Priz en fazla kaç watt çeker?

Elektrik şebekesinden alacağın enerji için USB gibi bir konnektör limiti yoktur, sadece tek bir kablo üzerinden ne kadar enerji çektiğin önemlidir.

Monofaze prizler 16A'e kadar dayanabilirler. 3000W'ı aşmamak iyi olur.

Yanlış bilgi
Üçlü priz ise 1.5 KVA güç çekebilirsin Max ama kablosu 2.5'lu değil de daha yüksek bir kablo kullanırsan ve akım korumalıysa ona daha fazla yüklenebilirsin.
Yani bir üçlü prize en fazla 1500W yüklenebilirsin o yüzden çok fazla cihaz bağlama ve bu değer 7/24 sürekli olursa kablolar aşırı ısınabilir.
O yüzden aşırı yüklenme o jeneratöre onu yapan priz evine neler yapmaz? Yanmak istemiyorsan dediğim değerden yukarı çıkma. Normal bir priz için markette satılanlardan bahsediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam benim şu an gördüğüm Power Suply yani bilgisayar güç kaynakları arasında en fazla güç çeken güç kaynağı 2000WATT çekiyor istediğinizi yapın sorun çıkmaz bence hocam. Markette satılanlar yüksek değerlerde sıkıntı çıkarabilir ben yaşadım çocukken 3 priz in bağlı olduğu TV'yi durup duruken sürekli açıp kapatıyordum sonra prizin kablosu patladı sizde yaşamayın böyle bir şey hocam dikkat edin.

Son düzenleme:
Normalde 16A kabul edilir ki o da 3500W civarına denk gelir. Tesisat ve otomatlar izin veriyorsa %20 fazla yüklenmeye kadar izin verebilir. Tavsiye edilmez elbette. Gerçekte ise çoğu evin tesisatı daha düşük değerleri karşılar ve korumasız olabilirler. Şansı çok zorlamamak lazım.

@erdem sümer 2*4 kablo kullanırsa sorun çözülüyor yani. O şekilde çılgınlarca tüketebilir diyorsun. Abonenin daireye gelen tesisatı, kurulu gücü ve otomatları önemsiz yani.

@erdem sümer, verdiğiniz bilgilerin çoğu yanlış. Beyaz eşyalar bile 2500W çekiyor ve tesisat milattan kalma değilse yanan görmedim. 1,5 KVA ise 1500W bile yapmaz. VA ve Watt birbirinden farklı güç birimidir. Lütfen doğru bilgiler vereceksiniz cevap yazın. Akım korumalı prizlerin de kapasiteleri farklı olabilir. Hepsine yüklenme olmaz. Monofaze ev prizleri 16A'e göre imal edilir. Elbette hepsinin malzeme kalitesi bir olmaz.

@erdem sümer, verdiğiniz bilgilerin çoğu yanlış. Beyaz eşyalar bile 2500W çekiyor ve tesisat milattan kalma değilse yanan görmedim. 1,5 KVA ise 1500W bile yapmaz. VA ve Watt birbirinden farklı güç birimidir. Lütfen doğru bilgiler vereceksiniz cevap yazın. Akım korumalı prizlerin de kapasiteleri farklı olabilir. Hepsine yüklenme olmaz. Monofaze ev prizleri 16A'e göre imal edilir. Elbette hepsinin malzeme kalitesi bir olmaz.
DC şebekeye sahip bir evrenden yazabiliyor olabilir ufkumuzu dar tutmayalım. :D Bu arada prizler isterse 100A destekli olsun, abonenin tek faz ya da üç faz olması, sayaç tipi, tesisat yapısı gibi konular bir etkendir.

Yeni konular

Geri
Yukarı