Prime95 ne kadar süre açık kalmalı?

Heisenberke

Hectopat
Arkadaşlar, bilgisayarımı yeni topladığım için parçaları test etmek için testlere başladım. Önce FurMark testi yaptım bir sıkıntı çıkmadı. Sonra Prime95 testinde blend seçeneğinde 25. dakikada mavi ekran verdi sıcaklık seviyesini anlık olarak takip ettim maximum 87 genel olarak 80-82 civarında gezdi. Sonra acaba RAM'de mi yoksa işlemcide mi bir sıkıntı var diye şüpheye düştüm. Sonrasında Memtest ile bellekleri kontrol ettim ve test sonucu 26000 hata bulundu dedi. Daha sonra iki RAM'i de ayrı ayrı test ettim bir kere X. M.P modu açıkken bir kere de kapalı iken RAM'lerden birinde hata bulunmadı diğerinde ise test ekranına bile giremedim BIOS'tan Fast Boot açık olduğu için direkt Windows'tan BIOS'a girip ondan sonra Memtest'i başlatıyorum. Bu yüzden Windows açıldığında birkaç saniye sonra mavi ekran alıyorum. Bir kere de testi açmayı başardım fakat süre 3.dakikada takılı kaldı bir yarım saat sonra PC'ye reset atmak zorunda kaldım. Şimdi ise PC tek 8 GB RAM ile çalışıyor ben garanti olsun diye bir kere daha Prime95 testi yapmak istiyorum sizce Prime95 testini hangi seçenekte kaç dakika çalıştırmalıyım?(İşlemci üzerinde stok soğutucu takılıdır.)
Ve bir soru daha bunlar dışında önereceğiniz başka test var mı?

Az önce sorun çıkardığı aşamadan sonrasında da sağlıklı olarak çalışıyorsa sorun yok demektir. 2 gün çok uzun hocam. Abartı olur.

Hedef %100 doğruluksa gerekiyor hocam. 10-20 dakika Prime95 testinde sorun çıkarmayıp sonra mario seviyesinde bir oyunda mavi ekran verdiğine şahit oldum bilgisayarların. Ama kendim hiç 48 saat test yapmadım. %100 stabilite peşinde değilim, server falan olsaydı gerekirdi ama.

Arkadaşlar, bilgisayarımı yeni topladığım için parçaları test etmek için testlere başladım. Önce FurMark testi yaptım bir sıkıntı çıkmadı. Sonra Prime95 testinde blend seçeneğinde 25. dakikada mavi ekran verdi sıcaklık seviyesini anlık olarak takip ettim maximum 87 genel olarak 80-82 civarında gezdi. Sonra acaba RAM'de mi yoksa işlemcide mi bir sıkıntı var diye şüpheye düştüm. Sonrasında Memtest ile bellekleri kontrol ettim ve test sonucu 26000 hata bulundu dedi. Daha sonra iki RAM'i de ayrı ayrı test ettim bir kere X. M.P modu açıkken bir kere de kapalı iken RAM'lerden birinde hata bulunmadı diğerinde ise test ekranına bile giremedim BIOS'tan Fast Boot açık olduğu için direkt Windows'tan BIOS'a girip ondan sonra Memtest'i başlatıyorum. Bu yüzden Windows açıldığında birkaç saniye sonra mavi ekran alıyorum. Bir kere de testi açmayı başardım fakat süre 3.dakikada takılı kaldı bir yarım saat sonra PC'ye reset atmak zorunda kaldım. Şimdi ise PC tek 8 GB RAM ile çalışıyor ben garanti olsun diye bir kere daha Prime95 testi yapmak istiyorum sizce Prime95 testini hangi seçenekte kaç dakika çalıştırmalıyım?(İşlemci üzerinde stok soğutucu takılıdır.)
Ve bir soru daha bunlar dışında önereceğiniz başka test var mı?
Realbench indirip 2 saat teste sok ve bir de Prime95 1 saat ya da 30 dk. Realbench ana test olsun istiyorsan uyumadan önce testi başlat. Farklı testler indirip test etmek en iyisi. Mesela Aida64 çok kolay ama yine de kullanabilirsin. Ana test olarak tavsiye etmem.

Bilgisayarın stabilitesini test etmenin en güzel yolu. Genel olarak hangi işlerde kullanıyorsan o işleri yapmaktır. Ya da dediğim gibi uzun süreli stres testine sokacaksın. Yoksa bir gün bir hatayla karşılaştığında o hatanın software veya hardware kaynaklı olduğunu anlaman zorlaşır.

Realbench indirip 2 saat teste sok ve bir de Prime95 1 saat ya da 30 dk. Realbench ana test olsun istiyorsan uyumadan önce testi başlat. Farklı testler indirip test etmek en iyisi. Mesela AIDA64 çok kolay ama yine de kullanabilirsin. Ana test olarak tavsiye etmem.

İşlemcinin yanması gibi bir risk var mı? Stok soğutucu beni korkutuyor bu yüzden gece bırakmıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcinin yanması gibi bir risk var mı? Stok soğutucu beni korkutuyor bu yüzden gece bırakmıyorum.

İşlemcinin erime sıcaklığı 2500C falan. Genelde fabrikadan çıkmadan böyle testlerden geçiyorlar zaten o zaman yanmadıysa sen yaparken de yanmaz herhalde. Fanının düzgün çalıştığından emin olsan yeterli.

Doğru HWInfo ile işlemcinin sıcaklığını takip etmelisiniz. AIDA64 de aynı verileri veriyor. Ancak HWInfo'da diyot sıcaklığını ayrıca görebiliyorsunuz. Test sırasında fotoğrafta seçili olan sıcaklık değerini baz almalısınız.

1602000805231.png

Geri
Yukarı