PSU hangi durumlarda patlar?

xCheesy99

Decipat
Makaleler
2
Yer
Sweet Home Alabama
Merhaba arkadaşlar. Ben Everest PSU aldım mecburiyetten bugün ve şu an soğuk ve sessiz çalışıyor. Önceki PSU'm kendi hatalarımdan patladı. Sistemim aşağıda yazıyor zaten. Ona göre bir değerlendirme yapın. 2 saat oynayıp bilgisayarı dinlendiriyorum. Lütfen düzgün cevap verin ve saçmalamayın. Bütçem çok az diye bunu alabildim. Kalitesiz biliyorum.

Not: Fanboy arkadaşlar gelmesin lütfen.

GPU : HD 5570 ∘ CPU : i3 3210 3.20 GHz Intel ∘ PSU : Everest EPS-4900B 350W Peak ∘ Mouse : Razer Mamba Elite 16.00 DPI ∘ Keyboard : Everest Rampage KB-R55 ∘ Seagate Barracuda 500GB 3.5 7200RPM 32MB SATA 3.0 NCQ ST500DM009

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar. Ben Everest PSU aldım mecburiyetten bugün ve şu an soğuk ve sessiz çalışıyor. Önceki PSU'm kendi hatalarımdan patladı. Sistemim aşağıda yazıyor zaten. Ona göre bir değerlendirme yapın. 2 saat oynayıp bilgisayarı dinlendiriyorum. Lütfen düzgün cevap verin ve saçmalamayın. Bütçem çok az diye bunu alabildim. Kalitesiz biliyorum.

Kendi kendine saçma sapan işler yapıyorsun, hadi orası seni ilgilendirir, ne yaptığından bahsetmeden PSU patladı bana analiz yapın diyorsun. Öncelikle sen saçmalamayıp efendi gibi soru sormayı öğren. Ondan sonra PSU'ya ne yapıp patlattığını söyle, bilenler isterse sana yardımcı olur.

Kısaca anlatmak gerekirse içinde kalitesiz malzeme var. Gelen akımda dalgalanma olsa bile teorik olarak malzeme kaldıramazsa patlayabilir. Ama tabi hiç patlamayadabilir. Riskli işte. Mümkün olan en kısa zamanda değiştirmenizi öneririm.

Kendi kendine saçma sapan işler yapıyorsun, hadi orası seni ilgilendirir, ne yaptığından bahsetmeden PSU patladı bana analiz yapın diyorsun. Öncelikle sen saçmalamayıp efendi gibi soru sormayı öğren. Ondan sonra PSU'ya ne yapıp patlattığını söyle, bilenler isterse sana yardımcı olur.

Mesela kasanın düğmesini kapatmadan direk fişten kapatıyordum. Sabah akşam açık bıraktım 1 hafta.

Fazla akım, veya gerilimi yüksek enerji aniden PSU'ya yollanırsa PSU içerisindeki parçalar fazla ısındığından yanıyor ve aradaki bağlantı kopuyor. Kısacası ısınma, ani voltaj yükselmesi gibi sebepler nedeniyle patlıyor denebilir. Kaliteli PSU'larda kablolar çok kaliteli olduğu için ve daha iyi malzemeler kullanıldığı için bozulma riskleri daha az oluyor. Kaliteli markalar örneğin 450W PSU üretiyorsa içine 480W'a dayanıklı parçalar koyuyorlar ki sorun çıkmasın.

Gider ne olduğu belirsiz Hadron, PowerBoost vb. markalar alırsanız C4 gibi kullanırsınız onu. 100-150 arası fiyat verip sisteminize yazık olur.

Elektrik hattın kötü değilse bir şey olacağini sanmam. 2 saat oynayip dinlendirmenin bir mantiği olduğunuda sanmiyorum. Sabah akşam prizde kalmasin yeter.

Mesela kasanın düğmesini kapatmadan direk fişten kapatıyordum.
Kastettiğiniz bilgisayar çalışıyorkense PSU'dan çok HDD için sıkıntılı. Eğer bilgisayarı kapattıktan sonrası içinse, bunun bir zararı yok ki. Ben bilgisayarı kapattıktan sonra PSU'nun kendi şalterini kapatıyorum hep.

Sabah akşam açık bıraktım 1 hafta.
Bu da normalde bir problem olmamalı. Tabii PSU'nun içindeki elemanlar kalitesizse o zaman sıkıntı çıkarabilir mi bilemem. Yine de bunlar doğrudan "patlamaya" sebep olacak şeyler gibi gözükmüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı