PS4 Oyunlar Nasıl Oynanıyor

Mersinli33

Hectopat
Makaleler
2
Merhaba ben PS4 almayı düşünüyorum fakat oyun sistemi nasıl işliyor hiçbir bilgim yok.

Mesela bende PS4 var, oyunlar sadece kutu ile mi alınıyor?
İkinci el oyun satıyorlar mesela Detroit oyunu sıfır 210 TL iken 2.el 110 TL bunlar arasında fark var mı?
Ben oyun alınca hesabıma mı kaydoluyor yoksa CD cihaza takılı mı olması lazım oynamak için?

Bunlar dışında oyun oynama olayı nasıl işliyor anlatırsanız sevinirim.

Oyun anahtarı satan siteler mevcut. Playstation'un kendi orijinal mağazası da var. Oyunları anahtar olarak alırsan daha ucuz olur. Ara sıra güzel indirimler de yakaladın mı çok güzel denk getirirsin.

Eğer kutulu alırsan bunların CD'sini takıp oynuyorsun. Bu kutulu oyunları bitirdikten sonra değerindeki başka bir oyun ile takas edip başka bir oyun da oynayabilirsin.

Kutulu oyunda disk PlayStation'a takılmak zorunda. Ön yükleme, güncellemeler vs. yine konsola yükleniyor. Bunun dışında kutulu oyunu ikinci el veya sıfır almanız bir şey değiştirmez, diski konsola takıp çalıştırmanız yeterli.

PlayStation Store üzerinden oyun alabilirsiniz. İndirimsiz oyunlar çok pahalı gözükebilir lakin indirimler son derece iyi oluyor. PlayStation 4 kullanan bir arkadaşınız varsa PSN Kardeşliği yaparak iki kişi ortak oyun alabilirsiniz.

Bir de çevrimiçi oyun oynamanız için PlayStation Plus abonesi olmanız lazım. Senelik 175 Lira bir ücreti var, her ay 2 oyun hediye ediyor ve aboneliğiniz boyunca o oyunları oynayabiliyorsunuz.

Şimdi temel olarak iki seçeneğin var. Kutulu ve dijial. Kutulu bildiğin gibi kutusu ve CD'si olan seçenek, dijital ise sanal market üzerinden aldığın ve ömür boyu hesabında kalan seçenek. Kutulu'da ise yine iki seçeneğin var. Sıfır ve ikinci el. İkinci el demek oyunu daha önce birisi oynamış demek. Fakat herhangi bir eksi ve kötü yanı yok.

2 seçeneğin var.

1-) Kutulu
2-) Dijital

Kutulu oynamak artık gereksiz. Çünkü pahalıya geliyor. Mesela X oyunu PSN'de daha ucuz olabiliyor. Oyun almadan önce ilk önce PSN Store'dan bakın fiyatına. Daha sonra oyun alacağınız sitelerden fiyat bakın. Daha sonra kod satanlardan fiyat bakın.

Kutulu oyunu PS4 için önermiyorum. Gidip oyuna 400 lira verme. Parana yazık.
Dijital oyun işte burada devreye giriyor. Burada oyun biraz daha ucuz oluyor. Ama burada da oyunlar 20-30 lira değil.

Burada başka bir yöntem devreye giriyor. Çok şey devreye girdi ama öyle :)

KARDEŞLİK

Mesela God of War 4 için;
PSN'de God of War 4 fiyat: 460 TL
2.El God of War 4 Fiyat : 100-150TL

Şimdi dijital dijital diye tavsiye verenlere soruyorum, 460 lira vermek mi istersiniz yoksa 100-150 lira mı?

Cevabını sen ver. Ama her oyun için bu kadar uçurum fark yok. GOW yaygın diye ucuz. Böyle yani. Her oyunun piyasası farklı. Cebini seviyorsan direk zıplama.

Ayrıca kutulu aldığın zaman CD'yi takıp oynaman gerek.

Zaten sen PS4'ü al. Kullanım kılavuzunda yazıyor bu sorduklarını. Burada boşuna yazmayalım. Alınca görürsün.

Yeni çıkan oyunların CD hali daha ucuz oluyor çoğunlukla. Mesela Horizon indirimle 130 lira civarı iken kutusu 70 lira. RDR2 indirimli 300 lira iken kutusu 200-280 lira arası değişiyor. Uncharted 4 indirimde 64 lira iken kutusu 2. el 40-70 lira arasi. RE2 470 lira iken kutusu 250-300 arasi. Detroit indirimliyken 135 lira iken kutulusu 150 lira civarına bulunabiliyor. Hatta Detroit'i olan arkadaşım vardı. Oyunu 2 haftalığına ödünç alıp, platinledim. Bedavaya geldi.
Yani sana önerim bir oyun alacaksan ilk önce kutulu ve dijital fiyatını karşılaştır. Fiyat farkı çok değilse kutulu al. Ama arada 50+ lira gibi bir fark varsa dijital al. Birde 0 ve 2. el oyunun hiçbir farkı yok. Tabii 2. el olan disk sağlamsa. Sadece DLC kodları kullanılmış olabilir.
Ayrıca başka biri ile kardeşlik yaparak 50/50 fiyatı bölüşebilirsin.
Disk ile oynayacaksan diskin takılı olması lazım oynamak için.

Ben şimdi bir arkadaşımla ortaklık yapmayı planlıyorum. Oda PS4 alacak ben de. Mesela 2.el kutulu oyun 150TL olsa 75 o 75 ben vererek almayı düşünüyorum. Aldıktan sonra sırayla önce ben oynayıp diski ona vereceğim sonra o da oynayacak. Sonra satıp başka bir oyun alacağız. Online oyun değil bu arada yanlış anlaşılmasın. Peki Ps Store dan alınca ikimizde kullanabiliyor muyuz?

Son düzenleme:
Ben şimdi bir arkadaşımla ortaklık yapmayı planlıyorum. Oda PS4 alacak ben de. Mesela 2.el kutulu oyun 150TL olsa 75 o 75 ben vererek almayı düşünüyorum. Aldıktan sonra sırayla önce ben oynayıp diski ona vereceğim sonra o da oynayacak. Sonra satıp başka bir oyun alacağız. Online oyun değil bu arada yanlış anlaşılmasın. Peki Ps Store dan alınca ikimizde kullanabiliyor muyuz?

Arkadaşınız sizin, sizde arkadaşınızın PSN hesabını ''ana hesap'' yaptığınızda hem PSN+ hemde PS Storda aldığınız oyunları ortak oynayabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı