arttırmanın iyi olacağını düşünmüyorum. Elinizdekin RAM'i satıp 2x8 3000 veya 2x8 3200 MHz bir RAM almanızı öneririm.
Önerim: Corsair Vengeance LPX 16 GB (2x8) 3000MHz DDR4 CMK16GX4M2D3000C16 Bellek Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
Calistirir. Benim PC şu an o şekilde Dual Channel çalışıyor.
Biri CL9 biri CL11 biri 8 GB biri 2 GB aktif mod olaak 128Bit yazıyor Aida'da.

Son düzenleyen: Moderatör:
Farklı mhz ve bellekte ram alsan dahi çift kanal çalışır. Ama 3200mhz olarak değil de düşük mhz olan hız ile çalışır. O da fps olarak düşürür. Ama çift kanal yuzunden fps artacağı icin farketmezsin.

Calistirir. Benim pc şuan o şekilde dual channel çalışıyor.
Biri cl9 biri cl11 biri 8 gb biri 2 gb aktif mod olaak 128bit yazıyor aida da

Arkadaşlar farklı ramlerin çalışması konusu şöyledir. Eğer elinizdeki 2 ram tamamen birbirinin aynısı ise ve sadece Mhz hızları farklı ise ; anakartınız bu ramleri düşük olanın hızına göre çalıştıracaktır sorun yok. Ancak elinizdeki ramler tamamen birbirinden farklı ise çalıştırma konusu biraz sanşa bağlı kalacaktır. Çalıştıradabilir çalıştırmayadabilir. Lütfen yanlış bilgi paylaşımı yapmayalım.

Son düzenleme:
@XFarcus yanlış bilgi verdiğime dair mesajımda bir bilgi görmedim? Mesajımda nasıl bir yanlışlık gördünüz acaba?
@Tuna06711 aynı anda çalışmasıyla dual channel çalışmasını karıştırıyorsunuz.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı