PS Vita'yı bilgisayarda kontrolcü olarak kullanabilir miyiz?

Erkan Skywalker

Decapat
Makaleler
1
Yer
Eskişehir/Türkiye
Merhaba, PS3'ümü satıp PS Vita almayı düşünüyorum. Sebebi ise zaten bütün PS3 özel oyunlarını bitirmem ve diğer oyunlarını da PC'den oynayabilmem. PS3'ü aldığım zaman PC yoktu fakat PC gelince PS3'ün bir anlamı kalmadı. Normalde bir Xbox Controller alacaktım o parayla fakat sonradan aklıma PS Vita geldi. Çünkü duyduğum kadarıyla PSP'lerde bir şekilde PC'de Controller olarak kullanma vardı. Dedim hem cebime atıp gezdirebileceğim, neredeyse her yerde bana oyun deneyimi vadeden PS Vita'yı bir şekilde PC'de Controller olarak da kullanabilirsem bir taşla iki kuş vurmuş olurum. Şimdi size soruyorum; PS Vita, kablolu veya kablosuz fark etmez, bir şekilde PC'de Controller olarak kullanılabiliyor mu?
Not: Cihazı ya kırık alacağım ya da direkt ben kırdıracağım zaten söylemiş olayım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Moonlight Game Streaming: Play Your PC Games Remotely, bu NVIDIA ShadowPlay'dan tersine mühendislikle geliştirilmiş bir program. PS VITA clienti var. ShadowPlay yoksa kartında Sunshine host uygulaması da var onla beraber kullanabilirsin, GitHub - LizardByte/Sunshine: Self-hosted game stream host for Moonlight.. Ağın iyi ise input lag minimal bayağı.
Kusura bakmayın site çok karışık geldi çok bir şey anlamadım. Detaylı bir şekilde anlatabilir misiniz?

Kusura bakmayın site çok karışık geldi çok bir şey anlamadım. Detaylı bir şekilde anlatabilir misiniz?
Moonlight programı NVIDIA'nın ShadowPlay uygulamasının tersine mühendislik yoluyla geliştirilen bir client. NVIDIA ShadowPlay ile yayın yapan bilgisayarlara bu programla bağlanabilir ve oynayabilirsiniz. Bu NVIDIA'nın hayal ettiği "salonda oyun veya ev içinde oyun" hayalinin gerçekleşmemiş bir projesi. Wii U ve Vita için client uygulaması var, client yani görüntüyü alacak olan uygulama.

ShadowPlay sanırsam kalmadı, Sunshine'da host'u taklit ediyor. Görüntüyü ve sesi oluşturup client'a gönderiyor, Client'de host'a tuşları gönderiyor. Host'u bilgisayara, client'i de konsola kuracaksın. Ortak platformu yani ShadowPlay'ın iletişim protokolünü kullandıkları için iletişim kurabilirler.

Moonlight programı NVIDIA'nın ShadowPlay uygulamasının tersine mühendislik yoluyla geliştirilen bir client. NVIDIA ShadowPlay ile yayın yapan bilgisayarlara bu programla bağlanabilir ve oynayabilirsiniz. Bu NVIDIA'nın hayal ettiği "salonda oyun veya ev içinde oyun" hayalinin gerçekleşmemiş bir projesi. Wii U ve Vita için client uygulaması var, client yani görüntüyü alacak olan uygulama.

ShadowPlay sanırsam kalmadı, Sunshine'da host'u taklit ediyor. Görüntüyü ve sesi oluşturup client'a gönderiyor, Client'de host'a tuşları gönderiyor. Host'u bilgisayara, client'i de konsola kuracaksın. Ortak platformu yani ShadowPlay'ın iletişim protokolünü kullandıkları için iletişim kurabilirler.
Peki bu sayede görüntü de mi Vita'ya gelicek yoksa sadece tuşları mı aktarıyor?

Peki bu sayede görüntü de mi Vita'ya gelicek yoksa sadece tuşları mı aktarıyor?
Doğru ayarlanırsa tuşlar aktarılır, Vita da ses ve görüntüyü alabilir. Ben aynı oda içerisinde iki Linux cihazı bu programlarla bağlayıp kullanmıştım. Koşullar sağlanırsa çok güzel görüntü kalitesi ve düşük gecikme sağlıyor. Vita'nın ağ performansı doğrudan yetmez bence. Ve çok pahalı bir konsol ikinci el alacaksanız dahi. Visual Novel haricinde oyun yok konsola. :/

Yeni konular

Geri
Yukarı