Priz dönüştürücü

Ek2ooo

Kilopat
Daha fazla  
Selamlar. Umarım konu doğru yerdedir. Bugün bir monitör satın aldım ancak prizi amerikan tipi sanırım. Bunun için bir dönüştürücü lazım. Dönüştürücüler için herhangi bir kalite standartı var mı? Örneğin 15-20 TL olan bir model iş görür mü? Monitör 240 Hz 1080p.

Amerikan fiş varsa monitör 110v ile çalışır.
Regülatör koymadan dönüştürücü ile girerseniz cihaza, kendinize, evinize dahi zarar verebilirsiniz.

Israr ediyorsunuz halen ama şöyle açıklayayım.

Arkadaşımız cihazın voltajı hakkında bir soru sormuyor, bununla ilgili herhangi bir bilgi de vermiyor. Fiş soket tipi nedeniyle almak istediği dönüştürücünün kalitesi hakkında soru soruyor. Gayet açık yazmış halbuki. Ana tema, dönüştürücünün kalitesi.

Sizin yanlışınız şu "Amerikan tip fiş varsa cihaz 110v ile çalışır". Bu yanıltıcı bilgi. Amerikan fişe sahip cihazların 110v ile çalışanları vardır aynı zaman ülkemizde de kullanılan EU standardı fişlere sahip cihazların da 110v ile çalışanları vardır. Bura da fiş soket tipi, ayırt edici bir nitelik değil. Fiş tipinden ya da üretim yerinden cihaz voltajını tespit edemezsiniz. Yinelemek gerekirse arkadaş zaten bunu sormuyor. Yüksek teknoloji cihazlar büyük oranda küresel satış için üretildikleri için hem 110v hem 220v uyumlu üretilirler. Yerel bir atölye kendi mahallesine yerel ürünler üretiyorsa bunu yapmaz ancak burada monitörden bahsediyoruz. Ki halen arkadaşın konusu bu değil :) Aparat kalitesi soruyor.

Fişin ucunu kesip prize sokun şeklinde tavsiye vermiyorum çarpıtmayın. Öyle dahi çalışır dönüştürücülerin ekstra bir teknolojisi yok diyorum. 20 liralık bir aparatla çözebileceği iş için 200 liralık kullanmayacağı bir malzeme aldıracaksınız.

@FarukS, hayırlısıyla gelsin. Konu açarsın bakarız. Büyük ihtimalle yine dönüştürücüyle olur.

Dönüştürücünün kalitesinin önemi kesinlikle var. Prizden gelen elektrik akımını dönüştürücü içindeki bakır, alüminyum ile iletir. Ürünün dış kaplamasını oluşturan plastiğin ham madde kalitesi de apayrı ayrı bir konu.

Bakırsa ev ortamındaki gelen akım ile yanmaz. Son kullanıcı için en iyi iletkendir. Altın kullananlarda var.
Alüminyum dışı sarı ile boyanıp bakır görüntüsü verirler. Bunun çakmakla yakıp test ettiğinde kendisini belli eder. Direnç dayanaklığı yüksek olmasından dolayı ana hatlarda kullanılır.
Yanıp eriyen plastik ise yangına sebep verebiliyor. Bu yüzden malzeme kalitesi iyi olanı almak her zaman daha iyidir. Ne en pahalısı nede en ucuzu. Aldığın cihaza o kadar para verirken buradan kar yapmamak daha iyi.

Ek olarak, benim attığım ürün gibi topraklamalı olması gerekir. Monitör/PC gibi cihazlar için olmazsa olmazdır. Telefon şarj cihazları için zorunlu değildir. Fakat dediğim gibi Monitör/PC gibi cihazlar için önemlidir.

Yanlış bilgi hocam. Fişin voltajı olmaz ve regülatör gerektirmez. Tek ihtiyacı basit bir dönüştürme aparatı. Hatta kablonun ucunu kesip açık uçları prize dahi sokabilir herhangi bir zarar olmaz cihaza.

110-230v arası çalışıyor benim monitör hiçbir şey olmaz.

Dönüştürücünün kalitesinin önemi kesinlikle var. Prizden gelen elektrik akımını dönüştürücü içindeki bakır, alüminyum ile iletir. Ürünün dış kaplamasını oluşturan plastiğin ham madde kalitesi de apayrı ayrı bir konu.

Bakırsa ev ortamındaki gelen akım ile yanmaz. Son kullanıcı için en iyi iletkendir. Altın kullananlarda var.
Alüminyum dışı sarı ile boyanıp bakır görüntüsü verirler. Bunun çakmakla yakıp test ettiğinde kendisini belli eder. Direnç dayanaklığı yüksek olmasından dolayı ana hatlarda kullanılır.
Yanıp eriyen plastik ise yangına sebep verebiliyor. Bu yüzden malzeme kalitesi iyi olanı almak her zaman daha iyidir. Ne en pahalısı nede en ucuzu. Aldığın cihaza o kadar para verirken buradan kar yapmamak daha iyi.

Bana piyasa da satılan altın ya da bakır kontaklı bir fiş/priz satış linki verebilirmisiniz? Bu bilgileri nerden alıyorsunuz anlamıyorum.

Fiş ve Priz kontakları bakır zaten olamazlar, çünkü bakır iyi bir iletken olsa da yumuşak ve esnektir. Kolay deforme oldukları için asla fiş/priz kontaklarında kullanılmazlar.

Ev prizlerinin ve fişlerinin altın olmaları zaten saçmadır. 220v 50 Hz şebeke geriliminde, prizlere giden ana hatlara evlerde 16 amperlik şalter takılır. Bu vaziyette altının iletkenliğine asla ihtiyaç duyulmaz. Altından kastınız, altın kaplama ise eğer, oda sadece ses/görüntü/internet ileten konnektörler de kullanılır. Priz ve fiş kontaklarında kullanılmazlar. Kullansanız dahi herhangi bir verim artışı söz konusu olmaz. Çünkü çoklayıcılar, 3'lü prizler, duvardaki prizler vb. ürünlerin kontakları genelde bakır alaşımlı pirinçtir, elektrolitik bakır, bronz vb.'dir. Pirinç kontağa altında bağlasanız, altın kaplama da bağlasanız sınırınız bu alaşımların iletkenlik sınırı kadardır. Yani bir anlam ifade etmez.

Bura da haklı olduğunuz tek nokta plastik kalitesidir. Ek olarak işçilik. Basit bir konvertör içinde teknik dökümantasyon istenmez herhalde. Kalitesi bilinen hallice bir markadar alır geçersiniz.
110-230v arası çalışıyor benim monitör hiçbir şey olmaz.

Bende öyle diyorum hocam. İthal gelen ürünlerin büyük bölümü 110-230v uyumludur zaten. Çok nadir spesifik ürünlerde ya da bireysel ithalat ile gelen ürünlerde sorun olabiliyor.

Son düzenleme:
Cevaplar için teşekkür ederim. Aldığım ürün BenQ XL2546K. Monitör içindeki kablo adaptörlü mü değil mi bilmiyorum.

Aldığınız monitör diğer mesajlarımda değindiğim gibi 90v ile 264v aralığında çalışmaktadır. Yani 110v prize de taksanız, 220v prize de taksanız güvenli bir şekilde çalışır. O yüzden herhangi bir transformatör almanıza gerek yok. Basit bir dönüştürücü adaptör ile kullanabilirsiniz.

Rewel İngiliz Amerikan Tipi Priz Dönüştürücü 090507
https://www.hepsiburada.com/rewel-i...cu-090507-p-HBV000007RJ7J?magaza=Hesaplisepet
Aldığınız monitör diğer mesajlarımda değindiğim gibi 90v ile 264v aralığında çalışmaktadır. Yani 110v prize de taksanız, 220v prize de taksanız güvenli bir şekilde çalışır. O yüzden herhangi bir transformatör almanıza gerek yok. Basit bir dönüştürücü adaptör ile kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki bu ürün işimi görür mü acaba? Kusura bakmayın çok soru sordum ama.

@Ek2ooo, görür hocam. Benim attığıma da bakabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı