PSU Fanı Değiştirme Sonrası Bilgisayar Kapanıyor

ibos07

Hectopat
PSU fanımdan çok ses geldiği için normal bir kasa fanını PSU fanı yerine taktım. (Çıkardığım fan 2 pinli, taktığım fan 3 pinli) Bilgisayar çalışıyor fakat ne zaman olacağı belli olmayan bir şekilde bilgisayar kapanıyor. Bazen 10 dakikada 1 bazen haftada 1. Kapanmaya başladığında da uzun süre düzelmiyor. Power'ın özelliklerine baktığım kadarıyla içindeki fan 1800 RPM imiş. Benim taktığım fan 1100 RPM. Kapanmasının sebebi bu olabilir mi? Veya başka sebepler ne olabilir? Yardımcı olursanız sevinirim.

PSU fanımdan çok ses geldiği için normal bir kasa fanını PSU fanı yerine taktım. (Çıkardığım fan 2 pinli, taktığım fan 3 pinli) Bilgisayar çalışıyor fakat ne zaman olacağı belli olmayan bir şekilde bilgisayar kapanıyor. Bazen 10 dakikada 1 bazen haftada 1. Kapanmaya başladığında da uzun süre düzelmiyor. Power'ın özelliklerine baktığım kadarıyla içindeki fan 1800 RPM imiş. Benim taktığım fan 1100 RPM. Kapanmasının sebebi bu olabilir mi? Veya başka sebepler ne olabilir? Yardımcı olursanız sevinirim.
Ukalalık olarak algılamayın fakat motorbisiklet tekerleği çok dönüyor bu yüzden araba tekerinin bir tanesini söküp motorbisikletime taktım ne kadar mantıklıysa bu söylediğinizde o kadar mantıklı. Böyle bir sorununuz vardı madem keşke fanı söküp temizliğini yapıp yağlasaydınız. Döndüğünden haberiniz bile olmazdı. Üstelik en hayati bölüme böyle bir şey yapmanız taktire şayan. Tüm sistemi çöpe atmadan dediğimi uygulamanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Saygılar, sevgiler.
Yağ derken kaliteli bir makina yağı.

Fan yönünün doğru olduğuna emin olunuz.
doğru hocam hatta her ihtimale tersini de denedim ama yine aynı.

Ukalalık olarak algılamayın fakat motorbisiklet tekerleği çok dönüyor bu yüzden araba tekerinin bir tanesini söküp motorbisikletime taktım ne kadar mantıklıysa bu söylediğinizde o kadar mantıklı. Böyle bir sorununuz vardı madem keşke fanı söküp temizliğini yapıp yağlasaydınız. Döndüğünden haberiniz bile olmazdı. Üstelik en hayati bölüme böyle bir şey yapmanız taktire şayan. Tüm sistemi çöpe atmadan dediğimi uygulamanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Saygılar, sevgiler.
Yağ derken kaliteli bir makina yağı.

Hocam mecbur kalmasam zaten değiştirmezdim. Dediklerinizi denemiştim fakat o kadar kalitesiz bir fan takmışlar ki fan normal şekilde dönmüyordu gevşek vidalanmış gibi ileri geri de hareket ediyordu.

doğru hocam hatta her ihtimale tersini de denedim ama yine aynı.

Hocam mecbur kalmasam zaten değiştirmezdim. Dediklerinizi denemiştim fakat o kadar kalitesiz bir fan takmışlar ki fan normal şekilde dönmüyordu gevşek vidalanmış gibi ileri geri de hareket ediyordu.
Anladım, dönüş yönü eskisiyle aynı mı peki ? Psu tam soğumuyor olabilir.

Benimde başıma benzeri bir sorun gelmişti, çok uğraştım. En son yeni bir fan alıp taktım. Vidaları iyice sıkıp deneyin. Bir de şu linkteki gibi yağlama işini yapın :
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Yine işe yaramaz ise söktüğünüz sorunlu fanın marka ve modelini yazın. Ona göre yeni fan tavsiyesi verelim. Çünkü taktığınız fan 1100 RPM, yeterli soğutamıyordur. Bu da elektronik elemanların çok ısınmasına ve cihazın kendini korumaya alarak kapanmasına neden oluyor olabilir.

Anladım, dönüş yönü eskisiyle aynı mı peki ? Psu tam soğumuyor olabilir.
evet hocam aynı. 1800 rpm lik bir fan aldım onunla deneyeceğim. Teşekkürler.
Benimde başıma benzeri bir sorun gelmişti, çok uğraştım. En son yeni bir fan alıp taktım. Vidaları iyice sıkıp deneyin. Bir de şu linkteki gibi yağlama işini yapın :
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Yine işe yaramaz ise söktüğünüz sorunlu fanın marka ve modelini yazın. Ona göre yeni fan tavsiyesi verelim. Çünkü taktığınız fan 1100 RPM, yeterli soğutamıyordur. Bu da elektronik elemanların çok ısınmasına ve cihazın kendini korumaya alarak kapanmasına neden oluyor olabilir.
Ben de bir sipariş ettim hocam bakalım sonucu yazarım. Teşekkürler.

Sipariş ettiğiniz fanın linkini atabilir misiniz? Bir de sizin PSU'dan söktüğünüz fanın marka ve modelini. Çünkü sadece RPM (Dönüş hızı) değil önemli olan. Bir karşılaştıralım. Gerekirse iptal eder başka bir ürün tavsiye ederiz. Kolay gelsin.

Sipariş ettiğiniz fanın linkini atabilir misiniz? Bir de sizin PSU'dan söktüğünüz fanın marka ve modelini. Çünkü sadece RPM (Dönüş hızı) değil önemli olan. Bir karşılaştıralım. Gerekirse iptal eder başka bir ürün tavsiye ederiz. Kolay gelsin.
https://www.arctic.ac/eu_en/p12.html hocam sipariş ettiğim fan şu.

psu modelim de şu ama içinde olan fan markası yazmıyor. https://www.aerocool.com.tw/au/psu/value-series/vx-500w

Özelliklerine baktım. Rulman (motor) tipi Sleeve Bearing değil, FDB (Fluid Dynamic Bearing) olması iyi. Hem yatay konumda rahatça kendini yağlayabiliyor hem de daha uzun ömürlü oluyorlar. Fakat 1800 RPM devir hızına sahip olmasına rağmen 56.3 CFM hava üflüyor. Özellikle yaz aylarında, bir de cihaza yük binince daha da ısınacak. Biraz düşük kalabilir. Ben şu ürünü aldım kullanıyorum :
https://eu.coolermaster.com/en/cooling/case-fan/masterfan-pro-140-af/
PSU'lar çok ısınan elektronik elemanlara sahip oldukları için yüksek hava basıncı üfleyen fana ihtiyaç duyuyorlar. Bu ürünü tercih etmemin nedeni, kısaca bütün özellikleri. Yeni teknoloji ürün, motor tipi POM Bearing, çok uzun ömürlü, üzerinde 3 kademeli fan kontrolcüsü var, ben orta ayarda (Quite Mode)da kullanıyorum 1550 RPM devir hızı ile 72.4 CFM hava üflüyor. Fakat ben bir sorunla karşılaşmıştım 4 Pinli olduğu için PSU'daki 2 Pin'e uymamıştı. Modifikasyon yaptım, bayağı uğraştım, sonunda çözdüm. 4 Pinli başka bir fanınız varsa PSU'nuzdaki fan soketine takmayı deneyin, 4 Pinli fan uyuyorsa ve eğer bütçeniz el veriyorsa alın derim. Bir de şu ürün var yine 4 Pinli :
https://www.hepsiburada.com/akasa-v...rmansli-sessiz-kasa-fani-ak-fn059-pm-bd100259
Bu ürünün motor tipi HDB (Hydro Dynamic Bearing), 1900 RPM devir hızı ile 83.6 CFM hava üflüyor. Fakat dediğim gibi 4 Pinli, eğer uymuyorsa almayın. Kolay gelsin.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı