Programlama kategorisindeki ChatGPT cevapları nasıl anlaşılabilir?

Makaleler
13
Yer
Hinohara Nishitama
Bazı aklıma gelenler şunlar:

Sponfeed cevaplardan anlaşılabilir.
Örneğin, 100 satırlık kodun içerisinde sadece bir satırda boşluk bırakılmadığı için hata olmuştur. Muhtemel olay şu şekilde olacaktır:​
Üyenin konusu kopyalanır, GPT'ye yapıştırılır. Soru, "hata tam olarak nerede?" şeklinde sormuyorsa veya yapıştırıcı kişi "Sorunu çöz" şeklinde bir emir verdiyse; ChatGPT, 1 satırdaki hatayı söylemek yerine 100 satırlık kodu baştan yazacaktır.​

Bilgisizlikten anlaşılabilir.
Kopyalayıcının, konu hakkında bilgisi olsa dahi aldığı çıktıyı okumaması veya araştırmaması sebebiyle bilgisizliği olur.​
Bunun neticesinde hatayı açıklayamaz, tespit edemez ve verdiği çözümün çalışıp çalışmayacağını bilemez.​

Kod bloğu kullanılmamasından anlaşılabilir.
Elbette zorunlu veya kesin değil, ama özellikle de uzun kodları kod bloğu içine almak yazarken bile kolaylık sağlar. Düz metin olarak yazılıp paylaşılması, otomatik olarak kopyala yapıştır yapıldığını düşündürür.​

ChatGPT cevaplarını elemek için başka nelere dikkat edebiliriz?

Son düzenleme:
Engellemenin pek bir işe yarayacağını düşünmüyorum. Türk insanının en büyük kusurlarından biri her konuya cevap verme zorunluluğu hissetmek. Forumdan bu konularda sağlıklı bilgi edinmek pek mümkün değil.
Zaten genelde junior seviyesinde dil öğrenmek isteyen insanlar yardım talep ediyor. Gerçekten sorunu olan insanlar çözümü yabancı forumlarda, Stack Overflow gibi yerlerde arıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Engellemenin pek bir işe yarayacağını düşünmüyorum. Türk insanının en büyük kusurlarından biri her konuya cevap verme zorunluluğu hissetmek. Forumdan bu konularda sağlıklı bilgi edinmek pek mümkün değil.
Bilmiyorum, hayır, istemiyorum, yapmayacağım vb. kalıplar maalesef Türkçe üzerinde korku ile yönetiliyor ve kullanılamıyor.

Geri
Yukarı