Prime Z690-A i9 12900K ve RTX 3080 ile uyumlu mu?

!BaDBoY!

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba,

ASUS Prime Z690-A isimli anakartı almak istiyorum. Sormak istediğim bazı sorular var. Bu anakart ile Intel i9 12900K işlemci ve RTX3080 ekran kartları ile uyumlu mudur? Düşük gelir bir sıkıntı yaşatır mı? İleride 4000 serisi ekran kartlarına geçersem bir problem yaratır mı?

6000 MHz DDR5 RAM'lerle bir problem yaşar mı?

Son olarak da kasama Custom sıvı soğutma yaptırmak istiyorum bu anakart için uyumlu mudur?

Beyaz bir kasa dizdiğim için farklı bir renk düşünmüyorum şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
2x16 ram kullanacaksan evet 6000 Mhzda kullanabilirsin. Ama 4x16 kullanacaksan cok şanslı olman lazim tamamiyle IMC kalitesine bagli. Anakart olarak Msi z690a pro alabilirsin ya da z690p pro. Asusa bu kadar para vermeye gerek yok.

2x16 RAM kullanacaksan evet 6000 MHz'da kullanabilirsin. Ama 4x16 kullanacaksan cok şanslı olman lazim tamamiyle IMC kalitesine bagli. Anakart olarak MSI Z690A Pro alabilirsin ya da Z690p Pro. ASUS'a bu kadar para vermeye gerek yok.

Bir beyaz kasa hayalim olduğu için mecbur bu karta yöneldim MSI markasının söylediğimiz anakartın beyazı yok sanırım 😔

2x16 GB şeklinde kullanacağım almak istediğim RAM de G.Skill Z5 6000

Son düzenleme:

RGB olması önemli değil de beyaz olması önemli. O gördüğün fiyattan 2 bin tl daha ucuza alıcam. Gskıll ram konusunda çok sevdiğim ve asus anakartlarla uyumlu olduğu için tercih edecektim aslında. Sizin attığınız ramleri de inceleyecem. O zaman 2x16 şeklinde kullanırsak 6000 mhz verimi rahat alabiliriz değil mi bu anakartta

RGB olması önemli değil de beyaz olması önemli. O gördüğün fiyattan 2 bin tl daha ucuza alıcam. Gskıll ram konusunda çok sevdiğim ve asus anakartlarla uyumlu olduğu için tercih edecektim aslında. Sizin attığınız ramleri de inceleyecem. O zaman 2x16 şeklinde kullanırsak 6000 mhz verimi rahat alabiliriz değil mi bu anakartta
Uyumluluğun Gskill ile alakası yok. O ramdeki çipi üreten firmayla alakası var. O da Hynix oluyor. Attığım kingston RAM'dede Hynix çip kullanılıyor. XMP açıp 6000Mhz yaparsan boot olur mu bilmiyorum. Biosta PLL ve VCSSA ayarlarıyla oynaman gerekebilir.

Geri
Yukarı