Çözüldü PS3 süper Slim RSX çok ısınıyor!

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

TAHAU

Kilopat
Makaleler
2
Arkadaşlar herkese selam. Bu sene sınav senem olduğundan fazla oyun oynamıyorum. Hele PlayStation 3'den oyun oynamayı bırakalı 2 sene oldu. Ben de PS3 süper Slim modelimi satıyorum. Lakin şöyle bir durum var.
Ben Teog'a girdiğim sene PS3! Ü hiç açmamıştım 9.sınıfta bir açtım. Fanlar oyunlarda masayı sallıyor neyse ben çok takmadım çünkü oyundan ziyade YouTube'da takılıyordum.
Neyse gel zaman git zaman düzelir dedim. O sene bu sene hala çok sesli çalışıyor fanlar üstelik FPS eskiye göre çok düşük.
Ben de garantisi bittiğinden sinirlendim, kırdım. PS3'ü içine webman adlı bir uygulama yükledim. Orada sıcaklıklar şu şekildeydi;
CPU(%35 fan devrinde) 50-55C oyunda da en fazla 60 derece oluyordu ama RSX PS3 arayüzündeyken bile 72-78 derecelerde.
Bugün içini açmayı niyetlendim ama değişik bir tornavida lazımdı ben yine de bıçakla bütün vidaları çıkardım içini açtım anakarta kadar söküp içine havayı vurdum sonra her şeyi geri taktım ama nafile sıcaklıklar değişmedi.
Ürünü satacağım için insanlara termal macun değiştirin dedim ama sorun neyde inanın bende anlamadım.
Bu durumda ne yapmamı önerirsiniz.
Model: PS3 süper Slim 500GB.
@Furkan17TR sen anlıyorsun herhalde bir bakarsan çok sevinirim.

Siz cihazı açtıktan sonra termal macununu yenilediniz mi?
Hayır, maalesef bende termal macun şuanlık olmadıgından sadece tozunu falan aldım.
Bende de aynı model PS3 var seninki çok ısınıyorsa en iyisi playstationcuya götür daha iyi olur en azından onlar işini bilen insanlar sonuçta hep tamir yapıyorlar.
Yetkili servis Sony'i aradığımda bana Diyarbakıra yolla dediler inanın hiç uğraşmak istemiyorum kendim hallettiğim gibi satacağım.

Hayır, maalesef bende termal macun şuanlık olmadıgından sadece tozunu falan aldım.

Yetkili servis Sony'i aradığımda bana Diyarbakıra yolla dediler inanın hiç uğraşmak istemiyorum kendim hallettiğim gibi satacağım.
Termal macunu yenilemeniz lazım. Onca yıldan sonra kurumuş ve işlevini yitirmiştir.

Termal macunu yenilemeniz lazım. Onca yıldan sonra kurumuş ve işlevini yitirmiştir.
Anlamadığım nokta neden işlemcinin değilde GPU'nun termal macununun fazla kullanmamama rağmen bitmesi. Neyse son çare macun gibi macun öneriniz varsa söylerseniz çok iyi olur.

Son düzenleme:
2013'ten beri bir kez içini açmadım aletin hala tıkır tıkır çalışıyor. Herhalde 14 yıllık falan o alet.
2009 üretimi CECHK04 Fat kasa vardı. 65 dereceyi geçmiyordu alet. Garanti etiketi hala üstünde. Sony ne kadar kaliteli macun kullandıysa artık <3

İçini aç, tüm tozlarını al. Güç kaynağının içine, fana, ızgaralara, havanın girip çıktığı her yere basınçlı hava vur. Daha sonra anakartı temizle, termal pedleri ve macunu değiştir.

Bilgisayarcıdan 5 liralık sıva alma. senede 1 defa yapıyorsun, 50-60 liraya kaliteli bir macun al, Vatan Bilgisayar olur, internetten olur ama bilgisayarcılardan sıva alma sakın.

Macunları yenile. Makine çiçek gibi olsun. Donanımsal bir arıza yoksa cihaz ilk gün ki haline dönecektir. Eğer bir problem varsa (benim Slim cihazımda olduğu gibi) ne yaparsan yap sıcaklık düşmeyecek. Onun için Reflow yada Reballing yaptırtman lazım. İkisi de evde yapılacak işler değil. 350-400 derece hava veren cihazlar lazım. Reballing ise BGA makineleri lazım.

2009 üretimi CECHK04 Fat kasa vardı. 65 dereceyi geçmiyordu alet. Garanti etiketi hala üstünde. Sony ne kadar kaliteli macun kullandıysa artık <3

İçini aç, tüm tozlarını al. Güç kaynağının içine, fana, ızgaralara, havanın girip çıktığı her yere basınçlı hava vur. Daha sonra anakartı temizle, termal pedleri ve macunu değiştir.

Bilgisayarcıdan 5 liralık sıva alma. senede 1 defa yapıyorsun, 50-60 liraya kaliteli bir macun al, Vatan Bilgisayar olur, internetten olur ama bilgisayarcılardan sıva alma sakın.

Macunları yenile. Makine çiçek gibi olsun. Donanımsal bir arıza yoksa cihaz ilk gün ki haline dönecektir. Eğer bir problem varsa (benim Slim cihazımda olduğu gibi) ne yaparsan yap sıcaklık düşmeyecek. Onun için Reflow yada Reballing yaptırtman lazım. İkisi de evde yapılacak işler değil. 350-400 derece hava veren cihazlar lazım. Reballing ise BGA makineleri lazım.
Arctic MX-4 Termal Macun 4 gr Fiyatı - Taksit Seçenekleri
Bu ürünü alıyorum o halde.

Geri
Yukarı