Programlamaya nereden başlanır?

Withchain

Picopat
Merhabalar.
Sorum şu: Liseye yeni geçen bir öğrenci olarak, ilerideki hedefim (yazılım, bilgisayar mühendisliği) için şimdiden kodlama, programlama öğrenmek istiyorum. Ancak, buna şimdi başlasam benim için olumsuz bir yönü olur mu? Olmaz ise hangi dil ile başlamalıyım? Ayrıca, daha hangi konu ile ilgili kod yazmak istediğime karar veremedim (oyun geliştirme, uygulama yapma, site tasarlama vb.) bunlar hakkında da birkaç bilgi verirseniz sevinirim.

Sana şöyle söyleyeyim. Şuan kendini programlamaya verebilir hatta güzel bir temel oluşturabilirsin fakat iyi bir üniversiteye gitmene engel olursa o programlama bilgin maalesef bizim ülkemiz için çok değerli olmayacaktır. İyi bir üniversiteye gitmen bence çok daha mantıklı. Yani kısaca şöyle diyorum önceliğin her zaman derslerin olsun boş vakitlerinde programlamaya bak fakat hiç bir zaman derslerinin önüne geçmesin çünkü pişman olursun.

Sana şöyle söyleyeyim. Şuan kendini programlamaya verebilir hatta güzel bir temel oluşturabilirsin fakat iyi bir üniversiteye gitmene engel olursa o programlama bilgin maalesef bizim ülkemiz için çok değerli olmayacaktır. İyi bir üniversiteye gitmen bence çok daha mantıklı. Yani kısaca şöyle diyorum önceliğin her zaman derslerin olsun boş vakitlerinde programlamaya bak fakat hiç bir zaman derslerinin önüne geçmesin çünkü pişman olursun.
Derslerimin iyi olduğunu düşünüyorum, zaten şuanda okullar açılacak gibi gözükmediği için bende azda olsa başlasam diye düşünüyorum.

Hangi branş üzerinde kendini geliştirmek istiyorsun ona göre hedef belirleyip programlama öğrenmen daha iyi olur. Oyun geliştirme ve masaüstü programı yapmak istiyorsan C# C++ dillerini öğrenmen gerecek site tasarımı kısmına gelince front-end ve back-end geliştiriciligi var sadece tasarım yapmak istersen CSS HTML JavaScript bootstrap yeterli yok arka planda veri tabanı işlemleri yapacaksınız PHP ASP.NET MVC kısımlarını öğrenmeniz gerekecek.

Bir bilgisyar mühendisliği öğrencisi olarak tek tavsiyem ingilizceni olabildiğince geliştirmek. Cünkü programlada kaynak bakarken, bir hatayı araştırırken %90 ingilizce kaynaklar okumak durumunda kalıyorsun. En önce ingilizceyle başla. Gerisini öğrenmek çorap söküğü gibi

Bir bilgisyar mühendisliği öğrencisi olarak tek tavsiyem ingilizceni olabildiğince geliştirmek. Cünkü programlada kaynak bakarken, bir hatayı araştırırken %90 ingilizce kaynaklar okumak durumunda kalıyorsun. En önce ingilizceyle başla. Gerisini öğrenmek çorap söküğü gibi
Onu belirtmeyi unutmuşum. Ailemin genel olarak İngilizcesi iyi olduğundan, Genetik olarak mı geldi bilemem ama ana dilim gibi İngilizce konuşabiliyorum.

Onu belirtmeyi unutmuşum. Ailemin genel olarak İngilizcesi iyi olduğundan, Genetik olarak mı geldi bilemem ama ana dilim gibi İngilizce konuşabiliyorum.
O halde süper. Youtube üzerinden Yazılım Bilimi kanalına bakabilirsin veya udemy üzerinden ücretli/ücretsiz kurslardan faydalanabilirsin. C++ öğrenebilirsen eğer diğer yazılım dillerini biraz daha rahat kavrarsın diye düşünüyorum.

O halde süper. YouTube üzerinden yazılım bilimi kanalına bakabilirsin veya Udemy üzerinden ücretli/ücretsiz kurslardan faydalanabilirsin. C++ öğrenebilirsen eğer diğer yazılım dillerini biraz daha rahat kavrarsın diye düşünüyorum.

Udemy üzerinde şimdilik ücretsiz olarak önerebileceğiniz bir kaynak var mı?

Udemy üzerinde şimdilik ücretsiz olarak önerebileceğiniz bir kaynak var mı?
Tam bilmiyorum fakat kurs içeriğine baktığımda Şu kurstan bir şeylerin temelini kavrayabilrisin sanırım. En azından ne var ne yok, ne nerede kullanılıyor gibi şeyleri çözersen internetten yabancı kaynaklardan da kendini geliştirmen daha rahat olur

Geri
Yukarı