Program yazdırma maliyeti neye göre hesaplanıyor?

erroshakan

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Bir program yazdırmak istiyorum ve kendim yazılımcı değilim. Yazılacak program, atomların simülasyonları ile ilgili olduğu için fiziksel, kimyasal ve termodinamik formüllere dayalı. Formüllere ben hakimim, programın hangi formülleri işleyeceği bilgisi bende. Benim merak ettiğim şey ise bir programı yazdırma maliyeti neye göre hesaplanıyor? Elbette bir sürü değişken vardır ancak bu konuyu araştırmaya nereden başlayabilirim? Önerilerinize açığım. Teşekkürler...

Değişken çok fazla olmasına karşın çoğunlukla programcı istediğiniz işlemi ne kadar sürede tamamlayabileceğine ve totalde aktif devam ettiği tüm işler içerisinde ne kadarlık bir yoğunluk oluşturacağına göre belirler. Bunun belli bir rayiç bedeli yoktur.

Programda kullanılacak teknolojiler, programın büyüklüğü, programda yapılacak işin ağırlığı, programın yapılması için verilen süre, programın çalışacağı platformlar gibi birçok etken bulunmakla birlikte developerın belirlediği ve müşterinin de onayladığı miktara kadar gider bu iş. İki tarafta anlaşma sağlarsa iş başlar.

Siz yapılacakları anlattıktan sonra karşı tarafın ne kadar teklif sunacağına bakarak size uygun mu yoksa daha düşük mü bekliyorsunuz? Bunu karşı tarafla görüşebilirsiniz. Orta yolu bulmaya çalışmanız daha iyi olacaktır. Eğer fiyat konusunda emin olamıyorsanız farklı bir ekiple de görüşüp onlardan da fiyat teklifi alabilirsiniz. Karşı tarafa "sizle yapacağız" demediğiniz sürece yani projeyi başlatmadığınız sürece farklı ekiplerle de görüşebilirsiniz.

Ayrıca işe başlamadan önce karşınızdaki ekibi iyi araştırın. Çalışmalarına ve referanslarına kesinlikle bakın. Aklınızda soru işareti kalmasın.

Önce yazılımcının hangi alanda uzman olduğu önemli. Referans veya portfolyo gibi envanterleri size bu işin üstesinden gelip gelemeyeceğini gösterecektir zaten. Bence ilk tecrübe önemli. Tabi güvenilirlik de bir o kadar önemli. Yazılım biraz eğitim biraz da zeka işi olduğu için çok genç yaşta bile tecrübe ve deneyimini yeter kadar edinmiş yazılımcılar da bulabilirsiniz. Bunlar bir Art-Direktör olarak benim fikrim. Benzer şekilde biz de çözüm ortağı arayışlarımızda bu maddelere önem veriyoruz. 2-3 yerden fiyatlar almanız size ortalama bir piyasa fiyatı çıkaracaktır. Şahıs yerine bir firma ile çalışmanız durumunda seneler sonra bile destek alabileceğiniz bir muhatabınız da olacaktır.

Öncelikle hepinize teşekkürler. Kafamdaki proje Türkiye'de bu bilim alanı henüz tam gelişmediği için daha önce yapılmamış ancak diğer ülkelerde özel şirketler tarafından 1-2 örneği olan programlar. Benim kafamdaki program ise bu 1-2 programda olan şeylerin bir kısmını ve eksikliklerini ekleyerek daha geniş kapsamlı bir program üretmek. Bahsettiğim benzer programların yıllık ücreti 5000 USD ile 15.000 USD arasında değişiyor. Türkiye'de devletin bu alanda bir hibesi var mı? Programı yazan firma ile satışlardan belirli bir pay alacak şekilde anlaşılma yapılabilir mi? Amacım aslında programı Türkiye'de ki Üniversiteler için uygun fiyatlı bir program olarak sunmak. Diğer programlar çok pahalı olduğu için Türkiye'de Üniversiteler bu programları almakta zorlanıyor, cracklı versiyonunu da kullanamıyorsunuz çünkü makaleye eklemen gerekiyor.

Son düzenleme:
Programı yazan firma ile satışlardan belirli bir pay alacak şekilde anlaşılma yapılabilir mi?
Ekiple yapacağınız sözleşmede (yanlış hatırlamıyorsam) kazanılan pay üzerinden ödeme yapabiliyorsunuz. Bunu kripto paralar ile ilgili projelerde çok yapıyorlar. Kazancın belli bir yüzde miktarı kadar kripto para ödemesi yapıyorlar. Eğer kanunda bir yasağı yoksa yaptığınız anlaşmada karşı tarafta razıysa kazanılan paradan pay olarak ödeme yapabilirsiniz.

Fakat yanlış yönlendirmek istemem. Kripto dünyasında olan bir şey ama normalde ve TR'de geçerli olur mu tam bilgi sahibi değilim.

Yeni konular

Geri
Yukarı