Program yazma programları yokken program yazma programı nasıl yazıldı ?

Benimde aklıma takılan bir soru düşünüyorum tatmin edici bir cevap bulamıyorum. Dos üzerinde yapmışlardır gibi geliyor..

:)

Makina dili. Assembler.

Aşağıdaki resimde makine dilinin o yıllardaki modern bilgisayardaki assembler ile özdeşleştirerek basit uygulamasını görmektesiniz

Alt resimde ise daha bilgisayarlar, bilgisayar olmadan, işletim sistemleri şimdikiler gibi değilken bir bilgisayarın nasıl bir halde olduğunu görmektesiniz.
iG3cDlt.jpg

NOT: Resimler google'dan alınmıştır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mr_YAMYAM'ın dediği gibi o programlar Assembler dilinde bildiğiniz Notepad gibi bir metin editöründe yazıldı. Zaten bugün yazılan bütün programlar, derlendiği zaman aslında Assembler diline çevrilir. Hatta Crack grupları bir oyunu kıracağı zaman EXE dosyasını Disassemble eder...

En güncel Disassembler yazılımlar:

Download Debuggers/Decompilers/Disassemblers - page 1 - sorted by last update descending - Softpedia

Teşekkürler güzel bilgi verdiniz hocam, Photoshop lisansım bitmek üzereydi :D (ironidir)

Makine dili. Assembler.

Aşağıdaki resimde makine dilinin o yıllardaki modern bilgisayardaki assembler ile özdeşleştirerek basit uygulamasını görmektesiniz.

Alt resimde ise daha bilgisayarlar, bilgisayar olmadan, işletim sistemleri şimdikiler gibi değilken bir bilgisayarın nasıl bir halde olduğunu görmektesiniz.
iG3cDlt.jpg

Not: Resimler Google'dan alınmıştır.

Bunu nasıl yaptılar peki? :D

Bunu nasıl yaptılar peki? :D
Tahmini düşüncem, ilk başlarda fiziksel olarak programlama yaptılar. Örneğin, açık kapalı deliklere sahip bir tahta üzerine mantıksal fonksiyonlar yaptılar ve daha sonrasında bunu geliştirip sanala aktardılar. Sanalda da bu işi öyle bir seviyeye getirdiler ki artık sanaldan programlama yapabilir hale geldiler yani bilgisayarlardan.

Tahmini düşüncem, ilk başlarda fiziksel olarak programlama yaptılar. Örneğin, açık kapalı deliklere sahip bir tahta üzerine mantıksal fonksiyonlar yaptılar ve daha sonrasında bunu geliştirip sanala aktardılar. Sanalda da bu işi öyle bir seviyeye getirdiler ki artık sanaldan programlama yapabilir hale geldiler yani bilgisayarlardan.

O süreci anlatan kaynak lazım bana hocam. Yani biz bu bilgisayarları yapıp sonra nasıl yazılım falan yazmayı başardık onu anlamak istiyorum.

O süreci anlatan kaynak lazım bana hocam. Yani biz bu bilgisayarları yapıp sonra nasıl yazılım falan yazmayı başardık onu anlamak istiyorum.
Vardır elbet ama benim bilgim yok malesef, okusanız bile programlamanın nasıl bir şey olduğunu tam olarak bilmeden anlamanız zor olucaktır diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı