Programlama Dili Nasıl Öğrenilir?

ErkanTR

Hectopat
Daha fazla  
İyi günler ben program yazmayı, kodları öğrenmek istiyorum. Bunun için kitaplardan mı yardım almalıyım ne önerirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben bu soruya kendi programlama öğrenme hikayemi yazarak yanıt vermek istiyorum...
2 sene önceydi üniversiteye adımımı attım. Programlama hakkında çok bir bilgiye sahip değildim. Dersin hocası geldi konuştu konuştu konuştu.... Bana masal gibi geldi. Hiçbir şey anlamamıştım. Sonra yurda gittim ve araştırdım. "Kimdir bu algoritma?" diye. Eğer iyi bir programcı olmak istiyorsam algoritmamı geliştirmem gerekiyordu ve bu yönde sayısız araştırma yaptım. Bir sürü internet sitesi gezindim yazı okudum video izledim problem çözdüm program yazmaya ufaktan başladım.
Artık algoritma konusunu halletmiştim. Önüme gelen sorunları parçalara ayırabiliyor tıpkı lego gibi doğru çözüm parçalarını bir araya getirip sorunu ortadan kaldıran resmi kafamın içinde hayal edebiliyordum. Kod yazmam gerekiyordu ama syntax'in kelime anlamını bile bilmiyordum. Hemen kendimi bu yönde geliştirdim. ANSI C ile başlayıp syntax öğrenip basit çapta 300-400 arası program yazdım(yaklaşık 1 ay gibi bir sürede).
Her şey çok fazla ilgimi çekiyordu ve ben öğrenip yapmaktan aşırı zevk almaya başlamıştım. Öğrendiğim şeyleri hemen kod yazarak uygulamak ve ekranda çalışan programın çıktısını görmenin verdiği haz pahabiçilemez olmuştu. Ama bu da yetmemeye başladı. Artık görsel programlamaya geçmem gerektiğini biliyordum. Ve ilk olarak c#'a yöneldim. Bu alanda da ufak çaplı bir çok program yazdıktan sonra. Artık olmuştum.

Şuan temel seviyede bir çok programlama diline hakimim bunun sebebi de yukarıda yazdıklarım. Valla gayet faydası oluyor bu yöntemin. Tavsiye ederim.

Başarılar diliyorum.

Teşekkürler o zaman ilk önce algoritma ile başlayacağım programı öğrenebilmem için kitap cd gibi eğitim seti almalımıyım ne önerirsiniz ?

Rıfat colkesen veri yapıları ve algoritmalardı sanırım. Yanlış hatırlamıyorsam bu kitabın Ansi c diliyle algoritma ve c öğretiyor olmasi lazim. İnternette de kaynak bulabilirsiniz diye düşünüyorum. Youtube de c anlatan kanallarda mevcut. Kolay gelsin

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı