PSU alırken neden yüksek watt seçiliyor?

sevgiicin

Kilopat
Hangi forma baksam ve konuya genelde 650W 750W hatta 1000 üzeri alma çabasını görüyorum. Ben 500W SGX Seasonic aldım. 1660 Ti Full ayarlarda birçok oyun denedim. Oyun açıkken 5600 OC ile kullandım. Yanında yazıcım, harici midi klavyem, 3 farklı harici diskim, 24' noc monitörüm ve harici ses kartım + olarak mikrofon ve benzeri çevre biirimlerim takılı ve faal. (arka planda render alımı)

PC'yi bu şekilde günlerce test ettim en ufak sorun yaşamadım, PSU'da ses dahi duymadım. 400W bulsam alacaktım da Seasonic'de yoktu.

Gerçekten bir şey mi kaçırıyorum bundan soruyorum neden 500 üstü PSU arayışı var?

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eskiden üreticiler verimliliğe oynardı, şimdi özellikle tekelleşen NVIDIA bir ton güç çekip daha fazla performans verme derdinde. Bu nedenle daha güçlü PSU'lar, geleceğe yönelik daha fazla yükseltme imkanı sunuyor. Tabii hala çoğu hazır sistemde 550W civarı PSU'lar yaygın.

Şu an benimle aynı duruma düşmemek için. GTX 1050 Tİ sattım ve PSU 350W olduğu için hiç yere masraf yapacağım. Halbuki o parayı işlemciye verecektim. Darboğazla idare etmek zorundayım.

500W üstü güç tüketen sistemlerde var unutmayın. Bazıları daha verimli elektrik kullandığından alıyor bazılarıda ileriye dönük yükseltme yapmak için.

Bunda bir sorun yok ama 150W güç tüketen bir sisteme 1000W psu takarsanız en küçük bir şeyde güç kaynağı sorunu algılayamayacağından anakart yanar.

Bu gibi ekstrem örneklerin gerçekleşmesi nadir olasılıkda olsa güç kaynağı alırken akılda bulunması önemlidir.

Geleceğe yönelik yapıyor çoğu kişi. Kaliteli bir 500w ile rx 6700/XT bile kullanılabilir aslında.

İlerde upgrade yapma ihtimali için. 2 yıl sonra daha güçlü bir ekran kartı almak gerektiğinde, PSU da değiştirmeniz gerekebilir.
Kendimden örnek vereyim bu duruma. 500W Aerocool PSU ile 1660S kullanıyordum. Anakart, işlemci vb. upgradeler yaptım. İşlemci yine aynı güçte olduğu için sorun olmadı, ancak 1660S ekran kartımı 6700XT ile değiştirmek istediğimde muhtemelen güç sorunuyla karşılaşacaktım, çünkü hem PSU 3 yıllıktı, hemde sistemde çok fazla fan ve disk var. Bu yüzden 500W PSU'yu satıp 650W PSU'ya geçtim. Şuanda da 6700XT ile sorunsuz bir şekilde kullanıyorum.

Hangi forma baksam ve konuya genelde 650W 750W hatta 1000 üzeri alma çabasını görüyorum. Ben 500W SGX Seasonic aldım. 1660 Ti Full ayarlarda birçok oyun denedim. Oyun açıkken 5600 OC ile kullandım. Yanında yazıcım, harici midi klavyem, 3 farklı harici diskim, 24' noc monitörüm ve harici ses kartım + olarak mikrofon ve benzeri çevre biirimlerim takılı ve faal. (arka planda render alımı)

PC'yi bu şekilde günlerce test ettim en ufak sorun yaşamadım, PSU'da ses dahi duymadım. 400W bulsam alacaktım da Seasonic'de yoktu.

Gerçekten bir şey mi kaçırıyorum bundan soruyorum neden 500 üstü PSU arayışı var?

Teşekkürler.
Normalde sistem kaç istiyorsa onu alabilirsin. Fakat sonradan ssd, rgb fan eklemek istersen, ekran kartını yükseltmek istersen vs. gibi durumlarda güç kaynağınıda değiştirmen gerek. Buda fazladan masrafa yol açar. Hatta bu sebeple anakart seçerkende daha iyisi seçmeye çalışılır.

Yeni konular

Geri
Yukarı