Programlama nasıl çalışılır?

AhmetAk12

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar şu anda eletronik ve haberleşme mühendisliği 1. sınıfım. Okulun 1. döneminde C dersleri gördük. Ben ileride gömülü yazılımcı olmak istediğim için sadece dersi vermekle kalmayıp kendimi geliştirmek istiyorum. Ben derste kağıda not tutarak çalışıyordum ama çok da verimli olmadığını fark ettim. Sizce programlama nasıl çalışılmalı?

Nasıl anlıyorsanız, herkesin öğrenme biçimi farklıdır.(kimisi video izler, kimisi not tutar ama bence deftere değil de IDE veya text editör içinde gerekli yerlerde yorum satırı kullanarak.)

Bu rehbere bakabilirsiniz:

Şu an ben de programlamaya giriş dersi alıyorum. C# öğreniyoruz fakat derste dersi anlamak çok zor. Bunun bir çok sebebi var sınıf kalabalık olmasına karşın küçük, herhangi bir ses düzeneği yok yani ses duyulmuyor vs.
Hoca konu başlıklarını söylediği için direkt Enes Bayram C# eğitimini açtım izlemeye başladım. Şu anda döngülere kadar geldim ve birkaç güne artık sınavda bilmem gerektiği kadarını yapabileceğim. Kafamda bir şey canlandırıp koda dökebiliyorum böylece. Tabii ki bunlar basit şeyler, not hesaplama, yaş hesaplama gibi hatta İstanbul örneği vardı ve burada İstanbul'un nüfus artış oranıyla New York'a ne kadar sonra yetişeceğini hesaplıyoruz.
Tavsiyem bu tarz eğitimleri izleyip temeli atman, bunu yaparken ben sürekli arkada kendim yapıp siliyordum. Hata alıp hataları derse bakmadan çözmeye çalıştım. Oyun geliştirme alanına yönelmeyi düşündüğümden biraz daha gelişip bata çıka bir şeyler geliştirmeye çalışacağım.

Şu an ben de programlamaya giriş dersi alıyorum. C# öğreniyoruz fakat derste dersi anlamak çok zor. Bunun birçok sebebi var sınıf kalabalık olmasına karşın küçük, herhangi bir ses düzeneği yok yani ses duyulmuyor vs.
hoca konu başlıklarını söylediği için direkt Enes bayram C# eğitimini açtım izlemeye başladım. Şu anda döngülere kadar geldim ve birkaç güne artık sınavda bilmem gerektiği kadarını yapabileceğim. Kafamda bir şey canlandırıp koda dökebiliyorum böylece. Tabii ki bunlar basit şeyler, not hesaplama, yaş hesaplama gibi hatta İstanbul örneği vardı ve burada İstanbul'un nüfus artış oranıyla New York'a ne kadar sonra yetişeceğini hesaplıyoruz.
Tavsiyem bu tarz eğitimleri izleyip temeli atman, bunu yaparken ben sürekli arkada kendim yapıp siliyordum. Hata alıp hataları derse bakmadan çözmeye çalıştım. Oyun geliştirme alanına yönelmeyi düşündüğümden biraz daha gelişip bata çıka bir şeyler geliştirmeye çalışacağım.

Hocam bizde C dersinde hoca en son arama ve sıralama algoritmalarını anlattı. Şimdi 40 günlük tatil olacak. Ben en baştan şöyle bir alıp C'nin temelini bitirmek istiyorum. Çalışmakta sıkıntı yok ama tam nasıl not alacağımı kestiremedim. Kağıda yazmak çok mantıklı gelmiyor.

@AhmetAk12 Yani not alınacak ders var alınmayacak ders var hocam. Vizelere çalışırken not alarak çalışmıştım taban dönüşümleri vs. vardı mesela kuralları yazıyordum örneğin. Şu an çalışırken kağıda not almıyorum fakat kod yazarken yorum satırı oluşturup neler yaptığımı ve yaptığım şeylerin ne işe yaradığını özetliyorum. Geri dönüp bakınca işe yaradığını düşünüyorum.

Programlama zihninin en açık olduğu saatlerde çalışılır. Herkese göre değişen bir an. Sabah 09:00 - 10:00 arsı da olabilir, 10:00 - 11:00 arası da olabilir, günün başka bir saatinde de olabilir. Bunu kendin his edersin.

Okuduklarını/izlediklerini anlamıyorsan yanlış saatte izliyorsun.

kodlama çalışmak için kodlamalısınız. İmzamda ki konulara bi göz atarsanız eminim faydası olacaktır.

Programlama zihninin en açık olduğu saatlerde çalışılır. Herkese göre değişen bir an. Sabah 09:00 - 10:00 arsı da olabilir, 10:00 - 11:00 arası da olabilir, günün başka bir saatinde de olabilir. Bunu kendin his edersin.

Okuduklarını/izlediklerini anlamıyorsan yanlış saatte izliyorsun.
Uyandıktan sonra ki 8 saat normal bir şekilde odaklanabilirsiniz bundan sonra ki saatler odağınız düşer, uyandıktan sonra ki ilk 2 saat de çok verimli. bir şeye derinlemesine odaklanmak istiyorsanız 90 dakika idealdir, 90 dakika sonrası verim düşüyor.

Geri
Yukarı