Protestolar hakkında fikirleriniz neler?

iKayraOnur

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Antalya
Daha fazla  
Protesto adı altında, kendi yurttaşlarına psikolojik ve maddi anlamda zarar verip kendini haklı bulan kesimi hiçbir zaman anlayamadım, özellikle şu savaş sürecinde.

Bu kişilere sorsak, "Şirket zarar ediyor bakın!" diye borsada normalde de her gün değişen verileri gösterecek. Örneğin McDonald's, geçenlerde protesto etmek için bir kutu fare atan bir adam çıktı karşıma sosyal medyada gezerken. Şimdi düşünüyorsunuz, orada uzun süredir hamburger yemek isteyen bir çocuk olsa ve yemeğini yerken o görüntüyle karşılaşsa.. O zaman bu çocuğun o akşam ki psikolojisi mi hasar görecek yoksa İsrail'e destek çıkan diğer McDonald's ülke kuruluşları mı?

Ha, benimle aynı fikirde olmayan varsa Google'dan açıp baksın. Çoğu ülkenin McDonald's şubesi yan kuruluşlara ayrılıyor. Türkiye'de bunların içinde ve hayır, Türkiye'den İsrail'e kuruş destek gitmedi. İsteyen buyursun baksın.

Bu konuyu Starbucks gibi firmalarla daha çok örneklendirerek anlatmak mümkün. Kendi taraf tutumlarını açık dille belirtmeseler bile -ki hiçbir kanıt bulamadım internette taraflarıyla alakalı- bazı insanlar İsrail'e destek çıkıyorlar vb. tarzı şeylerle protesto adı altında magandalıktan başka bir şey yapmıyor. Bu kaynaktaki videoya bakarsanız sonlarına doğru kahvesini vermek istemeyen birinin bile kahvesini çekerek, dökerek zorla alıyorlar.

Ha, bir de parasını ödediği kahveyi dökerek protesto edenleri saymıyorum bile :)

Sizin de fikirlerinizi merak ettim, tartışabiliriz. Çok kasılacak, abartılacak bir şey yok ama her gün karşıma protesto diye insanlara psikolojik ve maddi açıdan zarar veren haberler çıkınca ufak bir konu oluşturmak istedim. Teşekkürler.

Hangi konuda doğru düzgün tepki verdiler ki bunada versinler?

En gülünç tarafıda bunu yapanların hâlâ daha siyonizim lobisinin mersedesinden, iphonundan, sosyal medya uygulamasından vaz geçememesi..

Bu aslında bir yandan hacı ve sofilerin azımsanmayacak kadar kollarının uzun olduğunu kanıtlıyor ama yaptıkları şeyler genellikle karşı taraftan farksız oluyor.

Starbucks İsrail markası değil veMcDonald's Türkiye Gazza halkına 1 milyon dolar insanı yardım paketi gönderdi ama bu halk bunu biliyor mu? Tabi ki hayır. Atamın "Türk milleti zekidir." espirisi geliyor aklıma.

Örneğin McDonald's, geçenlerde protesto etmek için bir kutu fare atan bir adam çıktı karşıma sosyal medyada gezerken.
Bu konuyu Starbucks gibi firmalarla daha çok örneklendirerek anlatmak mümkün. Kendi taraf tutumlarını açık dille belirtmeseler bile -ki hiçbir kanıt bulamadım internette taraflarıyla alakalı- bazı insanlar İsrail'e destek çıkıyorlar vb. tarzı şeylerle protesto adı altında magandalıktan başka bir şey yapmıyor.

Ha, bir de parasını ödediği kahveyi dökerek protesto edenleri saymıyorum bile :)
Verdiğiniz "protesto" örnekleri tamamen Islamci kesimden. Hic protesto gördünüz mü hayatınızda? Katılmaya cüret ettiniz mi, diye sorarlar adama. Anon Technopat üyesi havaya suya sallıyor gene.
Sizin de fikirlerinizi merak ettim, tartışabiliriz. Çok kasılacak, abartılacak bir şey yok ama her gün karşıma protesto diye insanlara psikolojik ve maddi açıdan zarar veren haberler çıkınca ufak bir konu oluşturmak istedim. Teşekkürler.
Tartışalım. Protesto bir kültürdür. Devlettapar olur, vatan millet sakarya üçgeninde debelenirseniz bu kültürü anlayamamanız normal.

Bugün Hrant Dink'in katili salındı mesela. Geçen hafta Afgan işçi hayatını kaybetmiş, patronlar ailesine tazminat ödememek için cesedini yakmışlar adamın. Ailesi perişan bir halde. Can Atalay milletvekili seçilmesine rağmen hala cezaevinde, Yargıtay AYM'nin kararına uymuyor. Türkiye gündemi durmuyor, saymakla bitmez...

Mesela bütün bunlara karşı protesto düzenlemek vatandaşın en temel hakkı. Benim vekilim neden cezaevinde? Göçmen işçi neden hem ucuza çalıştırılıyor hem de cesedi yakılıyor? Zenginler kendinde bu hakkı nasıl görüyor? Sıra bir gün bize de mi gelecek? Hrant Dink boşuna mı öldü? Hoş, onda da katilinin nasıl pohpohlandığının videoları var. Yargıtay, AYM gibi tepe kuruluşa nasıl karşı çıkıyor? Bunlari protesto etmeyelim mi? Devletimize zeval mi gelir? Halkın evlatları dururken devlet kim? Babamın oğlu mu?

Ha bütün bunların yanında verdiğin örneklere değinelim. Hepsi yanlış. Islamci protesto etmeyi ne bilsin? RTE hükumeti Israil'in çelik ithalatının yarısından fazlasını karşılarken gelmiş kafelerde oturan insanların kahvelerin döküyorlar. Yemişim öyle protestoyu.

Verdiğiniz "protesto" örnekleri tamamen Islamci kesimden. Hic protesto gördünüz mü hayatınızda? Katılmaya cüret ettiniz mi, diye sorarlar adama. Anon Technopat üyesi havaya suya sallıyor gene.
Evet gördüm, bahsettiğim protestolar yani konunun ana amacı zaten savaş döneminde yapılan protestolar. Onun harici genel protesto kavramına değinmediğimi görebilirsiniz.

Tartışalım. Protesto bir kültürdür. Devlettapar olur, vatan millet sakarya üçgeninde debelenirseniz bu kültürü anlayamamanız normal.
Aksi bir şey söylemedim, ilk cümlemde üstte dediğim gibi savaş dönemindeki protestoları eleştirdiğim için öyle bir genellemede bulundum. Normalde "olması gereken" protestolara karşı aksi bir fikir belirtmedim.

Konuyu son zamanlardaki protestolar hakkında fikirlerinizi sormak için oluşturmuştum, yazdıktan sonra göz geçirirken bile genelleme oluşmamış kafamda, tamamen benim hatam. Eğer genelleme yaptığımı düşünürsek evet, yazdığım yazı oldukça saçmalıyor. Ayırdığınız vakit için teşekkürler.

Geri
Yukarı