Programlamayı öğrenmeye hangi dilden başlanmalı?

Programlama öğrenmeye hangi dilden başlamalıyım?

• Java

Oy: 1 4,2%
  • Python

Oy: 12 50,0%
  • PHP

Oy: 0 0,0%
  • HTML

Oy: 1 4,2%
  • C

Oy: 10 41,7%

• Oy verenlerin toplamı
    24
C# ve .NET öğrenmeniz gerek. Bunları öğrenirseniz eğer diğer bütün dilleri çok rahat öğrenirsiniz.

Bilge Adam'ın kurslarını öneririm. Bu konuda gayet güzel eğitim veriyorlar. Hakkıyla tamamladığınız taktirde işsiz kalma gibi bir ihtimaliniz yok. Şu anda işini iyi yapan yazılımcı çok az.

C# ve .NET öğrenmeniz gerek. Bunları öğrenirseniz eğer diğer bütün dilleri çok rahat öğrenirsiniz.

Bilge Adam'ın kurslarını öneririm. Bu konuda gayet güzel eğitim veriyorlar. Hakkıyla tamamladığınız taktirde işsiz kalma gibi bir ihtimaliniz yok. Şu anda işini iyi yapan yazılımcı çok az.
2 Yıl kadar Scratch kullandım ve bana Python öğrenmenin faydalı olabileceği söylendi ne düşünüyorsunuz? Amcam da bana .NET ve Java öğren demişti.

@Elekrono Sizin amacınız nedir, ona göre önerelim. İhtiyacınız olan şey programlama dili mi onu öğrenmeniz gerekiyor. Eğer hobi amaçlıysa python öğrenin. Değilse rehberi okuyun, ondan sonra yardımcı olalım

@Elekrono Sizin amacınız nedir, ona göre önerelim. İhtiyacınız olan şey programlama dili mi onu öğrenmeniz gerekiyor. Eğer hobi amaçlıysa python öğrenin. Değilse rehberi okuyun, ondan sonra yardımcı olalım
Basit oyunlar yapabilsem çok güzel olurdu. Ama tek amacım oyun yapmak değil tabikide yazılım okumak istiyorum ve en azından biraz bilgim olsun istiyorum.

Hocam diller arasında uçurum kadar fark yoktur. Sadece değiştirilmiş halleridir. Ama hazır biraz java biliyorum diyorsun Şadi Evren Şeker'in YouTube'da videoları var, şiddetle öneririm.

Merhaba,
Programlama için ilk önce ingilizce şart, sonrasında ise algoritma ve mantık ile başlayın. Sonrasında hangi dil ile devam ettiğiniz sizin tercihinize kalmış.

İngilizce birçok kaynağa ve bilgiye ulaşmak için gerekli. Algoritma ve mantık ise program yazarken size kolaylıklar sağlayacak ve iyi bir programcı olmanızı sağlayacaktır.

Bence bu dilden başla demek yanlış olur. Araştırarak hangi dil sana yatkın veya hangi dil ile neler yapabilirsin öğrene bilirsin.Örneğin yanlış olmasın java da daha yüksek kazanırsın fakat .Net kadar iş olanağı yok(Ülkemiz için geçerli). Yurtdışı için Java, ülkemiz için .Net genel tercihler. Python, react, javascript vb. bunları ya diller olarak mecburen kullandığın için geliştiriceksin. Tabi bu dillerde de uzamanlaşabilirsin sana kalmış. Daha çok gömülü sistemler üzerinde çalışmak istersen C & C++ tercih edebilirsin. Bence önceliğin programlama matığını algoritmaları öğrenmek olmalı. Bana göre herkes bi şekilde zamanla yazar, öneml olan mantıklı, okuna bilir ve kendini tekrar etmeden yazmak. C ve Sistem Programcıları Derneğini tavsiye ederim.

Düzenleme: Object Oriented öğrenmeyi ihmal etme yazmayı unutmuşum fakat yüksek seviyeli bi dil seçersen zaten öğreniceksin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı