Proton mail nedir?

oblomovv

Decapat
Makaleler
1
Bu mail ile hesap oluştursak galiba bilgilerimizi hiç kimseye vermiyormuş. Yani savcılık falan bile alamıyormuş galiba. Ama dogru mu bu? İnternette denk geldim de, sadece İsviçre mahkemesi bilgileri alabilirmis tarzi bir şey yazıyordu. Merak ettim, nedir bunun olayı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu mail ile hesap oluştursak galiba bilgilerimizi hiç kimseye vermiyormuş. Yani savcılık falan bile alamıyormuş galiba. Ama dogru mu bu? İnternette denk geldim de, sadece İsviçre mahkemesi bilgileri alabilirmis tarzi bir şey yazıyordu. Merak ettim, nedir bunun olayı?

Proton mail Türkiye'de ofisi yok diye biliyorum. Savcılık falan işlemez hiçbir şekilde bilgilerinizi paylaşmaz.

Ben anlatayım hocam sana. ProtonMail İsviçre yasalarına bağlı bir e-mail sağlayıcısı. Gizliliğine ve güvenliğine önem veriyorsan bu tam sana göre bir seçim. İlk çıktığı seneden beri kullanırım. İlk başlarda uygulamaları open-source değildi ve bazı kesimler (hacktivist, aktivitst, avukat, vb.) tarafından tercih edilmiyordu ama sonradan uygulamarını da open-source çıkarmaya başladı ve yeni servisler (ProtonDrive gibi) ekleyerek gelişti ve bu zamanlara kadar geldi.

"Savcılık alamıyormuş" kısmına açıklık getireyim. "Eğer" ProtonMail hesabınla birilerini taciz edersen, bir suça bulaşırsan ve senin o suçu bu e-mail hesabınla işlediğini ProtonMail kanıtlarsa o zaman yasal mercilere senin giriş yaptığın IP'yi ve diğer bilgilerini paylaşıyor. Hangi durumlarını kapsadığını Privacy Policy'lerini, Terms of Conditions kısımlarını satır satır atlamadan okuman lazım çünkü orada hangi durumlarda bilgilerini adli merciler ile paylaşacağını açık açık yazdılar.

Privacy Policy --> Privacy policy
Terms and Conditions --> Terms of service
Transparency Report --> Transparency report

Bununla beraber ProtonMail'e .onion yani Tor Browser ile de ziyaret edebilirsin ve hesap oluşturabilirsin. Eğer gizlilik ve güvenlik senin için öncelikli bir konu ise OPSEC'in iyi olmalı. OPSEC nedir Google'da biraz araştırabilirsin.

Aklına takılan herhangi bir soru olursa lütfen sormaktan çekinme.

Proton mail Türkiye'de ofisi yok diye biliyorum. Savcılık falan işlemez hiçbir şekilde bilgilerinizi paylaşmaz.
"Savcılık falan işlemez" kelimesi doğru bir ifade değildir. Bazı durumlarda savcılık işler ve bilgilerini adli merciler ile paylaşırlar. Lütfen yanlış bilgi yaymayalım.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı