Programlama temelleri sınavından nasıl yüksek alınır?

T1meG0ESB4ck

Decapat
Arkadaşlar sınavda aslında çok basit sorular oluyor. Mesela 2'nin 2'şerli yazılışının algoritmasını yazın gibi. Ama algoritmayı tam kavrayamadım. Bir soruda algoritmayı yazın ve akış şemasını çizin deyince tıkanıp kalıyorum. Algoritmayı yazsam bile doğru olmuyor. Sanırım X, Y, + gibi semboller'de kullanmam gerek. Bu derse nasıl çalışılır ve çalışacak bir yer önerir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Örnek olarak şuradaki gibi soruları çözmeye, programlamaya, akış diyagramını çizmeye veya algoritma adımlarını yazmaya çalışmalısın. Mantığı kavradıktan sonra, bu sorular kolay gelmeye başlayacaktır. Yapamadığın sorularda pes etme araştır, nasıl çözebileceğin hakkında kafa yor, gerekirse burada sor, yardımcı oluruz.

Bakın çok kolay. Akış şemalarının şekillerini öğrenin. Ve şu kuralı unutmayın, algoritmaların ilk öğesi "Start" son öğresi ise her zaman "Stop"'tur.

Mesela iki sayının toplamını yapan programın algoritmasını yazın.
Başla -> s1 adında double değişken oluştur -> s2 adında double değişken oluştur -> Birinci sayıyı kullanıcıdan al ve s1 değişkenine ata -> İkinci sayıyı kullanıcıdan al ve s2 değişkenine ata -> toplam adında double değişken oluştur ve s1 ve s2 değişkenini toplayıp toplam değişkenine ata -> toplam değişkenini ekrana yazdır -> Dur vb.

Tabi bu kadar büyütme daha basitini de kabul edeceklerdir.

Akış şemasına da şekilleri kullanarak aynısını yapacaksın. Çalış ve pratik yap, daha önce yaptığınız şeyleri kontrol et. İnternetten örnekelr bul ve onları yapmaya çalış.

Lise mi, üniversite mi, ders içeriği ne, hangi dili kullanıyorsunuz? Bu soruların cevabı olmadan bir şey demek çok zor. Sizden tam olarak ne isteniyor?

Lise 10. sınıf. İlk sınavımı oldum ve 25 aldım. Bu kadar kolay sınavdan düşük almak moralimi bozdu. Kavramam gerek. Nasıl çalışacağım?
C# Sharp dersi görüyoruz.

Son düzenleme:
Lise 9. sınıf. İlk sınavımı oldum ve 25 aldım. Bu kadar kolay sınavdan düşük almak moralimi bozdu. Kavramam gerek. Nasıl çalışacağım?
C# Sharp dersi görüyoruz.
Udemy'den kurs aldırabilirsin ebeveynlerine, ben sonradan öğreniyorum C#'ı ve rahat anlıyorum. Engin Demiroğ'un kusunu çok beğendim. Tam size göre.

Pardon 9. sınıf demişim 10. sınıf olacaktı. 2. sınavdan çok yüksek almak istiyorum. Udemy diye birşey duymuştum ama ne bileyim kendim çalışsamda yapabilirim belki. Hiçbir kurs almamış arkadaşım 85 aldı. 2 senelik ama olsun sınavada hiç çalışmamıştı.

Şuan Megep Programlama Temelleri modülü PDF'de Basit Kodlardayız.
Visual Studio 2010 Express'den kod yazmaya yavaştan başladık. Console Application'u kullanıyoruz şuan.
Ama en basitinden x+y'nin toplamı gibi şeyleri kodlayarak sonucunu buluyoruz. Ama ben kodlamadan hiç keyif almıyorum. Yapamadığım için mi bilmiyorum ama hiç sevmedim bu kodlamayı. x miş y miş 1 miş 0 mış bunaltmaya başladı.
Birde Teknik Resim diye bir ders var. AutoCad 2012 programını kullanmaya başlayacağız. Bu program çok zor mudur acaba? Önceden çiziyorduk şuan programa geçeceğiz.
Kodlamayada sıkı çalışmaktan başka çare yok sanırım...

Son düzenleme:
Pardon 9. sınıf demişim 10. sınıf olacaktı. 2. sınavdan çok yüksek almak istiyorum. Udemy diye birşey duymuştum ama ne bileyim kendim çalışsamda yapabilirim belki. Hiçbir kurs almamış arkadaşım 85 aldı. 2 senelik ama olsun sınavada hiç çalışmamıştı.

Şuan Megep Programlama Temelleri modülü PDF'de Basit Kodlardayız.
Visual Studio 2010 Express'den kod yazmaya yavaştan başladık. Console Application'u kullanıyoruz şuan.
Ama en basitinden x+y'nin toplamı gibi şeyleri kodlayarak sonucunu buluyoruz. Ama ben kodlamadan hiç keyif almıyorum. Yapamadığım için mi bilmiyorum ama hiç sevmedim bu kodlamayı. x miş y miş 1 miş 0 mış bunaltmaya başladı.
Birde Teknik Resim diye bir ders var. AutoCad 2012 programını kullanmaya başlayacağız. Bu program çok zor mudur acaba? Önceden çiziyorduk şuan programa geçeceğiz.
Kodlamayada sıkı çalışmaktan başka çare yok sanırım...

Programlama dersleri nirvanamdı, çok severdim keyif alırdım :D Bölümün en iyisiydim -_-
Console App. çok zor değil. CLI yazıyorsun aslında. CMD yani moruq anadıngı!?
Dersleri tekrar et, çalış ve pratik yap. Eğer ileride bu mesleği yapacaksan onu sev derim, kefeni giyene kadar arkandan gelecekler çünkü. Bir şekilde anlaman lazım, programlamanın olayı bu zaten. Sen sıfır ve bir yazıyorsun aslında, ama daha basitinden. Hala şikayet mi ediyorsun :D

Udemy falan hikaye, sen kaynağına sahipsin. Okulda hocalarını sömürmen gerekiyor, bilgi açlığı güzel bir şeydir. konuyu anlayamamış olabilirsin ama bu asla anlayamacağın anlamına gelmez. Ön yargılı ve stresli bir şekilde değil de seni yapacağım olm bittin sen diye başına oturmak daha iyidir.
Deneyiniz :D

Programlama dersleri nirvanamdı, çok severdim keyif alırdım :D Bölümün en iyisiydim -_-
Console App. çok zor değil. CLI yazıyorsun aslında. CMD yani moruq anadıngı!?
Dersleri tekrar et, çalış ve pratik yap. Eğer ileride bu mesleği yapacaksan onu sev derim, kefeni giyene kadar arkandan gelecekler çünkü. Bir şekilde anlaman lazım, programlamanın olayı bu zaten. Sen sıfır ve bir yazıyorsun aslında, ama daha basitinden. Hala şikayet mi ediyorsun :D

Udemy falan hikaye, sen kaynağına sahipsin. Okulda hocalarını sömürmen gerekiyor, bilgi açlığı güzel bir şeydir. konuyu anlayamamış olabilirsin ama bu asla anlayamacağın anlamına gelmez. Ön yargılı ve stresli bir şekilde değil de seni yapacağım olm bittin sen diye başına oturmak daha iyidir.
Deneyiniz :D
Aynen öyle, Udemy belki tekrar olur diye attım fakat en iyi tekrar şekli kendi uygulamalarını yazmaktır. Ben "Kendimce denemeler" diye bir klasör açtım ve kodlarımı oraya yazıyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı