PS 4 vs Xbox One S

Bilgisayarınız var mı? Özellikleri nedir?

Düzgün bir bilgisayarınız varsa Series S değil PS4 alın bence. Düzgün bir 2. el bulabilirseniz tadından yenmez. Gittiği yere kadar kullanır sonra satarsınız siz de.

Bilgisayarınız pek iyi değil ve önceliğiniz bolca oyun oynamaksa Game Pass oyunlarına bir bakın. Severseniz Series S tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde PS Exclusiveleri ilginizi çekmiyorsa da Series S daha makul.

Ekleme: Şu an Series S alıp birkaç sene sonra PS5 de alınabilir, belki Slim vs bir modeli çıkmış olur. Yeni nesil oyunlar da biraz birikip ucuzlamış olur. Böylece eski nesile hiç bulaşmazsınız.

Bilgisayarınız var mı? Özellikleri nedir?

Düzgün bir bilgisayarınız varsa Series S değil PS4 alın bence. Düzgün bir 2. el bulabilirseniz tadından yenmez. Gittiği yere kadar kullanır sonra satarsınız siz de.

Bilgisayarınız pek iyi değil ve önceliğiniz bolca oyun oynamaksa Game Pass oyunlarına bir bakın. Severseniz Series S tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde PS exclusiveleri ilginizi çekmiyorsa da Series S daha makul.

Ekleme: Şu an Series S alıp birkaç sene sonra PS5 de alınabilir, belki Slim vs bir modeli çıkmış olur. Yeni nesil oyunlar da biraz birikipucuzlamış olur. Böylece eski nesile hiç bulaşmazsınız.

Bilgisayarım 2015'den sonra çıkan oyunları Low ayarlarda 30 FPS oynatıyor bu yüzden oynamak istediğim ama oynayamadığım çok oyun var arada bir oyun oynuyorum haftada 5-6 saat falan Max 10 saat yani Game Pass benlik değil Spider-Man Last of Us 1 gibi oyunlar ilgimi çekiyor.
Bilgisayarım 2015'den sonra çıkan oyunları Low ayarlarda 30 FPS oynatıyor bu yüzden oynamak istediğim ama oynayamadığım çok oyun var arada bir oyun oynuyorum haftada 5-6 saat falan Max 10 saat yani Game Pass benlik değil Spider-Man Last of Us 1 gibi oyunlar ilgimi çekiyor.

Oyunlara Max 120 TL verebilirim gelende 50-60 TL'ye oyun alıyorum.

Oyunlara Max 120 TL verebilirim gelende 50-60 TL'ye oyun alıyorum.
Hocam PS4'ün ana problemi eski nesil oluşu ve PS Plus sisteminin yetersizliği. Bugüne kadar birikmiş oyunları oynar, çok eğlenirsiniz bir süre. Fiyatları da oldukça ucuzladı bu eski oyunların zaten. Ama sayıca azlar, süreleri de pek uzun değil zaten. Haftada 5-10 saat ile 1 yıl götürür tahminen sizi, belki yaz tatilinde daha çok oynarsanız daha da kısa sürebilir.

Ama bu eski oyunlar bittiğinde, hem konsol eski nesil olacağı için hem de PS Plus ile verilen oyunlar kısıtlı olduğu için, bütçeniz de düşük olduğundan yeni oyunları oynama konusunda eksik yaratır PS4. God of War 5, TLoU P3 gibi exclusiveleri PS4'e çıkarırlar mı bilemiyorum. Ben çıkaracaklarına pek ihtimal vermiyorum aslında ama Sony PS4 desteğinin PS3 kadar kısa sürede kesilmeyeceğini söyledi, o yüzden eğer çıkarırlarsa al-sat, kirala gibi yöntemlerle 50-100 TL'ye getirebilirsiniz bu yeni oyunları da. Ama bir yandan da Sony pek oyuncu dostu davranışları olan bir firma gibi davranmıyor özellikle son yıllarda. Demon's Souls, Returnal gibi yeni exclusiveler PS4'e gelmedi örneğin. Ama Spider-Man, HZD, GoW, TLoU gibi sevilen serilerin bir sonraki oyunlarını PS4'e çıkarmaları olası. Çünkü hala inanılmaz sayıda PS4 kullanıcısı var. Önümüzdeki yıllarda da böyle kalacak. Yine de kesin konuşmak doğru değil, çıkarmayabilirler de.

Bu sebeplerle, sıfır PS4 almak, özellikle ülkemizdeki fiyatlarla pek ideal değil bence. Biraz cesaret biraz da şansla iyi durumda ikinci el alınabilir. Garantisi devam eden birçok cihaz var internette. Gerçekten exclusive oyunları istiyorsanız ve ikinci ele bulaşmak istemiyorsanız sıfır alıp üstünde fazla düşünmeyebilirsiniz. İkinci el almanın avantajı, PS4 nesline ait exclusiveleri oynayıp ardından cihazı satarken cihazın daha az değer kaybına uğrayacak olması.

Series S'in avantajı ise yeni nesil olduğu için önümüzdeki yıllara dair kullanım sözü vermesi ve Game Pass'in geniş kütüphanesi. Microsoft stüdyolarının yeni oyunlarının ilk günden GamePass'e geleceğini de göz önünde bulundurmak lazım.

Ben açıkçası;
1. Mümkünse ikinci el PS4 alır, oyunları oynar, ardından satar, ya bilgisayar toplardım ya da Series S/X alırdım.
2. Şu an Series S alır, birkaç sene sonra yanına PS5 alırdım. (Bütçem varsa asıl tercihim bu olurdu, çünkü sonunda elimde PS5 kalıyor ve eski oyunları da güncellenmiş PS5 halleriyle daha keyifli oynayabilirim)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı