PSU neye göre alınır?

Ivae

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. B550M S2H anakart, R5 3600, Apacer 3200 MHz 8x2, R7 240 2 GB, SSD daha almadım ona da bakınıyorum cuma indirimini kovalıyorum. Ben şimdi güç kaynağını ne kadar almam gerekiyor ve neye göre? Yardımlarınızı bekliyorum hayırlı günler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba. B550M S2H anakart, R5 3600, Apacer 3200 MHz 8x2, R7 240 2 GB, SSD daha almadım ona da bakınıyorum cuma indirimini kovalıyorum. Ben şimdi güç kaynağını ne kadar almam gerekiyor ve neye göre? Yardımlarınızı bekliyorum hayırlı günler.
Sistemin çekeceği güce göre almak gerekiyor, en az 500W bir PSU bu sisteme yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Ekran kartını güncelleyeceğini varsayarak söylüyorum. 550W senin için yeterli. Amazon'da Corsair CV550 var. Bakabilirsin kendim de kullanıyorum ve memnunum. Fiyatı 350 liraydı.

Sistem özelliklerine göre almak lazım. Ekran kartı + işlemci TDP'sinin 2 katı kadar almak mantıklı. Ama Intel işlemciler çok fazla güç çekebiliyor, PL2 TDP'ye bakmak lazım. AMD işlemciler genelde TDP'nin %10-20 üstünü çekiyor maksimum.
GPU'lar da yer yer çok fazla güç çekebiliyor.
RTX 3060 gibi bir GPU alacaksan 550W ve üstü bak.
Watt'ın fazla olması çoğu durumda iyi bir şey, 550w yetiyor ama ucuza 750w bulduysan alabilirsin.
RM X, RM, CX -F, MSI A650GF, Asus ROG gibi PSU'lar iyi.

Verimlilik ve sertifikaya dikkat ediniz, ufak bir örnekle :

Eğer %60 verimlilikte bir psu alırsanız 360w ile calısan sisteminiz icin şebekeden 600w çekersiniz.
Eğer %90 verimlilikte bir psu alırsanız 360w ile calısan sisteminiz icin şebekeden 400w çekersiniz

Uzun vadeli düşünmek lazım.

Tavsiye edilen PSU markalarından bazıları(imkan varsa): Seasonic, Corsair, FPS

Geri
Yukarı