PSU ses yapıyor ve RX 5700 XT'yi beslemiyor

ReisBey000

Hectopat
Herkese hayırlı ramazanlar diliyorum.
Yaklaşık bir hafta önce 5700 XT ekran kartı aldım ve sisteme monte ettim. Sıkıntısız kullanırken PSU'dan ses gelmeye başladığını fark ettim (tır tır tır şeklinde bir ses). Önceki RX 580 kartımı kullanırken de nadiren de olsa geliyordu bu ses. Neyse ikinci el High Power HP-750-G14C model PSU'yu 8 pin ekran kartı kablosu eksik olarak aldım.( önceki PSU'mdan kalan 8 pin kabloma güvenerek) Yeni PSU dursun bir iki güne monte ederim derken eski PSU'mdan gelen ses kesildi. Sistemi ne kadar zorlarsam zorlayayım bir türlü o ses gelmiyordu artık. Ben yine de yeni aldığım PSU'yu monte edeyim dedim ki baktım elimdeki 8 pin ekran kartı kablosu yeni PSU'ya uymuyor. (Pin girişleri) Neyse gittim bir bilgisayarcıya orada en az 6-7 farklı kablo denediler bu kabloların pin girişleri uyuyordu fakat PSU bu kablolara güç vermiyordu hatta bu kabloların biri High Power'ın farklı model bir PSU'suna aitti yani sadece modeli farklıydı. Derken bilgisayarcı Molex'ten çeviriciyle 8 pin takalım dedi. ( Bu arada ekran kartının 6 ve 8 pin olmak üzere iki güç girişi var) Molex yeterli olur mu dedim, sıkıntı olmaz tarzı bir şey söyledi, tamam dedim ben de. Neyse eve geldim ki bir oyuna girdiğimde ekran kartının düşük güç uyarı ışığı yanıyor.( iki girişinde ayrı ayrı ışıkları var ve Molex'ten gelen girişin ışığı yanıyordu) Dedim böyle olmaz eski PSU'yu geri taktım o sorunsuz çalışıyordu ama bir sıkıntı vardı sistemde derken RAM'lere bakayım dedim ki 16 GB görünüyor ama parantez içinde kullanılabilir 7, 95 GB yazıyor. (Normalde sadece 16 GB yazıyordu) CPU-Z'den MHz değerlerine baktım 1500 yerine 1096 mı ne yazıyordu. Yani 3000 MHz olarak kullanamıyordum RAM'leri. Daha sonra RAM'leri söktüm, sildim ve geri taktığımda sorun düzelmişti. Sonra dedim BIOS'tan MHz yükselteyim, ayarları yaptım kaydet ve çık dedim ki PC başlayamıyor sürekli reset atıyor (Windows hoş geldin yazısı gelmeden) ve bu böyle devam ediyor aynı zamanda ekran kartının iki güç ışığı da yanıyor. PSU bozuk diye düşündüm kapattım PC'yi tekrar açtım herhangi bir sorun yoktu ve BIOS ayarları kaydedilmişti. Dedim şu PSU'yu bir deneyeyim GPU test programı olan furmak ile denedim bir kez bile güç ışığı yanmadı ekran kartının. Şu an BIOS ayarı yapıp çıktığımda bir sorun olmuyor fakat BIOS'u güncelleyip BIOS'tan çıktıktan sonra (ard arda birkaç güncelleme yaptım hepsinde aynıydı durum) PC açılıyor ama ekran kartının iki güç ışığı da yanıyor ( güç bağlı değil anlamında). Sonra PC'yi kapatıp açtığımda ise durum düzeliyor ve oyunlarda vs. güç uyarı ışığı yanmıyor.
Bunlar birkaç gün içerisinde yaşadığım tuhaf durumlardı. Olaylar hakkındaki düşüncelerinizi merak ettiğim için paylaşmak istedim.

Herkese hayırlı ramazanlar diliyorum.
Yaklaşık bir hafta önce 5700 XT ekran kartı aldım ve sisteme monte ettim. Sıkıntısız kullanırken PSU'dan ses gelmeye başladığını fark ettim (tır tır tır şeklinde bir ses). Önceki RX 580 kartımı kullanırken de nadiren de olsa geliyordu bu ses. Neyse ikinci el High Power HP-750-G14C model PSU'yu 8 pin ekran kartı kablosu eksik olarak aldım.( önceki PSU'mdan kalan 8 pin kabloma güvenerek) yeni PSU dursun bir iki güne monte ederim derken eski PSU'mdan gelen ses kesildi. Sistemi ne kadar zorlarsam zorlayayım bir türlü o ses gelmiyordu artık. Ben yine de yeni aldığım PSU'yu monte edeyim dedim ki baktım elimdeki 8 pin ekran kartı kablosu yeni PSU'ya uymuyor. (Pin girişleri) neyse gittim bir bilgisayarcıya orada en az 6-7 farklı kablo denediler bu kabloların pin girişleri uyuyordu fakat PSU bu kablolara güç vermiyordu hatta bu kabloların biri High Power'ın farklı model bir PSU'suna aitti yani sadece modeli farklıydı. Derken bilgisayarcı Molex'ten çeviriciyle 8 pin takalım dedi. ( Bu arada ekran kartının 6 ve 8 pin olmak üzere iki güç girişi var) Molex yeterli olur mu dedim, sıkıntı olmaz tarzı bir şey söyledi, tamam dedim ben de. Neyse eve geldim ki bir oyuna girdiğimde ekran kartının düşük güç uyarı ışığı yanıyor.( iki girişinde ayrı ayrı ışıkları var ve Molex'ten gelen girişin ışığı yanıyordu) dedim böyle olmaz eski PSU'yu geri taktım o sorunsuz çalışıyordu ama bir sıkıntı vardı sistemde derken RAM'lere bakayım dedim ki 16 GB görünüyor ama parantez içinde kullanılabilir 7, 95 GB yazıyor. (Normalde sadece 16 GB yazıyordu) CPU-Z'den MHz değerlerine baktım 1500 yerine 1096 mı ne yazıyordu. Yani 3000 MHz olarak kullanamıyordum RAM'leri. Daha sonra RAM'leri söktüm, sildim ve geri taktığımda sorun düzelmişti. Sonra dedim BIOS'tan MHz yükselteyim, ayarları yaptım kaydet ve çık dedim ki PC başlayamıyor sürekli reset atıyor (Windows hoş geldin yazısı gelmeden) ve bu böyle devam ediyor aynı zamanda ekran kartının iki güç ışığı da yanıyor. PSU bozuk diye düşündüm kapattım PC'yi tekrar açtım herhangi bir sorun yoktu ve BIOS ayarları kaydedilmişti. Dedim şu PSU'yu bir deneyeyim GPU test programı olan furmak ile denedim bir kez bile güç ışığı yanmadı ekran kartının. Şu an BIOS ayarı yapıp çıktığımda bir sorun olmuyor fakat BIOS'u güncelleyip BIOS'tan çıktıktan sonra (ard arda birkaç güncelleme yaptım hepsinde aynıydı durum) PC açılıyor ama ekran kartının iki güç ışığı da yanıyor ( güç bağlı değil anlamında). Sonra PC'yi kapatıp açtığımda ise durum düzeliyor ve oyunlarda vs. güç uyarı ışığı yanmıyor.
Bunlar birkaç gün içerisinde yaşadığım tuhaf durumlardı. Olaylar hakkındaki düşüncelerinizi merak ettiğim için paylaşmak istedim.

Sabırla okudum başına gelenler hayli tuhaf bu kablolama işi içine yatmıyorsa ve sorun yaratıyorsa önerim Online alışveriş sitelerinden orijinal kablolarını temin etmen. BIOS'ta sanırım sorunun çözülmüştü ekran kartını tekrar çıkartıp sisteme takabilirsin. Belki faydası olur ama ekran kartına giden kablolarda da problem olabilir. İşin içinden çıkmak zor yılan hikayesine dönmüş.

Geri
Yukarı