PSU Değişimi Sonrası, Yeniden Başlatma ve Boot Sorunu

Halil Kayacan

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar Arkadaşlar,

Sistemimde uzun süredir kasam ile birlikte gelen 500W güç kaynağını kullanıyordum. Bu güç kaynağı 12V kanalından 350W güç verdiği ve yakın zamanda ekran kartı vb. donanımlarda upgrade yapmayı planladığım için dün High Power Element Smart 750W 80+ Bronz sertifikalı ürünü satın aldım. Bugün sistemi dağıttım ve tozlanan parçaların temizliğini, termal macun yenilemesini yaptım. Yeni güç kaynağını taktım ve sistemi çalıştırdım.

Sistem stabil çalışıyor ama Windows üzerinden sistemi yeniden başlattığımda ne BIOS ekranı ne de Windows ekranı gelmiyor ve bu süreçte fanlar, kasanın ışıklandırması vb. donanımlar çalışmaya devam ediyor ama ne kadar beklesem de sistem açılmıyor. Kasanın güç tuşuna uzun süre basılı tutup kapatıyorum ve tekrar açtığımda normal bir şekilde açılıyor ve çalışıyor. Kasanın reset butonunu kullandığımda böyle bir problem yaşamıyorum.

BIOS'u default ayarlara getirdim, sistemin statik elektriğini aldım, kabloları kontrol ettim ama bir problem göremedim. Aklıma da bir çözüm gelmedi, yarın en son çare eski güç kaynağına dönüş yapıp benzer problemler var mı yok mu gözlemlemeyi düşünüyorum. Bu arada güç kaynaklarına bakarken Haswell uyumlu, Skylake uyumlu gibi ibareler vardı ama daha önce böyle bir şey duymadığım için önemsemedim. Benim aldığım üründe Haswell uyumlu diyor ama benim sistem Skylake, problemin kaynağı bu olabilir mi? Eğer çözüm bulamaz isem güç kaynağını iade etmeyi düşünüyorum ama uygun fiyata aldığım için iade etmektense problemi çözmeyi tercih ederim :) Fikir verebilirseniz sevinirim.

Saygılar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartını dışarıya alarak bir çalıştır, öyle dene. Uzay kurulumu ile çalıştır, statik elektrikten kaynaklanabilir. Almış olduğun PSU'nu inceledim, gayet güzel ve iyi fiyat :D

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı