Rehber Process Monitör ile hata raporu nasıl incelenir?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoyu yorumlamaya çalışacağım. Anlamadığınız bir yer olursa sorabilirsiniz.

1. Konuda hangi oyun olduğu belirtilmemişse ve orijinal olup olmadığını bilmiyorsanız, hata raporu ile görebilirsiniz. Konunun başlığında sadece 0xc000007b hatası yazıyorsa rapora bakıp, hangi oyun ise öğrendiğinizde raporlayıp başlığa eklenmesini söyleyebilirsiniz.
2.png

Videoda bulunan hata raporu Witcher 3 oyununa ait. Hata raporunda, Steam ile ilgili bir şey gördüğümüzde oyunun orijinal olduğu kanısına varabiliriz.

Genellikle hata raporlarında sorun en sonda kendini belli ediyor. Onun için her zaman ilk olarak en aşağıya iniyoruz.

3.png

Thread Exit'den sonrakiler bizim işimize yaramayacağı için göz ardı edebiliriz.

4.png

5.png

Şimdi biraz yukarı çıkıyoruz ve sistemde bazı yerlerde o dosyanın eksik olduğunu görüyoruz. Paket ile kurulum yapılmadığı için, el ile kopyalandığı için onlar yüklenmemiş. Hatanın kaynağı bu MSVCR120.dll

Bunu silip C:\Windows\System32\msvcr120.dll DLL dosyaları veritabanında bulunan linki indirmeli.

Çoğu DLL dosyasının hangi paket ile indirildiği burada yazıyor.

Başka bir hata raporunu inceleyelim.

6.png

Bu hata raporumuzda, hatayı veren uygulamanın adı Epic Games Launcher. Yine diğer raporlarda olduğu gibi en alta iniyoruz.

8.png

Yine Thread Exit'den sonrakiler işimize yaramadığı için siliyoruz.

Biraz yukarı çıkıyoruz.

7.png

Bu hata raporumuzda sorunlu olan DLL dosyamızı görüyoruz. Dosyanın adı XINPUT1_3.dll C:\Windows\System32\xinput1_3.dll Hatayı alan kişi, bu dosyayı silmeli ve DirectX aracını kurmalıdır.

Başka bir hata raporuna geçelim.

9.png

Evet, oyunun adını görüyorsunuz fakat bu raporda bir sorun var. Oyun orijinal değil fakat yeni üyelere, ilk defa 0xc000007b hatası konusu açanlara, bir kereye mahsus destek verebiliriz.

Yine diğer raporlarda olduğu gibi en aşağıya iniyoruz. Raporu erken kapatmış olabilir.

1.png

En aşağıya indiğimizde 3 tane hatalı olan DLL dosyasını görüyoruz. C:\Windows\SysWOW64\D3DX11_43.DLL, C:\Windows\SysWOW64\D3DX9_43.dll ve C:\Windows\SysWOW64\D3DCompiler_43.dll Bu üç tane DLL dosyasını silip, DLL dosyaları veritabanında bulunan DirectX aracını kurmasını söylüyoruz.

Takıldığınız bir yer olursa sorabilirsiniz.

Son düzenleme:
Evet ama %99 System 32 ve SysWOW64'ün içindekiler sorun çıkartıyor.
Hocam sanırım anladım. Hata raporunda arka arkaya bir sürü aynı dosyadan bulunuyorsa hata o dosyanın üzerinde yazan isimden kaynaklı sanırım. Doğru anlamış mıyım?
Hemen hemen.

Son düzenleme:
@Emre C Merhaba. Tam olarak oyun teknik destek kategorisinde aktif olmasam da, çoğunlukla açılan konulardaki raporları inceliyorum. Yani şimdilik çok iyi ProcMon kullanabiliyorum denemez. Size bir sorum vardı.

Bazı kullanıcıların aldığı ProcMon raporları çok büyük oluyor. (63 MB rapor görmüştüm.) Haliyle raporu açınca çok kalabalık ve anlaşılmaz bir sayfayla karşılaşıyorum. Neyi nerede bulacağımı anlayamıyorum. Bu kullanıcıların yanlış rapor almasından mı kaynaklıdır? Yoksa normal mi?

Örnek rapor isterseniz, rapor.

Son düzenleme:
Merhaba, raporu alan kişi yanlış almış, filtreleme de yanlış. Paylaştığınız rapor iki oyunu içeriyor.
Ben de öyle düşünmüştüm, emin olmak için sorayım dedim. Cevabınız için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
@Emre C hocam mesela Process Monitor ile rapora baktık ama yanlış bilgi verdik. Yanlış bilgiden dolayı ceza yer miyiz? Mesela şu DLL dosyasını silmen lazım dedim ama halbuki silmemesi gerekiyordu yanlış bilgi yer miyiz?

@Silinen üye Raporlanirsan ceza aliyor olmalisin. Eğer azıcık tecrubeliysen yanlış DLL sildirmezsin zaten, biraz zor bir ihtimal bu.

Buradaki mesele tecrubeden ziyade biraz da bilgisizlik ya da bilgi eksikliği. Onu da çözüm konularini takip ederek halledersin artık. Ya da benim gibi birilerini olur olmadık rahatsız ederek. 😅

@Emre C hocam mesela Process Monitor ile rapora baktık ama yanlış bilgi verdik. Yanlış bilgiden dolayı ceza yer miyiz?
Sistem dosyası sildirmezsen, DLL dosyaları veritabanındaki geri yüklenilebilir DLL'leri sildirirsen yanlış da olsa uyarı yemen çok küçük ihtimal. Sildireceğin dosyanın paketlerle geri yüklenilebilir olup olmamasına dikkat et, varsa yine emin değilsen sildireceğin zaman sorunu yaşayan kişiden dosyayı masaüstüne yedekleyip silmesini belirtebilirsin.

Process Monitör'ü az çok çözdüğün takdirde zaten nokta atışında sorunları tespit edersin. :) Eski çözülen konulara bak, çözüme bakmadan raporu incele o şekilde kavrasın belki.

Merheba hocam, bir sorum daha olacaktı.

1646757349516.png

GTA 5'te VCRUNTİME140.dll "name not found" yazıyor fakat SysWOW64'de VCRUNTİME140.dll düzgün kurulmuş. Ben bu durumdaVCRUNTİME140.dll'yi mi sildireceğim? Hem öyle dediğim zaman olmuyor.

Şimdi DLL'yi indirip oyunun içine at deyince absürt ve hoş olmayan bir cevap oluyor. Fakat DLL'yi yükleyip atınca bir kişinin oyunu açılmış. Oyunun konumunda DLL eksik olunca ne yapacağız?

Ya da ben mi yanlış yapıyorum? Kusura bakmayın hocam.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Silinen üye, "Oyun" konumundan sildirme! Bir kez ben de böyle bir hataya düştüm. "System32" veya "SysWOW64" konumuna dikkat et! Buralardan sildirdirip gerekli paketi atarsan iş tamamdır. Ben genelde tüm paketleri kurmayı tavsiye ediyorum. Konu sahibi arkadaşın diğer paketleri de eksik olabilir. Zaten sen bu işlerde iyisin.

Yeni konular

Geri
Yukarı