PS Store'dan alınan FIFA 22 700 TL yerine 727 TL çekmiş

cerberus123

Kilopat
Yer
Ankara/Eskişehir
Daha fazla  
Selamlar, PS Store'dan FIFA 22 Ultimate Edition aldım, fiyatı 700 TL görünüyordu fakat karttan 727 TL çekmiş. Sistem dolar bazlı çalışıyor da kur farkından dolayı bu şekilde mi oluyor? Bu şekilde fiyat farkı ile karşılaşan var mı?

Dolar bazlı derken? Türkiye mağazasından mı aldınız oyunu?

Yani 700 TL gösterip eğer 727 TL çekiyorsa desteğe ulaşman gerekir. Eşzamanlı kur fiyatlandıraması olacağını düşünmüyorum.

Ben PS Store'dan Ziraat Bankası Mastercard kredi kartımla alışveriş yaptığımda bu şekilde fazla çekiyor, İş Bankası üzerinden VISA kartla yapınca fiyatı neyse onu çekiyordu geçen yıl. Örneğin 430 TL yazan oyun 442 TL olarak görünüyordu vs.

Aynısı Spotify için de geçerliydi. 8,99 yerine 9,13 falan çekiyordu bir ara. Hepsini İş Bankası'na geçirdim sonra. Artık bankadan dolayı mıydı, yoksa Mastercard-VISA farkından dolayı mıydı bilemiyorum.

Ziraat Bankası ile konuştuğumda onlar da pek anlam verememişti. Yapılan harcamanın döviz gözüktüğünü, fiyat farkının anlık kur farkı olduğunu söylemişlerdi ama hatalı bir açıklamaydı çünkü TL üzerinden sabitlenmiş olması gerekiyor bu ücretlerin.

PS Store desteği ile konuştuğumda kur ile ilgisi olmadığını, kendilerinin kestiği faturanın mağazada ne yazıyorsa o olduğunu söylemişlerdi.

Oyunu henüz indirmediyseniz, iade edebiliyorsanız, İş Bankası veya başka bir bankadan VISA kartınız varsa iade edip bir de oradan almayı deneyin bence.

Ziraat Bankası kredi kartımın sanal kartından aldım ve oyunu indireli birkaç gün oluyor.

Geçen sene de kardeşimde aynısı olmuş. Birkaç tane oyun almış ve 18 lira kadar fazladan çekim olmuş. Banka ile görüşmüş ve döviz ile alakalı demişler. Ama büyük ihtimal Mastercard ile alakalı.

Üst tarafta arkadaşın dediği gibi bu sorun Ziraat Bankasından kaynaklı sanırım. Ben de Twitch aboneliği vs. aldığımda Ziraat kartımdan hep 30-40 kuruş fazla çekiliyor ama diğer kartlar direkt sitedeki fiyatı çekiyor.

Ziraat Bankası kredi kartımın sanal kartından aldım ve oyunu indireli birkaç gün oluyor.

Geçen sene de kardeşimde aynısı olmuş. Birkaç tane oyun almış ve 18 lira kadar fazladan çekim olmuş. Banka ile görüşmüş ve döviz ile alakalı demişler. Ama büyük ihtimal Mastercard ile alakalı.
PS Store Türkiye doğrudan İngiltere'ye bağlı, yani satın alım yaptığınızda o anki kurdan Pound'a çevriliyor ve İngiltere'ye gönderiliyor para. Sorun burada başlıyor. Oyunların TL fiyatı sabit, kur ise oldukça değişken, dolayısıyla İngiltere'ye giden döviz miktarı sürekli değişiyor.

Örneğin pazartesi günü kur 12 TL, siz ise 480 TL'lik alışveriş yaptınız. Kredi kartıyla yapılan alışverişlerde "provizyon" diye bir olay var. İşlem önce 1-2 gün provizyonda bekletilir, sonrasında kesin harcama olarak ekstrenize düşer.

Benim tahminimce, siz 12 TL'lik kurda 480 TL'lik alışverişi yaptığınız anda, ya Mastercard ya da banka bu işlemi anlık olarak 40 Pound'a çeviriyor ve kaydediyor. Ama provizyonda olduğu için işlem henüz tamamlanmıyor, yani gerçekten bir para çevrimi ve gönderimi yok, sadece kayıtlara geçiyor, bekleyen işlemler arasına not ediliyor. 2 gün sonra işlem provizyondan çıktığında, bankanın İngiltere'ye 40 Pound aktarması gerekiyor, çünkü işlem bu şekilde kaydedilmiş. Bakıyorlar güncel kura, 12,07 TL. Kaç TL etti? 482,8 TL. Yapıştırıyorlar sizin karta 482,8 TL hesap. E ama ben oyunu 480'e almıştım? Yapacak bir şey yok.

Yukarıda bahsettiğim İş Bankası VISA kartta niye fark çıkmadı o zaman? Yine tahminimce, bu sefer banka (veya VISA) provizyona aldığı işlemi henüz Pound'a çevirmiyor, 480 TL olarak kaydediyor. 2 gün sonra işlem provizyondan çıktığında, banka bakıyor bu 480 TL para İngiltere'ye gidecek. Güncel kurdan (12,07) çeviriyor dövizi, 39,76 Pound gönderiyor.

Kısacası iki sistemin provizyon-gerçek işlem arasında kur değişimlerine yaklaşımı farklı. Birisi orijinal TL harcamayı sabit tutuyor, birisi harcama anındaki döviz karşılığını sabit tutuyor diye tahmin ediyorum. Özellikle geçen hafta olduğu gibi döviz kurlarının aniden arttığı haftalarda bu durum çok daha üzücü hale geliyor. Bunun nasıl bir kanuni düzenlemesi, prosedürü olmaz, bankalar/kartlar arası bu kadar fark olur asıl merak ettiğim konu bu.

Mantıken dövizin düştüğü dönemlerde yeterince şanslıysanız mağaza fiyatından ucuza bile denk getirebilirsiniz oyunu ama ben Ziraat/Mastercard ile PS Store alışverişi yapmayı bıraktığım için hiç denk gelmedim. Zaten sık sık oyun alacak, bu teorimi deneyecek durumum da yok :D

FIFA'yı satın aldığınız ve provizyondan çıktığı günün (veya satın aldıktan birkaç gün sonrasının) kurlarına bakıp oran orantı yaparsanız büyük ihtimalle az çok eşitlendiklerini göreceksiniz. Saatlik kur farkından dolayı birebir tutmayabilir elbette.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı