Programlamayı öğrenmeye hangi dilden başlanmalı?

Programlama öğrenmeye hangi dilden başlamalıyım?

• Java

Oy: 1 4,2%
  • Python

Oy: 12 50,0%
  • PHP

Oy: 0 0,0%
  • HTML

Oy: 1 4,2%
  • C

Oy: 10 41,7%

• Oy verenlerin toplamı
    24
Pyhton'a oy verdim. Şu sebeple; kendisi yeni bi' dil diğerlerine nazaran ve programlaması C#'ye göre daha kolay. Yeni olması şu avantajı taşıyor piyasa C ya da PHP bilen kadar dolu değil Pyhton'da. O yüzden hızlıca yer edinmek, öne çıkmak adına yeni dilleri tercih etmek önemli. Eski dilleri isteyen iş ilanları yanında hep başka dilleri de ister. Misal PHP yanında mutlaka Bootstrap, Jquery, CSS gibi şeyleri de isterler. Şunu da belirteyim: PHP Pyhton'dan daha yenidir. Fakat Pyhton Rasberry Pi'den sonra özellikle popülerleşen bir dil.

@Elekrono Sizin amacınız nedir, ona göre önerelim. İhtiyacınız olan şey programlama dili mi onu öğrenmeniz gerekiyor. Eğer hobi amaçlıysa python öğrenin. Değilse rehberi okuyun, ondan sonra yardımcı olalım
Yukarıda yolladığım linkteki rehberi okuyun. Eğer bilgisayar mühendisi, yazılım uzmanı olmak gibi bir niyetiniz var ise öğrenmeniz gereken şey programlama dili değil. Rehberi okuduğunuzda neyi öğrenmeniz gerektiğini anlarsınız. Çok genç olduğunuz için avantajlısınız, rahat rahat vakit harcayabilirsiniz.
Tübitak'ın düzenlediği bilgisayar olimpiyatları var, takım kurup eğitim falan veriyorlar. Lise düzeyinde bu alanda BAU liseleri, bazı teknik liseler, yeni kurulan teknoloji liseleri ( ATL'den farkı nedir anlamış değilim) ve yabancı dilde eğitim yapan okullarda fırsatlar var (yada ENKA, Koç lisesi gibi pahalı okullarda).
  • Benim tavsiyem ingilizcenizi akademik seviyeye getirin, hazırlık atlamak önemli değil, akademik olarak iyi olmalı. IELTS'i araştırın. Hüseyin demirtaş videolarına bir bakın. YDS Tam Hazırlık Seti İngilizce Anlatımlı Gramer + Kelime + Deneme %37 Ben bunu kullandım. Mavisinden başlıyorsunuz. Bunu halletmeden yazılıma başlamayın.
  • İngilizceniz akademik düzeyde ise (Robert kolejde falan okumanız lazım başka bir yer yok) oluşturduğum rehberde bahsedilen temel konulara başlayabilirsiniz. O kitapların PDF'i vardır. Programlamaya başlamanın, programlama dili öğrenmek anlamına gelmediğini rehberde anlattım. Üniversitede programlama dili öğretilmiyor denmesinin sebebide budur. Öğrenmeniz gereken şey programlama dili değil.
  • İngilizcenizi akademik IELTS seviyesine getirdiğinizde 2 yıldan az bir süre var ise sınava çalışıp İTÜ, ODTÜ, Bilent, Koç, Sabancı, Boğaziçi üniversitelerinden birine girmeye çalışın. Diğerlerini okumayın.
Benim dediklerimi uygularsanız 22 yaşınıza geldiğinizde, diğer tüm seçeneklerden daha iyi halde olursunuz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı