Program kaldırmak kalıntı bırakır mı?

coolfurky

Centipat
Evet, sorduğum soru yıllardır tartışılan bir soru ve başlıkta net bir şekilde sordum. İlgilenen kişiler, gelin biraz daha irdeleyelim ve tartışalım.

Sorunun cevabı evet ise program kaldırırken ne gibi adımlar izlemeliyiz?

Eğer ki sorunun cevabı hayır ise Denetim Masası program ekle kaldır özelliği program kaldırmak için yeterli midir?

Ayrıca Steam vb. programlardan indirdiğimiz oyunları kaldırmak istediğimizde yine Steam'de ilgili kısımdan mı kaldırmalıyız yoksa onları da kalıntı bırakmadan kaldırmanın yolu var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Revo Uninstaller önerilen bir program bu tür işlemler için.

Revo Uninstaller önermiyorum kayıt defterini elliyor.
Evet, sorduğum soru yıllardır tartışılan bir soru ve başlıkta net bir şekilde sordum. İlgilenen kişiler, gelin biraz daha irdeleyelim ve tartışalım.

Sorunun cevabı evet ise program kaldırırken ne gibi adımlar izlemeliyiz?

Eğer ki sorunun cevabı hayır ise Denetim Masası program ekle kaldır özelliği program kaldırmak için yeterli midir?

Ayrıca Steam vb. programlardan indirdiğimiz oyunları kaldırmak istediğimizde yine Steam'de ilgili kısımdan mı kaldırmalıyız yoksa onları da kalıntı bırakmadan kaldırmanın yolu var mıdır?

Evet kalıntı kalabilir ama siz temp %temp% appdata C program files dosyalarinda sildiniz programi klasoru varsa silin.

Sadece bir program değil bilgisayara yüklenip kaldırılan birçok programdan bahsetmiş yani kalıntılar birike birike dağ olmuş anladın mı?
3 tane oyuny sildim 10Gb kaldı demiş? 3 oyunun 10Gb kalıntı birakması normal değil diyorum bende.
Yoksa geçici dosyalar vs. 10Gb birikir zaten disk temizleme aracıyla temizleyeceksin oldu bitti.
İsteten ekstra program kullanır isteyen kullanmaz ben sadece ekstra programa gerek olmadığını söylüyorum.

3 tane oyuny sildim 10Gb kaldı demiş? 3 oyunun 10Gb kalıntı birakması normal değil diyorum bende.
Yoksa geçici dosyalar vs. 10Gb birikir zaten disk temizleme aracıyla temizleyeceksin oldu bitti.
İsteten ekstra program kullanır isteyen kullanmaz ben sadece ekstra programa gerek olmadığını söylüyorum.
Knight çakması bir oyundu o tam silinmemisti. Evet, onun için gerek yoktu. Zaten elle sildim.

NOT: Revo Uninstaller'in kayit defterini etkiledigini bilmiyordum bu sebeple Revo onerdigim yerleri atlayiniz. Bulk Crap Uninstaller hakkinda ise fazla bilgim yok.

Dostum Epic Games, Steam gibi platformların o kadar kalıntı bırakması mümkün değil. Bu platfornlarda sadece kullanıcı ayar dosyası ve Save dosyaları kalıyor. Bazen de birkaç DLL dosyası falan ama 10GB olması mümkün değil. Zaten o kalıntıyı da Steam'in dosya konumundan silebiliyorsun.
Ekstra olarak ben bilgisayarı temizlemek için Windows'un kendi aracını kullanıyorum yine yer yer 50GB temizlediği oluyor özellikle güncellemelerden sonra.
Ben 3 yıl boyunca bilgisayarı hiçbir ekstra program olmadan sadece Windows'un araçları ile format atmadan kullandım ve gram yavaşlama olmadı. Bu biraz da kullanan kişiye bağlı. Düzgün kullanırsan hiçbir şekilde ekstra programa gerek duymadan kullanırsın.

Bu biraz ben. Sadece Windows araclariyla yatigim temizlik bana da yetiyor fakat ek olarak Bulk Crap Uninstaller ve Revo Uninstaller da kullanilabilir, tercih meselesi.

Şimdi ben bunu deneyimleyerek yaşadım ve de yaşadığım şeyleri anlatırım ve öneririm şimdi ben de eski bir bilgisayar vardı ve bu bilgisayardaki programları Denetim Masası'ndan kaldırıyordum ve de sürekli program kaldırıp yüklemeye bağlı performans düşüşü oluyor ve bilgisayarın açılış hızı azalıyor. Bu Revo Uninstaller'ı ve CCleaner'ı kullanarak hem kayıt defterindeki gereksiz girdileri hem de programların kullanımındaki gereksiz çöp dosyaları temizleyerek performans artışı ve bilgisayarın açılış hızı artıyor yani bilgisayarınız benimki gibi güçsüz ve eski ise öneririm kesinlikle.

CCleaner diyene kadar her seye katiliyordum, asla tavsiye etmiyorum.
Revo Uninstaller önermiyorum kayıt defterini elliyor.
Bunu bilmiyordum, Nevtuğ beye soylesem iyi olacak.

Not: Revo Uninstaller'in kayit defterini etkiledigini bilmiyordum bu sebeple Revo onerdigim yerleri atlayiniz. Bulk crap uninstaller hakkinda ise fazla bilgim yok.

Bu biraz ben. Sadece Windows araclariyla yatigim temizlik bana da yetiyor fakat ek olarak bulk crap uninstaller ve Revo Uninstaller da kullanilabilir, tercih meselesi.

CCleaner diyene kadar her seye katiliyordum, asla tavsiye etmiyorum.

Bunu bilmiyordum, nevtuğ beye soylesem iyi olacak.

CCleaner kısmı şöyle kayıt defteri temizleyicisi kısmını asla kullanmıyorum onun yerine özel temizleme kısmını kullanıyorum o yüzden CCleaner dedim. CCleaner'ın kayıt defteri temizleyicisi kesinlikle sisteme zarar verir.

Geri
Yukarı