Programlama ödevi

yardımgerekli66

Centipat
Aşağıda verdiğim soruları bilen kardeşlerim bir el atabilir mi? Web programlama dersi ödevi şu sorularda tıkandım.

1- 10 elemanlı içine rastgele sayılar atılan dizi içindeki en büyük sayıyı ve en küçük sayıyı bulup ekranda yazdıran programı yazınız.

Bu altta gördüğünüzü de bir türlü tutturamadım duvara kafa atacağım artık bir yapıyorum ters çıkıyor bir daha deniyorum bu sefer yamuluyor :dd.

2- Aşağıdaki şekli oluşturan kodu yazınız.
**
*

Son düzenleyen: Moderatör:
Aşağıda verdiğim soruları bilen kardeşlerim bir el atabilir mi? Web programlama dersi ödevi şu sorularda tıkandım.

1- 10 elemanlı içine rastgele sayılar atılan dizi içindeki en büyük sayıyı ve en küçük sayıyı bulup ekranda yazdıran programı yazınız.

Bu altta gördüğünüzü de bir türlü tutturamadım duvara kafa atacağım artık bir yapıyorum ters çıkıyor bir daha deniyorum bu sefer yamuluyor :dd.

**
*
Hangi dilde istediğinizi belirtseniz artı olarak bunlar çok kolay sorular.

Yazdığınız kodu atın biz düzenleyelim bu şekilde bizim yazmamızla hiçbir şey öğrenemezsiniz.

1. soru için çözüm :
Bilgi seviyenizi bilmiyorum ama listeler için sort metodu işinizi kolaylaştırır.
Sort metodu içine reverse girilmediği sürece değerleri küçükten büyüğe sıralar.
Python:
liste = [2,3,8,0,61,4,47,9,14,62]

liste.sort() #Küçükten büyüğe sıralar.
kucuk_sayi = liste[0] #İlk index, en küçük eleman.
buyuk_sayi = liste[-1] #Tersten ilk index, yani son eleman.

print(kucuk_sayi, buyuk_sayi)

2. sorunun Python'da çözümü :
Python:
i = 10
while i >= 1:
    print("*" * i)
    i -= 1
Ama arkadaşın dediği gibi, sizin yapmamanız gelişememenize yol açar. Yapamasanız da yardım aldığınız kodu anlamaya çalışın, sonrasında siz de benzerini kendiniz yazın.

Son düzenleme:
Yazdığınız kodu atın biz düzenleyelim bu şekilde bizim yazmamızla hiçbir şey öğrenemezsiniz.
Öğrenmek isteyen adam böyle sormuyor zaten. Alıştık artık.

Kod:
import random

liste=[]

for i in range(10):
    liste.append(random.choice(range(100)))

print("Liste:", liste)

liste.sort()

print("\nEn buyuk sayi:", liste[0], "En kucuk sayi:", liste[-1], '\n')

for i in range(10, 0, -1):
    print('*' * i)

Hangi dilde istediğinizi belirtseniz artı olarak bunlar çok kolay sorular.

Müdür olay şu ben bu soruları hocanın istediği değil de farklı bir program üzerinden yapıp göndermişim o yüzden 0 vermiş bana derse hiç gitmediğim için bilmiyorum daha yeni yatay geçiş yaptım

Yatay geçiş yapman mazeret değil. Dönem arası yatay geçiş yapan çok az, bu yüzden muhtemelen yıl başında yaptın. 2 gram Python öğrenecek vakti bulurdun.
Python dememişsin. Herhangi bir dil de söylememişsin. Konudaki kişi Python yazınca onu dedin sandım. Daha hangi dili öğrenmiş olman gerektiğini bile bilmiyor gibisin. Mazeret üretmeye devam et sen.
Bunlar C'de bile zor olmayan şeyler. Hiç dil bilmeyen birisi bile en kötü 10 saat içinde yapar bunları. Herhangi bir dili bilen birisi ise kişinin seviyesine göre değişmekle beraber 1 saatte yapar.

**
*

Hangi dil olduğunu belirtmemişsiniz. Bu yüzden ben de örnek olması açısından C´de yazıyorum. Siz hangi dili öğreniyorsanız koda bakarak o dile çevirebilirsiniz. 1. sorunun cevabı:

C:
#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>
#include <time.h>

int main() {
    srand(time(NULL));
    int a[10], b;
    for(b=0; b<10; b++) {
        a[b] = 1+rand()%10;
    }
    int c, d = 0;
    /*for(b=0; b<10; b++)
        printf("%i\n", a[b]);*/
    // Kontrol için
    for(b=0; b<10; b++) {
        c = a[b];
        if(c>d)
            d = c;
    }
    printf("Dizideki en büyük sayı: %i\n", d);
    for(b=0; b<10; b++) {
        c = a[b];
        if(d>c)
            d = c;
    }
    printf("Dizideki en küçük sayı: %i\n", d);
    return 0;
}

2. sorunun cevabı:

C:
#include <stdio.h>

int main() {
    int a, b;
    for(a=10; a>0; a--) {
        for(b=0; b<a; b++)
            printf("*");
        printf("\n");
    }
    return 0;
}

Bakın o şekil sorusunu bu şekilde yaptım doğru aynı şekil çıkıyor ama farklı program üzerinden yaptım ben :) O yüzden hiç puan vermemiş.

Kod:
package sekilolusturma;

import java.util.Scanner;

public class Sekilolusturma {

public static void main(String[] args) {

Scanner input = new Scanner(System.in);
System.out.print("Boyut Girin:");
int boyut = input.nextInt();
System.out.println();

for (int i = 0; i <= boyut; i++) {
for (int j = 0; j <= boyut; j++) {

if (j == boyut - i)
{
System.out.print(" ");
break;
} else.
{
System.out.print("*");

}
}
System.out.println();
}

for (int j = 0; j <= boyut; j++) {

if (j != boyut) {
System.out.print("-");
} else {

break;

}

}
}
}

Hangi dil olduğunu belirtmemişsiniz. Bu yüzden ben de örnek olması açısından C´de yazıyorum. Siz hangi dili öğreniyorsanız koda bakarak o dile çevirebilirsiniz. 1. sorunun cevabı:

Kullanıcıdan öğrenci no, ad-soyad, vize(%25), final(%50), ödev (%25) komutları girdirilip, girilen notların yüzdeliğine göre öğrenci not ortalaması hesaplanarak ekrana yazdırılmasını sağlayın.
Bu sorudan da puan alamamışım buyur aşağıda kodların SS'ni attım lakin ben eski üniversitemde kullandığıma göre yapmışım normalde senin gönderdiğin gibi C olması lazımdı bende şimdi yapıp gönderecektim ama güvenemedim yine 0 alırım diye o yüzden bir buraya yazayım dedim.

yukarı da ki vize-final-ödev soru hakkında fikrin varsa yaparsan süper olur ya
Benim yaptığım.

1593543141878.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu bizi de hocanı da ilgilendirmiyor. Sıfır vermekte haklı. Ders ne gerektiriyorsa onu yapmalısın. Hala dersinin hangi dil üzerine olduğunu söylememekte ısrar ediyorsun. Amacın ne anlamıyorum.

Kusura bakma 0 alınca beynim gitti.
C dilinde ben şu an dev++'ye yazıyorum yukarı da arkadaşın gönderdiklerini dev++'ye yapıştırdım çalıştı soruların aynısı çıktı benim yaptıklarım netbeans üzerine idi.

Bu bizi de hocanı da ilgilendirmiyor. Sıfır vermekte haklı. Ders ne gerektiriyorsa onu yapmalısın. Hala dersinin hangi dil üzerine olduğunu söylememekte ısrar ediyorsun. Amacın ne anlamıyorum.

Diğer yanlış çıkanda vize-final-ödev sorusu ve bir tane daha vardı galiba ona da bakmadım artık hayattan soğudum yanlış olduklarını görünce.
Öğrendim normalde Java ile göndermiştim ama Javascript olacakmış o yüzden 0 almışım

Son düzenleme:

Geri
Yukarı