Programlamaya giriş dersini alttan almak mantıklı mı?

Arkadaş devam derken önkoşuldan bahsediyor sanırım. İleride bazı dersleri alman için bu dersi vermiş olma koşulu olabilir. Onu kontrol et. Ön koşulu varsa sorumlu verebiliyorsan bile ver. İleride yükseltmek için tekrar alırsön.

Ön koşulu yok hocam. Seneye problem çıkaracağını sanmıyorum. Zaten toparlandım. 2.dönemle birlikte çok daha iyi olacağıma inanıyorum. Gelecek sene de hallederim bu dersi.

Eğer ileri dönemlerde başka bir dersi almak için bu ders gerekliyse başına dert olur. Dönem değil sene uzattırır bu durum. Varsayalım A ve B derslerini almak için bu ders ön koşul olsun. A sadece güz dönemlerinde açılan 2. sınıfın bir dersi olsun, b ise sadece bahar döneminde açılan bir 1. sınıf dersi olsun.
B'yi alamayacaksın bu dersi vermediğin için. Bir sonraki bahar dönemini beklemen gerekecek. Buna dikkat et diyorum işte. Dikkat etmezsen canını sıkar.

Yok hocam sadece bu dersi bırakan üst dönem tanıdıklarım var. Sorun olmayacak yani.

Bugün başına dert olmaz ama seneye bu dersle birlikte 2-3 ders daha bırakırsan o zaman gör curcunayı. Eğer üniversite çok uzakta değilse (8-10 saat ve üzeri) ve bütünlemede geçebilme şansın varsa tavsiyem seneye yük olmaması adına dersini vermen.

Ben şu an mukavemet-ı dersimi vermek için 10 saatlik otobüs yolculuğundayım. Sırf bu dersi veremediğim için bana en az 6 ay kaybettirdi. 10 saat git 10 saat gel sınavı bekle derken 24 saatimi yollarda perişan geçireceğim. Vize+final eğer geçemezsem ekstra yol masrafı ve otobüs yolculuğu çekmek zorunda kalacağım. Ve bu benim 6. yılım. Sırf 1 ders yüzünden çalışma hayatına başlayamadım. Okulum 6. yılına uzadı. Ben böyle yapmam bana olmaz deme bana da ekstrem geliyordu ama üst üste dersler kalınca hiçbirine odaklanamayıp çok zorlandım. Dediğim gibi verebilme ihtimalin varsa ve çalıştıysan şansını dene. Hele de en fazla 4-5 saatlik bir mesafedeyse bence kesinlikle sınavına gir.

Hocam ben 1.sınıfım ve sene benim için çok kötü başladığı için vizem kötüydü. Şimdi toparlandım ve seneye de daha odaklı çalışacağımı düşünüyorum.

Devamsızlık mesele değil, mesela önce programlamanın temellerini alasın ki sonraki dönemde verilecek obje tabanlı programlama dersini alabil.

Dediği gibi sene uzattırır. Bana uzattırmıştı. Uzattıracağını biliyordum ama yine de alırken sıkıntı olmuştu. O derslerin saatlerinin çakışmaması gerek bazı sistemler izin vermiyor, ya da kredin yetmiyor falan. Binbir türlü terane var.

Sen büt ile de olsa geç en fazla recursion, ıteration falan gösterirler zaten, kolay.

Hocam bu dönem kalırsam 2.dönem nesneye yönelik de mi alamayacğım?

İlk sene ben de kalmıştım, sonra rahat geçtim. Sadece o kalıyorsa kalabilir bence, çok varsa yük oluyor bütte dene.

Evet hocam sadece bu kalacak büyük ihtimalle.

Hocam bu dönem kalırsam 2.dönem nesneye yönelik de mi alamayacğım?
Mantıken almaman gerekir. Ama ben aldım mı onu hatırlamaya çalışıyorum, sanki bizde ön koşul yoktu önce zoru halletmiştim de bizim Doçent benle dalga geçmişti diye hatırlıyorum ama emin değilim dediğim gibi.

Ben en son bu işlerle 6 sene önce uğraşmıştım tam hatırlamıyorum. İkinci üniversitemde ön koşul vardı ama. CSIT111 bitmeden CSIT121 alamıyordun. Yani ilk dönemi vermeden ikinci döneme başlayamıyordun. Öğrenci işlerine bir uğra istersen erkenden.

Mantıken almaman gerekir. Ama ben aldım mı onu hatırlamaya çalışıyorum, sanki bizde ön koşul yoktu önce zoru halletmiştim de bizim doçent benimle dalga geçmişti diye hatırlıyorum ama emin değilim dediğim gibi.

Ben en son bu işlerle 6 sene önce uğraşmıştım tam hatırlamıyorum. İkinci üniversitemde ön koşul vardı ama. CSIT111 bitmeden CSIT121 alamıyordun. Yani ilk dönemi vermeden ikinci döneme başlayamıyordun. Öğrenci işlerine bir uğra istersen erkenden.

Bizim üniversitede öyle bir problem yok hocam ya.

Yeni konular

Geri
Yukarı