PSU patladıktan sonra yeni PSU ile sistem çalışmıyor

CidQu

Hectopat
Merhaba bundan yaklaşık 10 gün önce PSU'm patladı, güç kaynağının giriş yerlerinde simsiyah yanma izleri var. Ben de gittim PSU değiştirdim, yenisini aldım Rampage 600W. Tüm girişleri takmama rağmen hiçbir tepki yok, lakin anakart ışığı yanıyor. Ne fanlar dönüyor, ne ışık çıkıyor hiçbir şey yok. Ne yapmayı deneyebilirim?

PSU anakartınıza da zarar vermiş olabilir. Anakartınızı başka bir PSU ile tekrar çalıştırmayı deneyin. Olmaz ise anakart arızalanmış olabilir.

Merhaba bundan yaklaşık 10 gün önce PSU'm patladı, güç kaynağının giriş yerlerinde simsiyah yanma izleri var. Ben de gittim PSU değiştirdim, yenisini aldım Rampage 600W. Tüm girişleri takmama rağmen hiçbir tepki yok, lakin anakart ışığı yanıyor. Ne fanlar dönüyor, ne ışık çıkıyor hiçbir şey yok. Ne yapmayı deneyebilirim?

BIOS kendini kilitlemiş olabilir. Öncelikle BIOS reset deneyin. Eğer yine olmazsa teknik servisten destek almanız gerekecek gibi.

Aynı şekilde benim de kısa süre önce yanmıştı. Arkadaşının bilgisayarında çalıştığını bildiğin bir güç kaynağı varsa o güç kaynağı ile sistemi çalıştırmayı dene. Yeni aldığın güç kaynağı sorunlu olabilir. Ben aldığımda sorunlu çıkmıştı ve test etmiştim. Çalıştığını bidiğim başka PSU ile çalıştı.

Muhtemelen anakart arızası, başka sistemde parçaları tek tek denemek daha mantıklı olacaktır yine de. Bu arada aynı konuyu tekrar açmaman için o yeni aldığın güç kaynağını hiç kullanmamanı öneririm.

PSU patladığında dengesiz voltaj verip, anakartın üzerindeki MOSFET'lere zarar vermiş olabilir. Eğer öyle ise tamir edilebilir. Şansınızı deneyip bir tamirciye gösterin.

Büyük bir ihtimalle anakart arızası hocam bilgisayarcıda veyahut internet Cafe'de deneyebilirsiniz fakat psunuzuda kısa sürede değiştirmenizi öneririm.

PSU patlayınca gidip Rampage PSU mu aldınız? 😆
İlk kullandığımın markası bile yoktu, 3 yıl götürdü. Çok denedim ama bütçe ve yapılacak işler dengesinde alınabilecek başka bir şey yoktu. Acil hemen bir mağazadan almam gerekiyordu ve ucuz da olması gerekiyordu.

Ayrıca denilenlere bakacağım, teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı