Programlama amaçlı MacBook önerisi

TPfEnOmEnTP

Hectopat
Daha fazla  
Ben iOS (az bir ihtimalle de macOS) geliştiricisi olmak isteyen birisiyim. Lise ikinci sınıfta okuyorum. Programlama temelleri biliyorum ve kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Biraz daha odaklanmak istiyorum bu işe.
Hem üniversitede hem de beni lise de götürebilecek bir MacBook arıyorum.
Bazı sorularım var:
- RAM kaç GB olmalı? 8 yeterli mi? 7 yıl bu bilgisayarı kullanmam gerekecek. Aynı anda bir sürü işlem yapmayı tercih etmiyorum. Sanal makine illaki kullanırım. Tarayıcıda 4-5 sekme olur en fazla. Xcode çok RAM yiyor mu?
- 256 GB yeterli mi? Güncelledikçe biraz da olsa büyüyordur kapladığı alan. Çok fazla oyun oynamamaya karar verdim. Apple arcade ya da Steam'den bazı indie oyunları indirmeyi düşünüyorum. 1 TB harici HDD var. Dönüştürücü lazım ona. Belki de iCloud satın alırım. Sanal makineler HDD'de taşınabilir mi?
- U serisi bir i5 işlemci yeterli mi? Dört çekirdekli olması bana yeter diye düşünüyorum.
- Intel iris Plus Graphics 655 normal kullanımda ve bazı küçük render işlemlerinde yeterli mi? Belki 2D oyun yapmayı denerim.
Eveeet. Çok yormuş olabilirim. Belki bu kadar kafana takma diyenler olacak ama o kadar para hiç düşünmeden gömülmüyor. Yardım ederseniz beni çok mutlu etmiş olursunuz.
Eğer yeni Windows laptop al ve hackintosh ya da sanal makineden geliştir diyeceksiniz, bu iki yöntemin hem sağlıklı olduğunu hem de bana uygun olduğunu düşünmüyorum.
Hem şıklığı hem bataryası hem de kullanım rahatlığı ve genişliği olarak MacBook bayağı güzel bir opsiyon.
Windows laptopla yapabilecek istediklerimi yapamayacağım için tercih etmeyeceğim.
Yine de tavsiyelerinizi esirgemeyin.
Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Haklı bir isyandasını gibi. Çok pahalı yaa falan diye şey yapmayacağım burada ama fiyatlar şu durumda biraz fahiş. Yakın zamanda da düzeleceği yok gibi. Bütçeniz de var ise alıp geçebilirsiniz.
Swift bellek yönetimini otomatik yaptığı için bir nebze olsun rahat edersiniz. Android stdio ya göre çok çok daha performanslı ve optimize olduğunu kessinlikle söyleyebilirim.
Çok uzun vadeli bir kullanım düşünüyorsunuz. 16 GB RAM ve minimum 256 GB depolama gerekecektir.
Bunlar dışında güncel bir makine almanız gerekiyor. Yeni Pro veya yeni Air olabilir. O kadar çıkmış iken Pro alırdım şahsen.
Uzun yıllar her iki tarafı da denedikten sonra gerçekten MacBook / OS X tarafı çok iyi geldi.
Bir yere giderken adaptör taşımamak veya taşıyacak isem tuğla kadar olmaması. Çantada taşırken kolumun felç olmaması gibi bir sürü etmen var.

Sanal makine ve 7 yıl kullanacağınız düşünüldüğünde 8GB RAM çok az, RAM’i en az 16GB yapmanız lazım.

Harici SSD veya HDD’ye windows vs. yükleyebilirsiniz. Böylece depolamayı artırmanıza gerek kalmaz ama günümüz şartlarında bile minimum 256GB öneriyorum.

Intel Iris Plus Graphics 655 size küçük indie oyunları oynatır. Bu siteden ne oynayabileceğinize bakabilirsiniz. Ayrıca eGPU alıp, cihaza Windows yükleyip istediğiniz oyunu açarsınız.

8.nesil Intel i5 işlemci şu an işinizi gayet iyi karşılar fakat 7 yıl sonrası için bir tahminim yok.

macOS ve IOS geliştiricisi için yazılım desteğinin devam etmesi önemlidir ve bu konuda bir endişe duyacağınızı sanmam, 7 yıllık 2012 Mid Macbook Pro ve Air modelleri macOS Catalina desteğini alacaklar. Sizin cihazınız da alır tahminim.

Bana sorarsanız 7 yıl çok uzun bir süre. Şimdilik en temel modelli MBP - MPA veya iMac alıp, 4-5 yıl sonra daha iyi özellikli bir MBP bakın. Ya da önermemi istememişsiniz fakat, hackintosh uyumlu bir sistem toplayın. Çünkü günde 1-2 saatinizi ayırsanız tam anlamıyla öğrenmek iki yıl civarı alacak, üstelik sınavlarınız, okulunuz vs. de var. Hem evdesiniz oyun da oynarsınız makineden. Üniversiteye geçerken de sıfır bir model alırsınız. Ya da mecburen 7 yılı geçirecek pahalı bir MBP alacaksınız ki hatırlatmak gerekirse, 2012 Macbook Pro 'nun en üst düzey konfigürasyonu 2 çekirdeki i7 3. nesil işlemci, 8GB 1600MHz DDR3 RAM, 5,400RPM 750GB HDD, Intel HD Graphics 4000 GPU 'ydu. Vergisiz fiyatı 1,500 dolar civarıydı. 128GB SSD ile 2000 dolardı.

Cihazın 7 yıl rahatça gitmesini istiyorsanız 15 inçlik 9.nesil işlemcili Macbook Prolara bakın veya alabileceğiniz en üst konfigürasyonlu cihazı alın. Tercihen 13 inç i7 8.nesil işlemci (i5 le de idare edebilirsiniz sanırım), 16GB RAM, harici SSD veya HDD desteğiyle en az 256GB SSD, (oyun oyanamak, rander veya 2D oyun harici konuşuyorum) Intel Iris Plus Graphics 655 GPU yeterli (Bu özelliklerle vergisiz fiyatı 2000 dolar).

Aklımda diğer bir ihtimal de bir cloud sistem kullanmanız. Örneğin bu sitedeki gibi aylık 20$ dolar vererek XCode kullanabilirsiniz.

Ayrıca benim en çok tavsiye ettiğim, MBP'lar tahminimce 2020 veya 2021 de yenilenecektir. O tarihi bekleyip güzel bir şey alırsanız Üniversite bitene kadar rahatça götürürsünüz fakat bekleyene kadar ne yapacağınız önemli. Bu yüzden hackintosh vs. önerilerinde bulunuyorum.

Kısacası bu olay yine sizin kararınıza kaldı :D

Son düzenleme:
Bende 2012 Mid Macbook pro var ve iyi bir şekilde işimi görüyor. Çalıştığım firma tarafından verildi ama benim sana tavsiyem en az 16 GB RAM. Şu an bana mantıklı gelmiyor Macbook pro almak. Bende xCode simülatör ve 8 tane sekme açık sıkıntı olmuyor. iOS konusunda sana yardımcı olabilirim.

Bu arada yeni Mac'ler tanıtılacak onları bekle.

Bütçeyi biraz daha azaltıp sadece lise dönemi götürmesine karar verdim. Teknoloji gelişiyor. Üniversite gelince bakarız. Macbook air 2018 veya 2019 olabilir. Ya da ikinci el macbook pro. Yurtdışı cihazı almayı düşünüyorum.
Diğer türlü çok pahalı oluyor. Üçte ikisi fiyata almak iyi Türkiye’deki fiyatlara göre. Ayrıca konferansı bekliyorum. Yeni macOS ve yeni mac pro. Belki araya bir şey serpiştirirler. 16 inçlik macbook pro olayının doğruluk payının az olduğunu düşünüyorum. Bunları geçelim. Artık hafiflik, incelik ve pil ömrü dikkatimi çekiyor. Yani ultrabook almayo düşünüyorum. Kalp rahatsızlıklarımdan dolayı aynı pozisyonda kalmayı ve kalabalıklığı sevmiyorum. Ayrıca kurslara katılırken işimi görür diye düşünüyorum. Yani masaüstü şu an düşünmüyorum.
Tavsiyelerinizi buna göre alırsam sevinirim. Aslında günlük 2-3 saat boş zamanım var. Haftasonu baya çoğalıyor.

2012 Model ve üstü her Macbook Pro işini rahatlıkla görecektir. Yerinde olsam Mid 2012 alıp RAM ve SSD takviyesi yapar deneme yanılma laptopu gibi kullanırım sistemi arayüzü iyice öğrenirsin. Zaten lise 2ye gidiyorsun ağır işler yapacağını sanmıyorum. Öğrenmek için küçük uygulamalar için 2012 Mid tam senlik.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı