Programlamaya nasıl başlamalıyım?

whyGhosT

Kilopat
Ben lise 1 öğrencisiyim. 1 ay sonra lise 1'i bitireceğim. Anadolu lisesi'nde okuyorum. Benim aslında yazılım ve teknolojiyle ilgim 5-6 yaşlarımdan beri var. Bazı yaşıtlarım veya benden küçük olanlar oyun oynarak hevesleniyorlar. Benim düşüncem öyle değil. Geleceği bunda görüyorum ve tek yeteneğim ve en severek, ilgiyle yapabileceğim bir iş. Ülkeye de büyük katkılar da bulunmak istiyorum. Ben bu işe nasıl başlamalıyım? Programlama dili olarak hangi dillerden başlamalıyım? Bu işler nasıl yürüyor?

Son düzenleme:
Algoritma öğrenerek başlayacaksın tabii ki. Herşeyin temeli budur. Bilgisayar Mühendisliğinde önce bu dersi gösterirler "Algoritma ve Programlamaya Giriş". Algoritma temelini geliştirdikten sonra veri yapılarını öğren. Ardından C dilinde kodlar yazarak programlama temelini atabilirsin. Sonrası sana kalmış.

Öncelikle masaüstü mü yoksa web mi olacağına karar vermelisiniz.
Web'i seçersen bir yazılımcı olarak size tavsiyelerim var:

• Öncelikle HTML vs CSS'den başlayın, unutmayın yazılım her şeydir ancak görünüm satın aldırır.Özellikle Bootstrap çok yardımcı olur ancak BS'siz çalışmayı da öğrenmelisiniz.
  • Bu yoldan sonra siz Js tabanlı(Angular, React, Meteor gibi) kodlamayı mı seçeceksiniz yoksa Python, PHP gibi geleneksel dillere mi yoğunlaşacaksınız bu kısım önemli ikisininde kendine göre olumlu-olumsuz tarafı var.
  • Güncel teknolojileri takip etmelisiniz, açık kaynak projeleri nasıl yapılmış diye kurcalamalısınız.
  • SPAGETTİ KOD YAZMAMALISINIZ.Bu önemli.
  • Github gibi sitelerden projenize component katmalısınız her şeyi ben yazacağım diye uğraşmanız mantıksız olur.
  • Sürekli deneme yapmalısınız, ilk deneyiminizde proje yapıp reklam yapmamalısınız.
  • İngilizce şart, Türkçe kaynak çok az bulursunuz, bulduğunuz kodlar arapsaçı gibidir bilgi ise çok yüzeyseldir.

Web veya masaüstü farketmeksizin tavsiyelerim:

• Merak
  • Merak
  • Merak
Gerçekten en önemli şey merak, araştırmak ve bunu zevk alarak yapmak.

Ismek uzaktan eğitimleri ile başlayabilirsiniz. Önce algoritma sonra da C# programlamaya giriş eğitimlerini alabilirsiniz. Sonuçta ücretsiz ve eğitimi bilgisayar başında alabilirsiniz.

Ismek'yi ilk defa duyuyorum hocam bilgi verebilir misiniz?
Öncelikle masaüstü mü yoksa web mi olacağına karar vermelisiniz.
Web'i seçersen bir yazılımcı olarak size tavsiyelerim var:

• Öncelikle HTML vs CSS'den başlayın, unutmayın yazılım her şeydir ancak görünüm satın aldırır.Özellikle Bootstrap çok yardımcı olur ancak BS'siz çalışmayı da öğrenmelisiniz.
  • Bu yoldan sonra siz Js tabanlı(Angular, React, Meteor gibi) kodlamayı mı seçeceksiniz yoksa Python, PHP gibi geleneksel dillere mi yoğunlaşacaksınız bu kısım önemli ikisininde kendine göre olumlu-olumsuz tarafı var.
  • Güncel teknolojileri takip etmelisiniz, açık kaynak projeleri nasıl yapılmış diye kurcalamalısınız.
  • SPAGETTİ KOD YAZMAMALISINIZ.Bu önemli.
  • Github gibi sitelerden projenize component katmalısınız her şeyi ben yazacağım diye uğraşmanız mantıksız olur.
  • Sürekli deneme yapmalısınız, ilk deneyiminizde proje yapıp reklam yapmamalısınız.
  • İngilizce şart, Türkçe kaynak çok az bulursunuz, bulduğunuz kodlar arapsaçı gibidir bilgi ise çok yüzeyseldir.

Web veya masaüstü farketmeksizin tavsiyelerim:

• Merak
  • Merak
  • Merak
Gerçekten en önemli şey merak, araştırmak ve bunu zevk alarak yapmak.
Önceliğim masaüstü hocam. Hocam benim hayatım yazılım. Çok meraklıyım bu konularda sürekli bilgi edinmeye çabalıyorum.
Algoritma öğrenerek başlayacaksın tabii ki. Herşeyin temeli budur. Bilgisayar Mühendisliğinde önce bu dersi gösterirler "Algoritma ve Programlamaya Giriş". Algoritma temelini geliştirdikten sonra veri yapılarını öğren. Ardından C dilinde kodlar yazarak programlama temelini atabilirsin. Sonrası sana kalmış.
Hocam algoritmayı en verimli nasıl öğrenebilirim?

Son düzenleme:
Ben lise 1 öğrencisiyim. 1 ay sonra lise 1'i bitireceğim. Anadolu lisesi'nde okuyorum. Benim aslında yazılım ve teknolojiyle ilgim 5-6 yaşlarımdan beri var. Bazı yaşıtlarım veya benden küçük olanlar oyun oynarak hevesleniyorlar. Benim düşüncem öyle değil. Geleceği bunda görüyorum ve tek yeteneğim ve en severek, ilgiyle yapabileceğim bir iş. Ülkeyede büyük katkılar da bulunmak istiyorum. Ben bu işe nasıl başlamalıyım? Programlama dili olarak hangi dillerden başlamalıyım? Bu işler nasıl yürüyor?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı