Programlamaya nasıl başlanmalı?

Furkan_R4KT

Decapat
Daha fazla  
Öncelikle selam. Ben programlama öğrenmek istiyorum. Oyun programlama falan değil uygulama ve web sitesi yapmak istiyorum diyebilirim. Örnek verecek olursam lunar Client gibi oyunlara Client ve bu Client için bir web sitesi ile örnek verebilirim ( şu an aklıam fikir gelmediği için bu örneği verdim). Sizce hangi dilleri ve hangi stüdyoyu kullanmalıyım? ( şu anda Visual Studio Code indirmiştim) önerilerinizi bekliyorum.

Öncelikle selam. Ben programlama öğrenmek istiyorum. Oyun programlama falan değil uygulama ve web sitesi yapmak istiyorum diyebilirim. Örnek verecek olursam lunar Client gibi oyunlara Client ve bu Client için bir web sitesi ile örnek verebilirim ( şu an aklıam fikir gelmediği için bu örneği verdim). Sizce hangi dilleri ve hangi stüdyoyu kullanmalıyım? ( şu anda Visual Studio Code indirmiştim) önerilerinizi bekliyorum.
İngilizce zaten buradaki ana şart dil olarak. Daha sonra işleriniz büyüdü veya sizlere yardımcı olacak kişilere ihtiyacınız var onun için örneğin Almanca, İspanyolca gibi diller de öğrenebilirsiniz. Web sitesi için HTML, JavaScript, CSS gibi yazılım dilleri olabilir. Kuracağınız Client bilgisayar ve telefon için de olabilir. Bilgisayar ve telefon için farklı diller de bilmeniz gerekir eğer farklı platformlarda iş yapmak istiyorsanız. Bilgisayar için C ve çeşitleri ve Java olabilir. Telefon vb. için ise Python, Java, JavaScript, Kotlin ve Swift olabilir. Visual Studio Code gayet güzel ve ideal bir uygulama onun için kullanılabilir. Yani Notepad/Notepad++'dan bile iyi işler çıkarılabilir. Onun için öğrenme aşamasında çok bir şeyi etkileyeceğini sanmam. Önce, dili, mantığını vs. öğrenip sonra programınızı değiştirebilirsiniz.

Küçük bir not: Java'yı bildiğim ve kullandığım için biraz fazla ondan söz etmiş olabilirim. Onun için yazıda çok fazla var diye Java'yı öğreneyim diye kendinizi zorlamayın. Sizi sıkmayacak ve zevk alacağınız renkli bir dil seçmek her zaman daha iyidir. Çünkü bir süre sonra işkence olabilir. Örneğin ben HTML yazarken çok tekrarlayıcı ve sıkıcı bulduğum için onu kullanmaktan vazgeçtim. Ayrıca birden fazla dil bilmek her zaman sizin yararınıza olur.

İngilizce'yi ana diliniz gibi öğrenmek düşüyor bu işin başında. İngilizce zamanla öğrenilir. Web sitesi için HTML, CSS ve ekstra olarak JavaScript öğrenmeniz gerekli. Bu süreçte ücretli kurslara para vermenizi ben şahsen önermemekteyim. Şu anda internet üzerinde gerek İngilizce gerekse de Türkçe birçok kaynak bulunmakta. Türkçe olarak JavaScript, HTML, CSS öğrenmek için kendimin de daha önceleri yararlandığım prototurk adlı bir kanal var. Yabancı olarak ise bir sürü kanal var. Şu anda aklıma gelmemekte kusuruma bakmayın. Sizler için başlangıç olarak aşağıya birkaç kaynak bırakıyorum. Artık yavaştan çalışmaya başlayabilirsiniz!
Kaynaklar:
W3Schools, PROTOTURK YouTube Kanalı, FreeCodeCamp YouTube Kanalı şimdiden kolay gelsin :)

Geri
Yukarı