PSU arızası nasıl anlaşılır?

yumrukaya

Yoctopat
Daha fazla  
Merhaba. Dün akşam bilgisayarı normal bir şekilde kapattığım halde bugün açtığımda ekrana herhangi bir görüntü gelmedi. BIOS'a giriş yapamıyorum. Birçok şeyi denedim ama bir sonuç alamadım. Denediğim şeyleri aşağıda sıraladım.

1- bir süre önce M.2 SSD almıştım. SSD"yi ilk taktığımda yine BIOS'a girmemişti. O zaman BIOS'u güncelleyince sorun düzelmişti. M.2 SSD'yi çıkarıp denedim.

2- RAM'larin yerini değiştirdim. RAM'leri tek tek taktım. RAM'larin pinlerini ve slotları temizledim.

3. SSD ve HDD'leri çıkarıp denedim.

4- ekran kartını çıkarıp monitöre anakarttan bağladım. Ekran kartını çıkarıp çalıştırdığımda bip bip diye uyarı verdi.

6. anakart pilini çıkarıp taktım.

Yukarıda saydığım tüm işlemleri yaptığım halde sonuç değişmedi. PC'yi açtığımda fanlar çalışıyor LED'ler yanıyor ama ekrana görüntü gelmiyor BIOS açılmıyor. Anakart arızalı olabilir mi? Bu arada anakartta görünüşte herhangi bir anormallik yok, yanık kokusu falan gelmedi. Sorun nerede olabilir? Yardımcı olursanız sevinirim.

Geçen gün bu mesajı atmıştım. Elimde yedek bir anakart (ASUS A68HM-K) vardı. Bu anakartın üzerinde AMD A10 7890k APU işlemci 2x4GB RAM bulunmakta ve ben bu sistemi aynı kasa üzerine takarak çalıştırdım. Fakat sonuç yine aynı oldu. Ekrana herhangi bir sinyal gelmiyor, BIOS ekranı açılmıyor. Denediğim sistemde tek değişmeyen güç kaynağı yani PSU. Bilgisayarı çalıştırdığımda fanlar dönüyor. Işıklar yanıyor ama ekrana herhangi bir sinyal gelmiyor. Yeni PSU alacağım ama PSU'nun kesin arızalı olduğunu nasıl anlayabilirim? Bu arada ekran kartını başka bir bilgisayarda denedim. Ekran kartı çalışıyor.
Psu markası ve modeli ZALMAN ZM6OO-LE 600wattlık güç kaynağı

Son düzenleme:
Merhaba. Öncelikle RAM'leri kontrol ettiniz mi? Daha önceden böyle bir olayı yaşadım bir adet buzzer aldım ve sorunun RAM kaynaklı olduğunu çözdüm.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Öncelikle RAM'leri kontrol ettiniz mi? Daha önceden böyle bir olayı yaşadım bir adet buzzer aldım ve sorunun RAM kaynaklı olduğunu çözdüm.
Ramleri tek tek tak çıkar yaparak, yerlerini değiştirerek defalarca denedim. Değişen bir şey olmadı. Ben de gittim yeni thermaltake marka 650w 80 plus psu aldım. Asus A68hm-k anakartında bilgisayar normal çalıştı ama msi anakartını taktığımda yine biosa girmedi ekrana herhangi bir sinyal gelmedi. Sanırım anakartta da bir sorun var.

Geri
Yukarı