Prizden ışık çıkıyor

Prize fiş takarken veya çıkartırken çok az da olması normal, zaten gaz kaçağı durumlarında elektrikli aletlerinizi fişe takmayın veya çıkartmayın gibi uyarılar bu yüzden yapılıyor. Ancak fişi takarken veya çıkartırken fazla oluyorsa oksitlenmeden dolayı yapıyor olabilir. Fiş takılıyken de devam ediyorsa priz içinde ark yapıyordur o daha da tehlikeli o durumda hiç kullanmayın.

Çıkan şey arktır. Adaptörler içlerinde kondansatör barındırdıkları için ilk temas anında çekilen yüksek güçten dolayı ark görmeniz çok muhtemel. Çok sık tak-çıkar yapılan adaptörlerin fiş kontaklarına bakarsanız nokta nokta siyahlıklar, izler göreceksiniz. Bu arkın oluşturduğu plazmadan kaynaklıdır.

Akım korumalı üçlü priz alsam sorunum çözüme kavuşur mu sizce? Oldum olası güvenemedim zaten şu 15 TL'lik üçlülere.
Akım korumalı priz kullanman yararına olur. Sadece bu konuda değil genel olarak elektrik kesintileri gibi durumlarda bilgisayarını korur. Seneler önce kısa süreli elektrik kesintileri yaşadığım için PSU'm yanmıştı.

Akım korumalı priz kullanman yararına olur. Sadece bu konuda değil genel olarak elektrik kesintileri gibi durumlarda bilgisayarını korur. Seneler önce kısa süreli elektrik kesintileri yaşadığım için PSU'm yanmıştı.

Akım korumalı prizlerin elektrik kesintileriyle zerre alakası yoktur. Akım korumalı prizler 16A koruma sağlayıp varistör yardımı ile 250v ve üstü voltajlarda devreyi keser.

Elektrik kesintileri için UPS alacaksınız. Voltaj dalgalanması için regülatör ya da On-line UPS.

Takarken ark yapması normal de, prize takıldıktan sonra gevşek duruyor ve oynatıldığında ses yapıyorsa üçlü prizi değiştirin evi yakmaya gerek yok.

Takarken ark yapması normal de, prize takıldıktan sonra gevşek duruyor ve oynatıldığında ses yapıyorsa üçlü prizi değiştirin evi yakmaya gerek yok.

Kontak yuvaları zamanla gevşeyebilir, evet. ViKO Karre serisi öneriyorum. Panasonic ortaklığı ile çok daha kaliteli ürünler geldi.

Yeni konular

Geri
Yukarı