Priz yanması

tasaworxq

Decapat
Daha fazla  
İyi günler herkese, arkadaşlar ben normal derin dondurucu takılı prize fön makinesı takmıştım ve gayet çalışıyordu. Sonra bir daha kullanayım dedim priz yapıştı çıkmıyordu en sonunda zorla çıkardım ve hem priz yanmış hem de fön makinesının ucu yanmış kablo priz uçları. Yani nedeni ne olabilir ne yapmam gerekiyor topraklama olup olmadığını bilmiyorum. Eğer yok ise bağlarsam bu sorun ortadan kalkar mı? Çünkü diğer prizlere fön makinesını taktığımda böyle bir sorun yok. Teşekkür ederim şimdiden

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir kaçak oluşmuş olabilir.
Prizin faz, nötr ve toprak uçlarını kontrol kalemiyle hatta varsa avometre ile kontrol edin

bir kaçak oluşmuş olabilir.

Prizin faz, nötr ve toprak uçlarını kontrol kalemiyle hatta varsa avometre ile kontrol edin.

Peki kaçak derken elektrik kaçağımı yani? Dediğinizi yapacağım elimde avometre yok kontrol kalemiyle faz ve nötr kontrol ettiğimde neye bakmam gerekiyor kontrol kaleminde? Hani çünkü diğer prizlerde fön makinası taktığımda böyle bir sorun olmuyor.

(Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim)

Takılı olduğu prize derken çoklu priz/uzatmadan mı bahsediyorsunuz?
Uzatma ise buzdolabı, derin dondurucu, fön makinesi, saç kurutma makinesi, ufo ve ketıl tarzı aletleri çoklu prizlerden uzak tutmanızı öneririm. Malzeme kalitesizliği yüzünden çoğu yanıyor.

Takılı olduğu prize derken çoklu priz/uzatmadan mı bahsediyorsunuz?
Uzatma ise buzdolabı, derin dondurucu, fön makinesi, saç kurutma makinesi, ufo ve ketıl tarzı aletleri çoklu prizlerden uzak tutmanızı öneririm. Malzeme kalitesizliği yüzünden çoğu yanıyor.
Duvarda olan hocam anahtar deniyor sanırsam 😊

Duvarda olan hocam anahtar deniyor sanırsam 😊

Dosya Ekleri

• FAACF2E6-CB91-4A6A-AAFC-88E4C30B971F.jpeg
    FAACF2E6-CB91-4A6A-AAFC-88E4C30B971F.jpeg
    89,2 KB · Görüntüleme: 66
Mümkünse elektrikçi çağırın. İçinin kontrol edilmesi gerekli ve elektrik çarpılma riskiniz var.
Hocam sigorta kapalı olursa öyle bir ihtimal gine oluyormu?

Hocam sigorta kapalı olursa öyle bir ihtimal gine oluyormu?
Yani sigortayı kapatıp prizi söküp tekrardan açıp nötr ve fazı kontrol etsem kontrol kalemiyle çalşıyorsa uçları yenilesem prizi değiştirsem sorun ortadan kalkarmı?

Sigorta kapalı olursa elektrik gelmez lakin elektrikçi tesisatı kontrol etsin diye işinize yarar.
Bu tür konularda işi uzmanına bırakmak en iyisidir. Riske gelmez.
Peki çok teşekkür ederim 😊 Ben bir deneyeyim dediklerimi baktımki gine aynısı elektirikçi çağırırım. Çok teşekkürler

Yeni konular

Geri
Yukarı