Psikoloji temalı YouTube Shorts kanalının izlenmemesi

Biraz daha dikkat çekici içerikler üretim hocam. Örneğin balsak diye bir kanal var Shorts'lari çok dikkat çekici bir bakın derim.

Evet evet duymuştum dostum bu içerik üreticisini. Fakat ben psikolojik danışmanlık mezunuyum ve seneye psikoterapist olacağım. Bu sebeple ilgi çekici veya az bile olsa dikkat çekici şekilde yapmam karşıdaki insanın güvenini kırabilir. Bir terapistin izlenme almak için doğru/yanlış fark etmez bu tarz bir video başlığı koyması bana pek etik gelmiyor. Yoksa herkesin yaptığı gibi hipnoz edici videolar koyup üzerine otomatik alt yazı arkaya da şarkı koyar milyonlarca izlenme alırdım. Amacım hem kendimi geliştirmek hem de beni izleyenlere farkındalık kazandırmak ve psikolojiyi daha geniş kitleye öğretmek. Balık tutmayı öğretmek yani metaforik olarak.

Evet evet duymuştum dostum bu içerik üreticisini. Fakat ben psikolojik danışmanlık mezunuyum ve seneye psikoterapist olacağım. Bu sebeple ilgi çekici veya az bile olsa dikkat çekici şekilde yapmam karşıdaki insanın güvenini kırabilir. Bir terapistin izlenme almak için doğru/yanlış fark etmez bu tarz bir video başlığı koyması bana pek etik gelmiyor. Yoksa herkesin yaptığı gibi hipnoz edici videolar koyup üzerine otomatik alt yazı arkaya da şarkı koyar milyonlarca izlenme alırdım. Amacım hem kendimi geliştirmek hem de beni izleyenlere farkındalık kazandırmak ve psikolojiyi daha geniş kitleye öğretmek. Balık tutmayı öğretmek yani metaforik olarak.
Hocam benim size tavsiyem "kanalınıza bakmadım" ama ilk başlarda gelişmek istiyorsanız, arkadaşın dediği gibi dikkat çeken, az uğraş gerektiren içerikler üretin ve videonuzu hedef kitlenizin aktif olduğu saatte atmaya çalışın. Mesela hedef kitleniz gençlerse 17:00 video paylaşmak için çok uygun bir saat. Gerçekten uğraşılmış kaliteli videolarınızı kanal biraz büyüdükten sonra paylaşın, yoksa çöp olur.

Hocam benim size tavsiyem "kanalınıza bakmadım" ama ilk başlarda gelişmek istiyorsanız, arkadaşın dediği gibi dikkat çeken, az uğraş gerektiren içerikler üretin ve videonuzu hedef kitlenizin aktif olduğu saatte atmaya çalışın. Mesela hedef kitleniz gençlerse 17:00 video paylaşmak için çok uygun bir saat. Gerçekten uğraşılmış kaliteli videolarınızı kanal biraz büyüdükten sonra paylaşın, yoksa çöp olur.

Teşekkürler tavsiyen için dostum. Genel olarak literatürden araştırma yapmadan video yüklemek istemiyorum, belli tarzlardaki insanları yanıltan kişisel gelişim kanalları olmak istemediğim için. Onun dışında da belki dizi/film kesiti bulmam beni yorar ancak belli sayıda video ürettikten ve içerik üretmede hızlandıktan sonra çok vakit alacağını düşünmüyorum. Ama günde bir olan video sayımı haftada 1-2 olacak şekilde azaltmak istiyorum ve onu ne şekilde yapacağımdan emin değilim. Eğer bir anda haftada 1-2 video yaparsam YouTube "bu aktif değil" deyip, izlenmelerim düşer mi bilemediğim için.

Haklısınız hocam. Piskoloji alninda videolar cekecekseniz arka planlı videolar çekmeniz işinize yarayacktır. Örneğin videonun başında el ve mimik harektleri ile içinde bulundukları videonun seyirciye ne olduğunu anlatın daha sonra piskoloji ile alakalı bir video ve görsel gelsin ekrana ve arka plandan açıklayarak anlatın. Mesela psikolojik sıkıntıları anlamanın 5 yolu gibi bir video (örnek veriyorum tamamen size kalmis). En sondada insanlarin fikirlerini sorun ki yorum etkileşimi artsın.

Haklısınız hocam. Piskoloji alninda videolar cekecekseniz arka planlı videolar çekmeniz işinize yarayacktır. Örneğin videonun başında el ve mimik harektleri ile içinde bulundukları videonun seyirciye ne olduğunu anlatın daha sonra piskoloji ile alakalı bir video ve görsel gelsin ekrana ve arka plandan açıklayarak anlatın. Mesela psikolojik sıkıntıları anlamanın 5 yolu gibi bir video (örnek veriyorum tamamen size kalmis). En sondada insanlarin fikirlerini sorun ki yorum etkileşimi artsın.

Evet fikirlerini sorma üzerine en sonda diyorum ancak video içerisinde de ekleyeceğim interaktif bir şeyler. Stok video veya sadece kendim çok sıradan ve sıkıcı kaçıyor en azından Shorts için o yüzden film/dizi kesitleri dediklerimi daha çok somutlaştıracaktır diye düşünüyorum. Teşekkürler yorumun için.

Hocam öncelikle kesinlikle bir yaka mikrofonu edinmek zorundasınız. Kaliteli Uyku başlıklı videonuza dayanarak yaptığım bir yorum bu. Odanızın akustiğinden kaynaklı olan uğultu rahatsız edici olabiliyor.

Gördüğüm kadarıyla sadece shorts üzerine yoğunlaşıyorsunuz. Uzmanlığınızla da uyumlu olabilecek şekilde 7-8 veya 15-20 dakikalık psikolojiye dair ilginç bilgiler videoları da çekebilirsiniz. Örneğin Stockholm Sendromu, Stanford Hapishane deneyi gibi konular her zaman ilgi çekicidir. Instagram'a da yine shorts süresinde atarsınız ve tamamı için diye youtube linkini bırakırsınız. Instagram'da gördükleri merak uyandırdığı ve devamını izlemek istedikleri için hem instagram hem youtube izlenmesi elde edersiniz.

Her ne kadar bazen bizlere cringe de gelse, arada youtube videolarınızda beğendiyseniz like atmayı unutmayın, abone olun vb. şeklinde hatırlatmalar yapmak önemlidir. Ben 15-20 saniye ayırıp 'youtube algoritmasında öne çıkıp, sizler gibi psikolojiye ilgili insanlara daha çok erişebilmem için lütfen bir like bırakmayı unutmayın' gibi bir şey eklerdim. Tabii söz konusu shorts iken 60 saniyede 15 saniye büyük bir kayıp. Ama konuyu anlamışsınızdır :)

Yolunuz açık olsun, iyi çalışmalar.

Arkadaşlar selam,

Günde bir adet olmak üzere Shorts içeriği paylaşıyorum, özellikle psikoloji ve kişisel gelişim temalı olmak üzere. Videoda yeri geliyor ben konuşuyorum yeri geliyor sadece video düzenleyerek atıyorum. Ama izlenme sayılarından göreceksiniz, bana hiçbir ipucu vermiyor neden izlenmediğine dair? Son videom için daha çok emek harcanmama rağmen en çok izlenen videom üzerine çok emek harcamamıştım bile. Etiket, açıklama vb. açıdan da yanlış bir şeyler yaptığımı düşünmüyorum. Sizin bir fikriniz var mı bu konuda? Yani izlenmelerimi nasıl artırabilirim?
Buradaki linkten sayfama bakıp yapıcı bir eleştiri yapabilirseniz çok sevinirim ki kendimi geliştirebileyim.

Çok iyi bence kanal.

Geri
Yukarı