PS4 Slim kasma sorunu

Arkadaşım sana verebileceğim tek tavsiye çok kafana takmama yönünde, bunu söylememin sebebi büyük bir hevesle sıfır olarak satın aldığım PS4 Slim cihazımın sorunu olduğunu düşünüp 15 ayda sadece 300-350 saat civarı oyun oynamış olmam. Yaşadığım sorunlara değinmem gerekirse; cihazı ilk aldığımda GTA 5 indirdim direkt olarak ve oyuna girdiğim zaman şehirde hız yaptığım zaman oyun bariz şekilde 20 FPS gibi geliyordu. Daha sonra oyundan kaynaklı bir sorundur dedim ve aynı sorunu yine Slim cihazda yaşayan birçok insan gördükten sonra fazla üstelemedim yoluma devam ettim, daha sonrasında EA Access ile BFV indirdim cihaza oyun çok güzel 60 FPS oynanıyor herhangi bir sıkıntı yok derken bi bakıyorum FPS sanki 38 civarlarına düşüyor gibi his veriyordu. Ondan sonra Youtube'da Digital Foundry diye bir kanal buldum ve bu kanaldan BFV'in FPS testine baktığımda oyunun gerçekten 38 FPS'e kadar indiğini gördüm ve bu yüzden yine yoluma devam ettim. Daha sonrasında Shadow of The Tomb Raider satın aldım ve bunu da indirip oyuna girdim ve ne göreyim oyunda herhangi bir şehre girince FPS bildiğin 20'e düşüyor yani bariz bir şekilde kasıyor, Digital Foundry'den kontrol ettiğimde bununda yaşandığını gördüm bu yüzden bunu da fazla üstelemedim. Bu sorunlar oyunlarda böyle devam ederken hem bu forumda hem Reddit'te birkaç konu açtım ve insanlardan soruma cevap bekledim, Reddit'ten birkaç arkadaş bana HDMI kablosunu tam taktığından emin ol yazdılar, ondan sonrasında o lanet kabloyu tam 100 defa çıkarıp geri taktım sanırım ve sorunum geçmedikten sonra ulan acaba oyunlarda kasma ben kabloya ellemeden önce bu derecede değil miydi yada yok muydu? diye kafaya takıp suçu kendime yükledim artık ne alakaysa. Aradan bir süre sonra bunun HDMI kablosuyla alakalı bir şey olmadığını anladım ve normal bir şekilde yoluma devam ettim, hatta bir gün yanlışlıkla HDMI kablosunu yanlışlıkla cihaza takılıyken yamulttum ve çok korktum acaba HDMI portuna bir şey olmuş mudur diye ama sonrasında başlarım PS4'e deyip tam 2 tane HDMI kablosunu cihaza takıp elimle kendim yamulttum ve anladım ki bunu hiç bir insan bu yolla kıramaz yani imkansız gibi bir şey o yüzden HDMI portunu bir daha kafaya takmadım. Aradan uzun bir süre geçti her şey tam uber zuber iyi gidiyordu ki bir gün cihazı açtım ve GTA'ya girdim ve birde ne duyayım ulan makineden bildiğimiz garip absürt ses geliyor ve sadece oyuna girdiğim zaman gelip oyunu kapadığım anda yok oluyordu ilginç bir şekilde. Bunun içinde Reddit'te ve bu forumda konu açtım, Reddit'ten yine bir arkadaş cevap yazdı fan kafesi eğri olduğu için fana değiyordur diye bende bunun üzerine hemen cihazın üst kapağını açtım ve birde ne göreyim arkadaş sıfır aldığım cihazın fan kafesi yamuk yumuk ne alaka ise artık ben tornavidayı elime alıp kafesi biraz yukarı kaldırdım ve cihazı açtım ama ses hala oradaydı gitmemişti. Daha sonra Reddit'ten bir arkadaş bana fanı tornavida ile sağ sola biraz oynat sorunun düzelebilir yazdı bende ne zararı olabilir ki dedim ve bunu yaptım, hemen bir oyun açtım ve aynı ses yine duruyordu ama bu sefer yarı seviyesindeydi bende hemen cihazı kapayıp biraz daha yamultum hatta fanı yukarı kaldırıp yerine geri oturttum ve seviyesi yine aynıydı hatta bu sefer eskiden oyunda değilken sessiz çalışan fan artık sesli çalışmaya başladı. O zamanlar yine aynı oyunları oynadığım için performansta herhangi bir değişiklik görmemiştim ama daha sonrasında Warzone oynamaya başladım ve oyunda şehir içindeyken oyun bildiğimiz kasıyordu yani oyun 60 FPS'ten sanki 38'e iniyordu BFV'te olduğu gibi, tabi ben durur muyum kendine kendime sormaya başladım ulan acaba fana ellediğim için mi böyle oluyor diye :D suçu yine kendime atıyordum acaba ben mi sebep oldum buna diye. Bu arada baya eski bir TV kullanıyorum yani 1080p bile değil 1080i, HZ oranı ise 50/60 olarak geçiyor yani büyük ihtimalle 50 HZ. Dün dayanamadım ve acaba TV'den mi kaynaklı diye cihazı söküp amcamın evine gittim ve cihazı TV'ye bağlayıp Warzone'u açtım ve gördüm ki sonuç yine aynı, bildiğin başımdan aşağı kaynar sular döküldü derken TV kumandasından oyun modunu seçtim ve gördüm oyun bildiğin tereyağ gibi oldu oyun bildiğin akıyordu 60 FPS sabitti bildiğin yani. Daha sonra 60 FPS birkaç oyun denedim ve hepsi TV oyun modundayken akıyordu, daha sonra RDR2 açtım ve o oyunda sağ sola dönerken FPS düştüğünü hala hissedebiliyordum. Ama bence o da yine oyunla alakalıdır diye düşünüyorum ama herhangi bir fikrim yok aslında tek temennim cihazda bir sıkıntı olmaması yönünde başkada bir şey değil(gerçi 38 FPS gibi hissettiren bir 60 FPS oyun, TV oyun modunda 60 FPS gibi hissettiriyorsa herhangi bir sorun yoktur herhalde). Yazdıklarımın uzun ve özensiz olduğunun farkındayım arkadaşlar ama PS4 Slim ile deneyim ettiğim ve içimde biriken bütün her şeyi yazdım buraya çünkü görüyorum ki aynı sorunlar başka çoğu insanda yaşıyor ve onlarda benim gibi sıfır aldıkları makineden soğuyorlar, büyük ihtimalle sorunları aynı benim gibi eski veya kötü TV'leri ve bunu anlayana kadar benim gibi cihazı kurcalama yapabilirler. Tek yapmanız gereken kendine düzgün bir oyuncu monitörü satın almanız yada oyun modu destekli düzgün TV almanız birde düzgün HDMI 2.0 kablo. Eğer kullandığın PS4 eski bir cihaz ise cihazın termal pad ve termal macunu değişimini yapın arından izi bütün tozları temizleyin. Temizlik işlemini yaptıktan sonra veritabanı yeniden oluşturma yapın ve mümkünse PS4 standart temasını kullanın. Eğer sorun çözülmezse PS4 cihazınızdan HDD'yi sökün ve bir bilgisayara bağlayıp düzgün bir şekilde formatlayıp PS4'e geri takın ve güvenli moddan PS4 işletim sistemini sıfırdan tekrar kurun, bunu önermemin sebebi bazen internet kaynaklı yanlış inen güncelleme dosyası sistemde yavaşlayamaya yol açıyor(bunu bir forumda okumuştum kaynağı hatırlamıyorum). Birde kötü HDD'de sistemde yavaşlamaya yol açabiliyor bunun için maalesef yeni HDD şart. Diğer bir önerebileceğim şey ise cihazınızın altına 4 adet kapak koyun yani cihaz koyduğunuz zeminle temas etmesin ısınma sorunu olmaması için, birde cihazınızın etrafı açık olsun çünkü cihazın sağ ve sol taraflarında hava kanalları mevcut oradan içeri hava alıyor aynı şekilde arkası da kapalı olmasın çünkü sıcak havayı rahatça dışarı atması gerekiyor. Benim yazacaklarım bu kadar umarım benimle aynı sorunu yaşayıp cevap bulamayan arkadaşlar yazdıklarım sayesinde biraz bilgi edinebilir.

Not; Bazen kendime keşke yarı fiyatına ikinci el fat kasa satın alsaymışım diyorum, hangi foruma girsem benimle aynı sorunu yaşayan PS4 Slim kullanıcı görüyorum. Bu arada kullandığım cihaz 2216B mümkünse uzak durun bu modelden yada dehi eski bir CUH'tan yada yeni çıkan 2218'den satın alın.

Not 2; Arkadaşlar yazım hatalarım için özür dilerim bu arada ama çok uzun yazdığım için ve kafam karman çorman olduğu için istemeden çok fazla yazım hatası yapmış olabilirim.

Not 3; "Ya abiii konsolda FPS her zaman sabittir" diyenleri dinlemeyin sakın tamamen şehir efsanesidir bu söylem, isteyen arkadaşlar Digital Foundry kanalından konsolların test videolarına bakabilir. Hatta size örnek vereyim World Warz Adlı oyunda sürü gelirken yer yer FPS değeri 30'dan bildiğimiz 19'a düşüyor inanmayan açıp bakabilir.

Arkadaşım sana verebileceğim tek tavsiye çok kafana takmama yönünde, bunu söylememin sebebi büyük bir hevesle sıfır olarak satın aldığım PS4 Slim cihazımın sorunu olduğunu düşünüp 15 ayda sadece 300-350 saat civarı oyun oynamış olmam. Yaşadığım sorunlara değinmem gerekirse; cihazı ilk aldığımda GTA 5 indirdim direkt olarak ve oyuna girdiğim zaman şehirde hız yaptığım zaman oyun bariz şekilde 20 FPS gibi geliyordu. Daha sonra oyundan kaynaklı bir sorundur dedim ve aynı sorunu yine Slim cihazda yaşayan birçok insan gördükten sonra fazla üstelemedim yoluma devam ettim, daha sonrasında EA Access ile BFV indirdim cihaza oyun çok güzel 60 FPS oynanıyor herhangi bir sıkıntı yok derken bir bakıyorum FPS sanki 38 civarlarına düşüyor gibi his veriyordu. Ondan sonra YouTube'da digital foundry diye bir kanal buldum ve bu kanaldan Bfv'in FPS testine baktığımda oyunun gerçekten 38 FPS'e kadar indiğini gördüm ve bu yüzden yine yoluma devam ettim. Daha sonrasında Shadow of the Tomb Raider satın aldım ve bunu da indirip oyuna girdim ve ne göreyim oyunda herhangi bir şehre girince FPS bildiğin 20'e düşüyor yani bariz bir şekilde kasıyor, digital Foundry'den kontrol ettiğimde bununda yaşandığını gördüm bu yüzden bunu da fazla üstelemedim. Bu sorunlar oyunlarda böyle devam ederken hem bu forumda hem Reddit'te birkaç konu açtım ve insanlardan soruma cevap bekledim, Reddit'ten birkaç arkadaş bana HDMI kablosunu tam taktığından emin ol yazdılar, ondan sonrasında o lanet kabloyu tam 100 defa çıkarıp geri taktım sanırım ve sorunum geçmedikten sonra ulan acaba oyunlarda kasma ben kabloya ellemeden önce bu derecede değil miydi ya da yok muydu? Diye kafaya takıp suçu kendime yükledim artık ne alakaysa. Aradan bir süre sonra bunun HDMI kablosuyla alakalı bir şey olmadığını anladım ve normal bir şekilde yoluma devam ettim, hatta bir gün yanlışlıkla HDMI kablosunu yanlışlıkla cihaza takılıyken yamulttum ve çok korktum acaba HDMI portuna bir şey olmuş mudur diye ama sonrasında başlarım PS4'e deyip tam 2 tane HDMI kablosunu cihaza takıp elimle kendim yamulttum ve anladım ki bunu hiçbir insan bu yolla kıramaz yani imkansız gibi bir şey o yüzden HDMI portunu bir daha kafaya takmadım. Aradan uzun bir süre geçti her şey tam Uber zuber iyi gidiyordu ki bir gün cihazı açtım ve GTA'ya girdim ve bir de ne duyayım ulan makineden bildiğimiz garip absürt ses geliyor ve sadece oyuna girdiğim zaman gelip oyunu kapadığım anda yok oluyordu ilginç bir şekilde. Bunun içinde Reddit'te ve bu forumda konu açtım, Reddit'ten yine bir arkadaş cevap yazdı fan kafesi eğri olduğu için fana değiyordur diye bende bunun üzerine hemen cihazın üst kapağını açtım ve bir de ne göreyim arkadaş sıfır aldığım cihazın fan kafesi yamuk yumuk ne alaka ise artık ben tornavidayı elime alıp kafesi biraz yukarı kaldırdım ve cihazı açtım ama ses hala oradaydı gitmemişti. Daha sonra Reddit'ten bir arkadaş bana fanı tornavida ile sağ sola biraz oynat sorunun düzelebilir yazdı bende ne zararı olabilir ki dedim ve bunu yaptım, hemen bir oyun açtım ve aynı ses yine duruyordu ama bu sefer yarı seviyesindeydi bende hemen cihazı kapayıp biraz daha yamultum hatta fanı yukarı kaldırıp yerine geri oturttum ve seviyesi yine aynıydı hatta bu sefer eskiden oyunda değilken sessiz çalışan fan artık sesli çalışmaya başladı. O zamanlar yine aynı oyunları oynadığım için performansta herhangi bir değişiklik görmemiştim ama daha sonrasında Warzone oynamaya başladım ve oyunda şehir içindeyken oyun bildiğimiz kasıyordu yani oyun 60 FPS'ten sanki 38'e iniyordu Bfv'te olduğu gibi, tabii ben durur muyum kendine kendime sormaya başladım ulan acaba fana ellediğim için mi böyle oluyor diye :D suçu yine kendime atıyordum acaba ben mi sebep oldum buna diye. Bu arada bayağı eski bir TV kullanıyorum yani 1080P bile değil 1080I, HZ oranı ise 50/60 olarak geçiyor yani büyük ihtimalle 50 Hz. Dün dayanamadım ve acaba TV'den mi kaynaklı diye cihazı söküp amcamın evine gittim ve cihazı TV'ye bağlayıp Warzone'u açtım ve gördüm ki sonuç yine aynı, bildiğin başımdan aşağı kaynar sular döküldü derken TV kumandasından oyun modunu seçtim ve gördüm oyun bildiğin tereyağ gibi oldu oyun bildiğin akıyordu 60 FPS sabitti bildiğin yani. Daha sonra 60 FPS birkaç oyun denedim ve hepsi TV oyun modundayken akıyordu, daha sonra RDR2 açtım ve o oyunda sağ sola dönerken FPS düştüğünü hala hissedebiliyordum. Ama bence o da yine oyunla alakalıdır diye düşünüyorum ama herhangi bir fikrim yok aslında tek temennim cihazda bir sıkıntı olmaması yönünde başkada bir şey değil(gerçi 38 FPS gibi hissettiren bir 60 FPS oyun, TV oyun modunda 60 FPS gibi hissettiriyorsa herhangi bir sorun yoktur herhalde). Yazdıklarımın uzun ve özensiz olduğunun farkındayım arkadaşlar ama PS4 Slim ile deneyim ettiğim ve içimde biriken bütün her şeyi yazdım buraya çünkü görüyorum ki aynı sorunlar başka çoğu insanda yaşıyor ve onlarda benim gibi sıfır aldıkları makineden soğuyorlar, büyük ihtimalle sorunları aynı benim gibi eski veya kötü TV'leri ve bunu anlayana kadar benim gibi cihazı kurcalama yapabilirler. Tek yapmanız gereken kendine düzgün bir oyuncu monitörü satın almanız ya da oyun modu destekli düzgün TV almanız bir de düzgün HDMI 2.0 kablo. Eğer kullandığın PS4 eski bir cihaz ise cihazın termal pad ve termal macunu değişimini yapın arından izi bütün tozları temizleyin. Temizlik işlemini yaptıktan sonra veritabanı yeniden oluşturma yapın ve mümkünse PS4 standart temasını kullanın. Eğer sorun çözülmezse PS4 cihazınızdan HDD'yi sökün ve bir bilgisayara bağlayıp düzgün bir şekilde formatlayıp PS4'e geri takın ve güvenli moddan PS4 işletim sistemini sıfırdan tekrar kurun, bunu önermemin sebebi bazen internet kaynaklı yanlış inen güncelleme dosyası sistemde yavaşlayamaya yol açıyor(bunu bir forumda okumuştum kaynağı hatırlamıyorum). Bir de kötü HDD'de sistemde yavaşlamaya yol açabiliyor bunun için maalesef yeni HDD şart. Diğer bir önerebileceğim şey ise cihazınızın altına 4 adet kapak koyun yani cihaz koyduğunuz zeminle temas etmesin ısınma sorunu olmaması için, bir de cihazınızın etrafı açık olsun çünkü cihazın sağ ve sol taraflarında hava kanalları mevcut oradan içeri hava alıyor aynı şekilde arkası da kapalı olmasın çünkü sıcak havayı rahatça dışarı atması gerekiyor. Benim yazacaklarım bu kadar umarım benimle aynı sorunu yaşayıp cevap bulamayan arkadaşlar yazdıklarım sayesinde biraz bilgi edinebilir.

Not; bazen kendime keşke yarı fiyatına ikinci el fat kasa satın alsaymışım diyorum, hangi foruma girsem benimle aynı sorunu yaşayan PS4 Slim kullanıcı görüyorum. Bu arada kullandığım cihaz 2216B mümkünse uzak durun bu modelden ya da dehi eski bir Cuh'tan ya da yeni çıkan 2218'den satın alın.

Not 2; arkadaşlar yazım hatalarım için özür dilerim bu arada ama çok uzun yazdığım için ve kafam karman çorman olduğu için istemeden çok fazla yazım hatası yapmış olabilirim.

Not 3; "ya abiii konsolda FPS her zaman sabittir" diyenleri dinlemeyin sakın tamamen şehir efsanesidir bu söylem, isteyen arkadaşlar digital foundry kanalından konsolların test videolarına bakabilir. Hatta size örnek vereyim world warz adlı oyunda sürü gelirken yer yer FPS değeri 30'dan bildiğimiz 19'a düşüyor inanmayan açıp bakabilir.

Çok teşekkürler anlattığın için ben de çözüm arıyordum ve merak ettiklerim vardı.
Bu PS4 bu sefer de monitöre taktıktan sonra görüntü gidiyor bende HDMI to VGA vardı onda sorun yoktu geçen gün yeni aldım internetten onu taktım güç kablosu falan hiçbir şeyde sıkıntı yok PS logosu geliyor sonra görüntü gidiyor normalde cihazı açarken güvenli modda değişiyor zaten güvenli moda nadiren gelebiliyorum ondan sonra çözünürlük değistirmeyi seçiyorum falan yeniden başladıktan sonra görüntü seçme ekranı geliyor sinyal yok diyor anlamadım önceki dönüştürücüde sorun yoktu bunda neden var?

Son düzenleme:
@Hacen Geçen bende HDMI kablosu değiştirdim hemde bir kaç tane kendi kablosu hariç diğer kabloların hiçbiri ile TV'ye ekran gelmiyordu. Eğer yeni dönüştürücü alınca bu sorunu yaşamaya başladıysan eskisini kullanmaya devam et.

Yeni konular

Geri
Yukarı