PS Store vs. Xbox Store

Haklısınız fakat kutulu Xbox oyunlarının uygun olmasının oyun koleksiyonu yapmayacaksanız herhangi bir avantajı yok. Benzer durum PS tarafında da var, Demon's Souls Store üzerinde 620 TL iken overgame 520 TL'ye satıyor. Hem daha ucuza almış oluyorsunuz, hem de atıyorum 500 TL'ye satarak ya da miles morales + 100 TL şeklinde takaslayarak oyunu yok parasına getirmiş oluyorsunuz. Daha sonra dilerseniz miles Morales'i kolayca Cyberpunk ile takaslayabilirsiniz, Xbox tarafındaki CP2077'den çok daha ekonomik olur. Bu piyasanın hareketli olması PS tarafında çok ciddi ucuzluk sağlarken Xbox tarafında yok. Bunun bir nedeni de sayısı çok fazla olan PS özel oyununun kutulu piyasasını canlı tutması, bu oyunlar ve üzerine Third party oyunlar birleşince seçenek çok artıyor.

Tabi ki almak istediğiniz versiyon PS5 dijital olduğunu düşününce bu anlattıklarım geçersiz. Dijitalde oyunları en az maliyetli olarak kiralama ya da ortaklık/kardeşlik ile oynamak mümkün iki taraf için de.

Ben bu takas haricinde belirli sitelerde neredeyse sıfır fiyatına satan insanları gördüm o yüzden benim 2.el oyun alma gibi bir niyetim yok. Oyunları mümkünse kutulu ve sıfır şekilde alırım dijitalde daha ucuz ise Xbox Store'den alırım. PS Store bu fiyatlarda kalırsa Game Pass alternatifi gelmesse daha çok oyuncu Xbox'a geçer. Herhalde şu anda Türkiye'de en çok satan konsol Series S'dir. Ama illaki stok gelse herkes PS5 alır bu millet akıllanmaz bu kadar kötülüklerine rağmen. Zaten PlayStation alanların %70'i eminim ki sadece pes/fifa oynayanlardır. Asıl bol oyun oynamak isteyen adam Xbox tercih etmeli. Belirli sitelerde PS Store'den memnun olmayan insanları görünce daha da çok soğuyorum. Bir God of War oynayacaz diye değmez.
PS Store de Hitman 3 ön sipariş de iken 307₺ miş. Sonra bir anda sebepsiz yere 499₺ olmuş. Xbox tarafında ise Epic Games ile aynı fiyat olan 260₺.Xbox Türkiye çalışıyor demek. PS Store nasıl olsa İngiltere'deki merkeze bağlı bu iş böyle gitmez bir dur demek lazım ama nerede...

Ben bu takas haricinde belirli sitelerde neredeyse sıfır fiyatına satan insanları gördüm o yüzden benim 2.el oyun alma gibi bir niyetim yok. Oyunları mümkünse kutulu ve sıfır şekilde alırım dijitalde daha ucuz ise Xbox Store'den alırım. PS Store bu fiyatlarda kalırsa Game Pass alternatifi gelmesse daha çok oyuncu Xbox'a geçer. Herhalde şu anda Türkiye'de en çok satan konsol Series S'dir. Ama illaki stok gelse herkes PS5 alır bu millet akıllanmaz bu kadar kötülüklerine rağmen. Zaten PlayStation alanların %70'i eminim ki sadece pes/fifa oynayanlardır. Asıl bol oyun oynamak isteyen adam Xbox tercih etmeli. Belirli sitelerde PS Store'den memnun olmayan insanları görünce daha da çok soğuyorum. Bir God of War oynayacaz diye değmez.
PS Store de Hitman 3 ön sipariş de iken 307₺ miş. Sonra bir anda sebepsiz yere 499₺ olmuş. Xbox tarafında ise Epic Games ile aynı fiyat olan 260₺.Xbox Türkiye çalışıyor demek. PS Store nasıl olsa İngiltere'deki merkeze bağlı bu iş böyle gitmez bir dur demek lazım ama nerede...

Evet PS Türkiye rezalet çalışıyor Store fiyatları çok kötü. Hitman 3 tüm dünyada PS4/PS5 versiyonları sabit fiyatken, daha doğrusu PS4 oyununa next gen update olarak ücretsiz yükseltme yapılacağı için aynı fiyatta satılırken Türkiyede PS4 versiyonu 307 TL, PS5 versiyonu 500 TL gibi bir fiyat açıklanmıştı. Sonra hatayı ikisini de 500 TL yaparak düzeltti sevgili PS TR :) Dünyada ise her platformda oyun fiyatları aynı olduğu için insanların Playstation kullanması çok normal.

Ama isteyen de 5 tane oyunu gün sonunda cebinden 50 lira çıkararak oynayabiliyor, PS tarafında disklinin böyle bir artısı var, çok oyuncu olmasından kaynaklı hareketlilikle de dijital tarafında ciddi ucuza oynama şansı oluyor. Fakat Xbox Store'da özellikle piyasası hareketli olmayan indie oyunlar ve genelde takas yapmaya ya da satmaya elverişli olmayan alınıp 1-2 yıl oynamalık BF,COD,FIFA gibi oyunları da ucuza sunabilirse çok ciddi artısı olur.

Evet PS Türkiye rezalet çalışıyor Store fiyatları çok kötü. Hitman 3 tüm dünyada PS4/PS5 versiyonları sabit fiyatken, daha doğrusu PS4 oyununa Next gen Update olarak ücretsiz yükseltme yapılacağı için aynı fiyatta satılırken Türkiye'de PS4 versiyonu 307 TL, PS5 versiyonu 500 TL gibi bir fiyat açıklanmıştı. Sonra hatayı ikisini de 500 TL yaparak düzeltti sevgili PS TR :) dünyada ise her platformda oyun fiyatları aynı olduğu için insanların PlayStation kullanması çok normal.

Ama isteyen de 5 tane oyunu gün sonunda cebinden 50 lira çıkararak oynayabiliyor, PS tarafında disklinin böyle bir artısı var, çok oyuncu olmasından kaynaklı hareketlilikle de dijital tarafında ciddi ucuza oynama şansı oluyor. Fakat Xbox Store'da özellikle piyasası hareketli olmayan indie oyunlar ve genelde takas yapmaya ya da satmaya elverişli olmayan alınıp 1-2 yıl oynamalık BF, CoD, FIFA gibi oyunları da ucuza sunabilirse çok ciddi artısı olur.

Ben genelde oyunlarımı satmayı sevmem FIFA-pes haricinde. Ayrıca Xbox Game Pass de EA Play mevcut tüm Battlefield serisi de var. FIFA 20 de var FIFA 21'in eklenmesine birkaç ay daha var herhalde. Yine PES 2021 de mevcut. Zaten EA, Rockstar, activision gibi şirketlerden ucuzluk beklenmez. Ama diğer daha küçük geliştiriciler her türlü fiyat yardımını yapıyor. En azından PC ve Xbox da.

Ben genelde oyunlarımı satmayı sevmem FIFA-pes haricinde. Ayrıca Xbox Game Pass de EA Play mevcut tüm Battlefield serisi de var. FIFA 20 de var FIFA 21'in eklenmesine birkaç ay daha var herhalde. Yine PES 2021 de mevcut. Zaten EA, Rockstar, activision gibi şirketlerden ucuzluk beklenmez. Ama diğer daha küçük geliştiriciler her türlü fiyat yardımını yapıyor. En azından PC ve Xbox da.

Oyunları satmayı sevmiyorsanız PS tarafı epey sıkıntılı hocam direkt Xbox alın zaten. EA, Rockstar, Activision gibi şirketlerin oyunlarının özel fiyatlandırmaya tabi tutulamamasının veya kolay kolay ucuzlamamasının nedeni bu oyunların 3-5 gün sürecek hikayeli oyunlar değil de uzun soluklu, devamlı multiplayer oynanabilecek oyunlar sunmaları. EA altında çok geliştirici olduğu için fazla oyun çıkarıyor gibi gözüküyorlar ama aslında çok oyun çıkarmıyorlar ve maliyetleri fazla, Rockstar zaten 5 yılda bir oyun çıkarıyor, Activision da COD çıkarıyor sadece bu nedenle oyunları standart olarak pahalı yapıyorlar.

Bir COD'u diğer COD çıkana kadar oynarsın ve diğeri çıktığında öncekinin piyasası çok düşer, FIFA-NBA vs. için de geçerli bu. Bu nedenle kutulu alınması çok mantıklı olmayan ve ticaretini yapmaya elverişli olmayan bu oyunları da Microsoft dijital olarak 1-2 tık uygun yapabilirse kesinlikle tercih sebebi olur.

Third party mesela AC Valhalla, CP 2077, Hitman 3 gibi story bazlı yapımların Sony'nin elinde de bolca story bazlı oyun bulunduğu için al-oyna-bitir-sat döngüsünde pahalı olmalarının çok bir handikapı olmuyor. Indie oyunların fiyatı ise önemli fark yaratan detaylardan. Tabi siz kutulu veya dijital olarak takas/ikinci el oyuna sıcak bakmıyorsanız özel oyunlarının sisteme eklenmesiyle, indie ve third party oyunların daha uygun fiyatlı olmasıyla açık ara önde zaten Xbox.

Yeni konular

Geri
Yukarı