PSU elektrik kesintisinden zarar görür mü?

KaleX43

Centipat
Daha fazla  
Herkese merhaba, arkadaşlar. Son zamanlarda kötü bir olay yaşadım. PC açıkken 3-4 kere aynı anda elektiriği gitti geldi. Nasıl olduğunu anlatayım. Şimdi benim PSU'nun kablo giriş yeri gevşemiş ve bayağı emanet duruyormuş. Sonra 3-4 kere açılıp aniden kapandı yani 3-4 kere PC fişi aniden çekilip yeniden takıldı. Böyle anlayabilirsiniz. Her neyse daha sonra SSD'min sağlık durumu eskiden %99'du bu olay olduktan sonra %98 oldu. Benim asıl merak ettigim şey PSU cok fazla zarar gördü mü? Ya da ömrü çok fazla azaldı mı? Ve bu olay olmadan önce arada sırada elektrik kesintisi olmuştu. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
PSU bu şekilde kolay kolay zarar görmez. Bilgisayardaki veri depolayan SSD veya HDD varsa bu durumdan etkilenirler. Ama %99'dan %98'e düşme olayının da bu olayla alakası olmadığını düşünüyorum. Kısacası teknik olarak PSU'ya zarar verecek bir durum yok, çünkü gerilim dalgalanması gibi zarar verecek bir durumdan ziyade kesinti olmuş ki bu güç kaynağının çalışma prensibine göre gayet doğal bir olay.

6 senedir C4 denen Rampage PSU kullanıyorum o kadar elektrik kesilmesine rağmen bana mısın demedi.
Forumcular böyle, bende Gametech kullandım yıllarca hiçbirşey olmadı, sonra forum zehirlenmesi yaşayıp nzxt ye 2500TL verdim hala içim acıyo, yok C4 müş bombaymış bu yorumları yapanları keşke yasaklasalar.

Forumcular böyle, ben de Gametech kullandım yıllarca hiçbir şey olmadı, sonra forum zehirlenmesi yaşayıp NZXT'ye 2500TL verdim hala içim acıyor, yok C4'müş bombaymış bu yorumları yapanları keşke yasaklasalar.
PSU seçimini sadece "aldım bir şey olmadı"dan ibaret görüyorsanız içinizin acıması doğal, "zehirlenme" dediğiniz şeyin bir bakıma panzehir olduğunu anladığınızda "iyi ki almışım" diyeceksiniz. :)

Herkese merhaba, arkadaşlar. Son zamanlarda kötü bir olay yaşadım. PC açıkken 3-4 kere aynı anda elektiriği gitti geldi. Nasıl olduğunu anlatayım. Şimdi benim PSU'nun kablo giriş yeri gevşemiş ve bayağı emanet duruyormuş. Sonra 3-4 kere açılıp aniden kapandı yani 3-4 kere PC fişi aniden çekilip yeniden takıldı. Böyle anlayabilirsiniz. Her neyse daha sonra SSD'min sağlık durumu eskiden %99'du bu olay olduktan sonra %98 oldu. Benim asıl merak ettigim şey PSU cok fazla zarar gördü mü? Ya da ömrü çok fazla azaldı mı? Ve bu olay olmadan önce arada sırada elektrik kesintisi olmuştu. Şimdiden teşekkürler.
Sistem sıkıntısız çalışmaya devam ediyorsa yüksek ihtimal bir problem çıkmaz daha ileride de. Diskin sağlığının düşmesinin bununla alakası olduğunu sanmam, iki kontrolünüz arasındaki sürede düşmüştür.

Geri
Yukarı