Programlama öğrenme

Hasan Sezer

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Bölümü Öğrencisi
Not: Konunun aslı kalın italik ve altı çizik bölümdedir diğer taraf uzun bir macera.

Hayatımda ilk defa tekrar yaptığımı biliyorum ve kesinlikle tekrar yaptığımdan eminim kafam başka yerlerde olmuyor. Ben 15 yaşındayım ve bilişim teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Okulumuzdaki bilişim teknolojileri bölümünün temel dalı wep tasarım okulun adı sincan ahmet andiçen mesleki teknik anadolu lisesi.

Bu okulu seçerken çok az şeyi önüme koydum. Birincisi neden bura burayı seçmemin nedeni bu okuldan daha önce bir tanıdığımızın 4 sene okul birincisi olarak çıkıp bilkent üniversitesini %50 burs kazanarak gitmesi türkiyenin en iyi lisesi değil ama çoğu yönden benim için iyi ben lise. Biri başka bir okulda okudum eziyet çektim.

Derslerim berbattı kalmadım. Notum 50 nin altına geçmedi. Ama berbattı. Ve kimya bölümü anadoluydu o bölümü 1. Sınıfta otomatik seçebebiliyordum ve seçtim asil ve 1. Olarak geldim ama kötüydü notlarım sonra okula başladık sigara içiyordum klavye kırılmaz umarım sigara içiyordum. Ve ilk 3 ay cemaat yurdunda kaldım sonra dayanamadım sigara içeni cemaat barındırmaz. Ordan devlet yurduna geçtim devlet yurdu çok iyiydi cemaat yurdu zor hayatı bana öğretti. 3 ay boyunca yeni yurtta okul bitene kadar kaldım kavgalara karışmadım.

Ama çoğu sefer dayak yemekten kıl payı kurtuldum hiç bir belge almadım okul bitti naklimi geri ankaradaki evimize yakın bir okula ahmet andiçene aldırdım okulun bittiği gün sigarayı bırakmış ve tüm dertlerimi bırakıp valizimi toplamıştım eve doğru yol aldım. Eve gittiğimide annem işteydi annem çalışıyordu ben orda kalırken para sıkıntısı oluyordu.

Annem çalışmıyor artık neyse ordan aldırdım naklimi başka okul seçerdim ama o 4 kez birinci olan abime özendim. Sonra araştırmaya başladım madem bi işim yok çalışmıyordum video izlemeli biraz bişeyler öğrenmeli dedim. Daha önce emin olun hep oyun oynadım. Pc de kayda değer bir şey yapmamıştım yapmaya karar verdim.

Ama önce telefonlara merak sardım vatan pc ye gitmiştik. İlginç bir pc gördüm ve adı asus transformers all in one pc model p1801 di yada 1801p idi tam hatırlamıyorum youtubede onu tekrar görmek istedim ve karşımda videolar inceleme felan yazıyor. Sarı saçlı bir adam ve siyah saçlı hulk hagın (soyadı yazılışı bilmiyorum) sakallı bir adam masada pc videoyu açtım 50 dk ağzımda. Yuh başladım technopat'tan ben recep baltaş ben ali gngr abi dikkat edince anladım soyadının güngör olduğunu.

Neyse çok seviyorum abi ben ne biliyorsam sizin ve bi kaç farklı forum sayesinde ne biliyorsam videolar donanım yazılım her çeşit format atmayı sizin sayenizde öğrendim abi. Size borcumu ödemeyi çok isterim. Umarım iyi bir yere gelir ve minnettarlığımı gösterebilirim. Bunca şeyden sonra söylemeliyim ki bir şeye daha ihtiyacım var.

Öğrendiklerimi ve bilgisayara meraklılığımı bilgisayar öğretmenlerime iyice gösterdim bi kaç şey yaptım suse studio dan işletim sistemi visual basic den toplama makinesi okulda 11. Sınıflarda bile benim gibi öğrenci yokmuş benden büyük şeyler bekliyorlarmış. Ama ben işletim sistemini herkezin yapabileceği bir yerden yaptım. Hesap makinesi bile denemez toplama makinesi sadece topluyor. Ben yarışmaya katılırsam rezil olurum benim hızlı bir öğrenime geçmem lazım yani bi nevi beynime overclock yapmam lazım ki komik değil pardon abi bana tavsiyede bulunun bi şeyler daha öğretin. Benim bişiyler yapıp hocaların önüne sunmam gerek. Hocalarımın yüzünü kara çıkarmamalıyım. Bilgisayar sevgim çok burda çok şey öğrendim sizlere yinede teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
favicons
Microsoft - Açık Akademi | Microsoft - Açık Akademi
Açık akademi başlangıç için iyi ama işin sözel kısmına fazla takılmayın. Programlama kısmından alabileceğiniz bilgiyi alın. Öğrenmeye başladıkça buradaki bilgiler yüzeysel gelecektir. O yüzden kitaplara yönlenmeniz lazım.
C# dilini öğrenmenizi tavsiye ederim. Güzel bir dil öğrenmesi kolay. Zaten Açık Akademi sitesinde bol bol karşılaşacaksınız.
Ingilizceniz varsa kitaplar için:
favicons
Programming Books, Free Code Downloads, Ebooks, Blogs, Articles, Forums - Wrox
Bu kitapla başlayabilirsiniz mesela.
favicons
C# and C++: Beginning Visual C# 2012 Programming - Book Information and Code Download - Wrox

İngilizceniz yoksa:
Bu kitapla başlayabilirsiniz. NT mağazalarında programlama kitapları mevcut.
favicons
Visual Studio 2010 İle Her Yönüyle C# 4.0 - Bilgisayar - Kitap
favicons
KODLAB | HER YÖNÜYLE C# 6.0 - Volkan AKTAŞ

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı